Svet

Malajzia podporuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o Mjanmarsku

PUTRAJAYA: Malajzia víta rezolúciu prijatú Bezpečnostnou radou Organizácie Spojených národov (BR OSN) o situácii v Mjanmarsku, pričom zdôrazňuje dôležitosť rezolúcie pri podpore kľúčovej úlohy ASEAN-u pri hľadaní mierového riešenia v krajine pod vedením junty.

Malajzia bude úzko spolupracovať v rámci ASEAN-u a jeho externých partnerov, aby zabezpečila pokrok v tomto úsilí v záujme mjanmarského ľudu, uviedlo v stredu vo vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí.

„Malajzia už skôr vyzvala BR OSN, aby si splnila svoju povinnosť vyplývajúcu z Charty. Rada (BR OSN) vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo mechanizmus a proces pod vedením ASEAN, vrátane implementácie päťbodového konsenzu ASEAN,“ uviedlo ministerstvo.

BR OSN prijala 21. decembra 2022 rezolúciu, v ktorej odsudzuje porušovanie práv mjanmarskej armády po prevrate z 1. februára 2021, uviedla Human Rights Watch.

Kľúčová rezolúcia, ktorá bola schválená 12 hlasmi za a 3 sa zdržali hlasovania, odráža rastúcu izoláciu mjanmarského režimu, podporovanú zneužívaním bezpečnostných síl, ako sú zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny.

Bola to prvá rezolúcia Bezpečnostnej rady o Mjanmarsku, odkedy Mjanmarsko, vtedy známe ako Barma, získalo v roku 1948 nezávislosť od Británie. – Bernama

READ  Skupina Africkej rozvojovej banky Marie-Laure Akin-Olugbete bola vymenovaná za viceprezidentku pre regionálny rozvoj, integráciu a poskytovanie služieb. Africká rozvojová banka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close