najnovšie správy

Mali by platiť iba chudobní? Pokiaľ ide o peniaze veľkých „hráčov“, sudca zasiahol

Po zatknutí Mariána Kočnera dostal súdny rozsudok bezprecedentnú pozornosť.

Viac ako 30 miliónov EUR, 80 miliónov EUR alebo dokonca 102 miliónov EUR. Tieto zisky každoročne dosahovali aj tri spoločnosti distribuujúce elektrinu na Slovensku.

Nemecký energetický gigant E.ON stojí za západoslovenskou distribúciou, český miliardár Daniel Křetínský za stredoslovenskou distribúciou a východoslovenská distribúcia je spojená s inou spoločnosťou Nemčina – RWE, prostredníctvom spoločnosti Inogy.

Od roku 2014 distribútori začali tiež zarábať peniaze novou platbou. Na základe vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vybrali pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov poplatok za „prístup“ do siete – tzv. zložka G.

Keď ústavný súd rozhodol, že časť vyhlášky nie je v súlade s ústavou a bolo vyhlásené, že distribútori by mali peniaze vrátiť, rozsudok najvyššieho súdu padol.

Senát, ktorému predsedá sudkyňa Katarína Pramuk, zastavil návrat peňazí. Sudca odmietol argument, že Najvyšší súd by rozhodol v rozpore s rozhodnutím ústavného súdu, ktorý je najvyšším súdom v krajine.

#SpajaNasZodpovednost

Prebiehajúca pandémia môže tiež ohroziť posledné nezávislé médiá, ktoré nemajú zamknutý obsah. Medzi ne patrí Aktuality.sk. Overené informácie vám prinášame na minútu, takmer nepretržite 7 dní v týždni. Náš obsah je k dispozícii zadarmo pre každého z vás. Súčasný ekonomický pokles spôsobil masívny pokles príjmov z mediálnej reklamy, čo veľmi vážne zasiahlo aj Aktuality.sk. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vašu podporu – čitatelia. Ďakujeme Vám! #SpajaNasZodpovednost

Už máte účet? prihlásiť sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close