Ekonomika

Malta bola napriek vysokému súladu vytlačená na šedú listinu

Najvyšší vládni úradníci a vyšší vládni úradníci sa obávajú, že Finančná akčná skupina (FATF) bude na celotýždňovom zasadnutí na Malte šedá.

Malta by sa mohla stať prvým členským štátom Európskej únie na tomto zozname, ktorý bude skúmať početné finančné transakcie na Malte i mimo nej.

Odborníci v oblasti pomoci maltskej vláde však tvrdia, že Malta je stále jedným z najlepších subjektov EÚ v oblasti plnenia technických hodnotení.

Rovnako ako ostatné členské štáty, aj Malta obzvlášť „nevyhovuje“ vo svojom vyhlásení o technickej zhode, ktoré je rozdelené do štyroch pilierov: nevyhovujúce, trochu vyhovujúce, často vyhovujúce a vyhovujúce.

Vládni asistenti a ministri však tvrdia, že existuje veľa európskych krajín s horšími výsledkami v porovnaní s Maltou, ktoré sa v posledných rokoch vyhli šedému zoznamu FATF.

Napriek návrhu zákona, ktorý tento týždeň vydala Rada Európy v Moneywalle o zdraví, je administratíva práce znepokojená tým, že USA, Spojené kráľovstvo a dokonca aj Nemecko by chceli vyvinúť tlak na šedú listinu Malty.

Z 40 technických skóre FATF má Malta nulové „nevyhovujúce“ alebo „trochu vyhovujúce“ oblasti.

Napriek tomu podľa údajov zverejnených FATF existujú v Spojených štátoch štyri „nevyhovujúce“ ratingy a štyri „do istej miery vyhovujúce“ ratingy.

Mnoho členských štátov EÚ má tiež veľmi zlé štandardy, ktoré vyhovujú určitým pravidlám, ale nie sú uvedené na šedej listine: Slovensko má 16 hodnotení, ktoré vyhovujú skôr, Čečensko 11, Slovinsko 10 a Fínsko deväť.

V porovnateľne vysoko hodnotených „vyhovujúcich“ ratingoch Malta prekonala Slovensko o dve, Česká republika s piatimi, Fínsko s ôsmimi a Slovinsko s 11.

Je to lepšie ako Maďarsko (šesť „vyhovuje“), Dánsko (šesť), Lotyšsko (sedem) a Litva (osem).

“Ak by Malta bola v tomto pomere uvedená na šedej listine, FATF by bol nový, vyšší štandard, bez varovania, ale skôr subjektívny. Robíme z toho príklad. Veľkosť našej ekonomiky je samozrejme v širšom prostredí EÚ malá a nepoškodzuje ostatných. “

READ  Žilinská Kia dokončila rozsiahlu úpravu výrobnej linky v Motorárni 2 - Doprava - Auto

Malta má svojich priaznivcov aj z ďalších členov FATF, ktorí študovali porovnanie odhadov.

Zatiaľ čo kľúčoví členovia FATF ubezpečili maltských štátnych zamestnancov, že proces je prísne technický a nemá žiadny vonkajší vplyv, kľúčoví členovia správy práce pochybujú o integrite procesu, ak už bol uvedený v zozname Malta Gray.

Veľvyslanec pre noviny uviedol, že sivý zoznam poslal maltskej administratíve šokujúci odkaz v dôsledku Manuelovho jasného postupu. “Malta sa v skutočnosti teší podpore takmer všetkých členov FATF. Ak by bola Malta uvedená na zozname šedých, vyslala by správu, že o tom, čo sa má stať, by mali rozhodovať právomoci, ktoré majú byť – nie technické rozhodnutia. Vo veľmi krátkom čase má Malta jednoznačne rozumel. “

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close