Svet

Malajzia poskytuje Lynas šesťmesačné predĺženie operácií so vzácnymi zeminami bez žiarenia

KUALA LUMPUR – Malajzia predĺžila do januára 2024 lehotu na zabezpečenie toho, aby jej závod na výrobu vzácnych zemín v Pahangu, najväčší na svete, bol bez žiarenia.

The Straits Times sa dozvedeli, že šesťmesačné oneskorenie po odvolacom konaní z 28. apríla bolo Lynasovi oznámené neskoro v piatok pred oznámením očakávaným tento týždeň.

Rozhodnutie, legálne prijaté na základe osobného uváženia ministra pre vedu, technológiu a inovácie Song Lih Kong, je pozorne sledované z dôvodu geopolitického významu vzácnych zemín.

Čína kontroluje približne štyri pätiny celosvetovej produkcie nerastov, ktoré sú dôležité pre high-tech aplikácie, ako sú smartfóny, elektrické vozidlá a vojenské prostriedky.

Úradníci, ktorí vo februári obnovili Lynasovi licenciu na tri roky, odmietli zrušiť podmienky od 1. júla.

Kľúčovou požiadavkou je presunúť „prasknutie a únik“ koncentrátu lantanoidov na iné miesto mimo Malajzie a rafinovať iba medziprodukty vo svojom zariadení v Kepeng, neďaleko Kuantan, Pahang.

Procesy rafinácie vyvolali obavy z environmentálnych a zdravotných rizík, najmä keď Lynas trvá na tom, že uvoľnenie žiarenia nemá žiadny vplyv na úrovne, ktoré sa bežne vyskytujú v okolí Kepengu.

Opoziční predstavitelia Perikatan Nasional (PN) a predstavitelia priemyslu a diplomatov naliehali na pána Changa, aby upravil podmienky, aby zabezpečil, že Lynas nebude musieť zatvárať svoje malajzijské prevádzky, v ktorých sa nachádza polovica svetových zásob vzácnych zemín mimo Číny.

Zákonodarcovia PN uviedli, že zariadenie v Pahangu bude zdrojom transferu technológií, aby sa Malajzia mohla stať hráčom v kritickom sektore pre špičkové aplikácie.

Lynas vo svojej štvrťročnej správe v apríli uviedol, že bude musieť dočasne zatvoriť svoju malajzijskú továreň do polovice júla, ak jej licenčné podmienky zostanú nezmenené.

V závislosti od toho, ako v Austrálii postupuje alternatívne štiepenie a čistenie priesakov, môže byť produkcia nízka alebo môže byť nulová počas troch mesiacov po tom, než sa rozbehne.

READ  Ďalšie známky toho, že Čína môže ešte viac obmedziť opatrenia týkajúce sa Covid-19

„Šesťmesačný odklad teraz umožní Lynasovi bezproblémový prechod. Je to obojstranne výhodný kompromis,“ povedal zdroj ST.

ST v apríli informovalo, že západní diplomati požiadali malajzijskú vládu o ďalší polrok, ​​aby umožnila spustenie austrálskej rafinérie, okrem Lynasovej požiadavky úplne sa vzdať licenčných podmienok.

Lynas je jedným z niekoľkých významných problémov, ktoré prinútili vládu vedenú Pakatanom Harapanom (PH) jemne pošliapať svoje predchádzajúce vyhlásenia.

Minulú stredu švédsky telekomunikačný gigant Ericsson umožnil, aby malajzijská 5G sieť fungovala na celoštátnej úrovni, a to napriek predchádzajúcim tvrdeniam o nezrovnalostiach pri udeľovaní zmlúv na novú mobilnú technológiu predchádzajúcimi vládami. Toto prichádza v čase rozšírených špekulácií, že ako uchádzač by mohol byť privedený čínsky rival Huawei.

Koalícia PH premiéra Anwara Ibrahima predtým viedla kampaň vo všeobecných voľbách v rokoch 2013 a 2018 za zatvorenie závodu v Lynase, ktorý bol založený pred desiatimi rokmi za vlády Barisan Nasional (BN).

BN, vedená bývalou vládnucou stranou Umno, je teraz kľúčovým spojencom v jeho vláde jednoty po prvom zavesenom parlamente Malajzie v dôsledku všeobecných volieb v roku 2022.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close