Veda

Mám byť testovaný na COVID-19, ak som bol očkovaný?

Mám byť testovaný na COVID-19, ak som bol očkovaný?

Nie, pravidelné testy môžete až na pár výnimiek preskočiť.

Podľa najnovších pokynov z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA nemusíte byť podrobení testom ani karanténe, ak ste úplne očkovaní, aj keď ste boli vystavení chorému. Jedinou výnimkou je, ak sa u vás objavia príznaky COVID-19 ako horúčka, kašeľ a únava.

Aktualizované usmernenie odráža nedávne štúdie, ktoré ukazujú, že očkovaní ľudia majú veľmi nízke riziko vážnych chorôb. Aj keď sa u vás vyskytne infekcia, je menej pravdepodobné, že ju rozšírite na ostatných a akékoľvek príznaky budú pravdepodobne mierne.

Výsledkom je, že CDC tvrdí, že očkovaní ľudia môžu byť vylúčení aj z bežného skríningu na pracovisku, hoci mnoho spoločností nesleduje stav očkovania zamestnancov. Kvôli väčšiemu riziku prepuknutia choroby sa skríning stále odporúča ľuďom, ktorí pracujú alebo žijú v útulkoch alebo väzniciach pre bezdomovcov.

Uvoľnené pokyny sa tiež nevzťahujú na lekárov, zdravotné sestry a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorých zamestnávatelia môžu stále vyžadovať testovanie. Pokyny sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť.

Občania USA, ktorí sa vracajú zo zahraničia, musia tiež predložiť negatívny test COVID-19 pred nástupom na cestu domov, a to bez ohľadu na stav očkovania. CDC tvrdí, že každý, kto má pozitívne testy na COVID-19, by mal byť stále izolovaný po dobu 10 dní.

S postupujúcim očkovaním mnohí odborníci očakávajú, že CDC ďalej uvoľní pokyny pre testovanie očkovaných osôb so symptómami. Odborníci tvrdia, že veľa bežných prechladnutí a vírusov môže spôsobiť príznaky podobné COVID-19, čo na jeseň povedie k vlne zbytočného testovania.

„Keď sa snažíme otvoriť zálohu, rôzne typy infekcií, ktoré pravidelne netestujeme, spôsobia rovnaké príznaky,“ uviedla doktorka Rebecca Wertz z University of Minnesota. „Mali by ste si umyť ruky a zostať doma z práce, ale nie je potrebné vyčerpať sa kvôli testom.“

READ  Prečo bude piaty let vynaliezavosti iný

___

AP odpovedá na vaše otázky týkajúce sa koronavírusu v ňom Reťaz. Odošlite ich na adresu: [email protected] Viac sa dočítate tu:

Môže vakcína COVID-19 ovplyvniť moju menštruáciu?

Ako dlho trvá ochrana pred vakcínami COVID-19?

Môžu zamestnávatelia ustanoviť povinné očkovanie proti vírusu COVID-19?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close