Zábava

Marián Varga a jeho poklad, ktorý sa našiel takmer po 60 rokoch

Pred 8 hodinami redakcia

O chlapcovi, ktorý skrotil diablov a našiel krásu – tak sa volá pripravovaná publikácia, ktorá zachytáva osobnosť legendárneho slovenského klaviristu a skladateľa Mariána Vargu, ako sme ho ešte nikdy nepoznali. Opisuje začiatky jeho umeleckej tvorby od čias, keď mal 12 až 15 rokov.

Vydaniu knihy, ktorá bude obsahovať noty, súvisiace príbehy, originálne ilustrácie a nový hudobný záznam raných Vargových skladieb, v súčasnosti predchádza crowfundingová kampaň na portáli Startlab. Spustený bol začiatkom novembra, ale hoci zostáva ešte viac ako týždeň, vyzbieralo sa už viac ako 140 percent cieľovej sumy (3 000 EUR). Ak sa pripojíte k viac ako 150 podporovateľom tohto pekného projektu, môžete medzi prvými získať jedinečné nové dielo. Na výber je tradične niekoľko odmien, všetky nájdete na stránka kampane.

O nájdenom poklade informovala v podobe originálnych rukopisov zo začiatku 60. rokov Spoločnosť Marián Varga, ktorý sa už tri roky stará o hudobné dedičstvo tohto výnimočného hudobníka a skladateľa. Základ publikácie O chlapcovi, ktorý skrotil diablov a našiel krásu sú hudobné noty skladieb, ktoré napísal Marián Varga počas štúdia na Ľudovej škole umenia.

Spolu s knihou vykoná klavirista aj záznam týchto skladieb Ivana Šiller, ktorá už mala možnosť v živom prevedení časti diela vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na festivale Konvergencie v septembri tohto roku. Nahrávanie je plánované na koniec novembra na koncerte krídla Fazioli, jedného z najlepších nástrojov, aké sú v súčasnosti klaviristom na Slovensku k dispozícii.


Premiéra v roku 1962, znovuobjavená až po jeho smrti

Marián Varga napísal pre svojho spolužiaka cyklus štyroch miniatúr klavíra Danka Belicová, ktorá ich uviedla ako dvanásťročná 16. júna 1962 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute. Po takmer 60 rokoch pani Belicová vytiahla tento rukopis zo svojho archívu a sprístupnila ho Spoločnosti Mariána Vargu. Tieto skladby sa rozhodla vydať spolu s ďalšími mariánskymi skladbami z detstva, keď okrem hudobnej školy navštevoval aj hodiny u známeho slovenského skladateľa Jána Cikkera, ktorý ho učil komponovať.

“Minulý rok pani Belic urobila tento rukopis poznámok, ktoré sme mali k dispozícii, aby sme ho mohli odovzdať budúcim generáciám. Pretože sa z nich zachoval iba zlomok Mariánových rukopisov, je to skutočná vzácnosť.” hovorí vdova po zosnulom hudobníkovi a zakladateľ Spoločnosti Mariána Vargu Janka Vargová.

Noty takmer 20 klavírnych skladieb, ktoré zložil Marián Varga ako 12- až 15-ročný, vydá Spoločnosť Mariána Vargu vo forme plnofarebnej 70-stranovej publikácie s autorskými ilustráciami Hana Križanová známy pod umeleckým pseudonymom Han Illu. Okrem poznámok a obrázkov tu nájdete aj príbehy o skladateľovi z Marián Jaslovský a Daniela Heviera, ako aj autentické spomienky na okolnosti, za ktorých vznikli Mariánove prvé skladby, od jeho bývalých spolužiakov a priateľov Vladimír Bokes a Tomáš Berka a sám Dany Belicovej.

READ  RPT-GRAPHIC- V zlom svete vznikajúceho dlhu na trhu sa stane čokoľvek

“Cyklus 17 piesní je zaujímavý tým, že obsahuje piesne rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoradových piesní trvajúcich niekoľko sekúnd až po koncertné piesne, ktoré sú určené pre pokročilejších klaviristov. Marián miloval hudbu Stravinského, Bartóka a Haydna.” – všetky jeho „lásky“ nájdete „V jeho skladbách nájdeme aj motívy, ktoré používa vo svojich slávnejších piesňach. Cyklus je vynikajúcou bránou do pôvodného umeleckého sveta Mariána Vargu a čím skôr ho deti a učitelia začnú spoznávať, tým lepšie. ““ on hovorí Ivan Šiller, ktorý je nielen všestranným klaviristom, ale aj mimoriadne skúseným a aktívnym pedagógom.

Špeciálne odmeny pre základné umelecké školy

V kampani Startlab majú záujemcovia možnosť podporiť vybranú ZUŠ zakúpením dvoch kníh, z ktorých jednu vydavatelia distribuujú školám vybraným podporovateľmi. Riaditelia umeleckých škôl môžu tiež získať odborný seminár pre študentov a učiteľov pod vedením Janky Vargovej, Ivana Šillera a Jozefa Luptáka.

Odborným garantom projektu je, rovnako ako pri kolektívnom zbere Marián Varga Súborné diela I, violončelista, pedagóg hudby, riaditeľ Konvergenčných slávností a tiež predseda Spoločnosti Mariána Vargu, Jozef Lupták, ktorý bol tiež osobným priateľom Mariána Vargu. „To, čo nám tu Marián nechal, sú poklady, ktoré sme nechceli mať zatvorené v archívoch. Ponúkame vám, aby vás inšpirovali, a to nielen nacvičovaním piesní, hraním pre seba alebo pre radosť ostatných na koncerte, ale snažte sa požičať si niečo z Mariánovej témy a improvizovať, ako to vaša duša, srdce a prsty umožňujú. Nechajte sa poprechádzať svojou hudobnou predstavivosťou. Myslíme si, že Marián by z toho mal veľkú radosť. „ hovorí Jozef Lupták.

Na projekte spolupracujú títo ľudia:

Prepisy rukopisov: Marek Spusta
Korektúry: Jozef Lupták, Boris Lenko, Jakub Kudláč
Autori sprievodných textov / príbehov: Dana Belicová-Chovanová, Vladimír Bokes, Tomáš Berka, Daniel Hevier, Marián Jaslovský
Ilustrácie a grafická úprava: Han Illustration, spolupráca so Zuzanou Číčelovou
Zvukový záznam: Ivan Šiller
Zvukoví majstri a režiséri: Robert Pospiš, Martin Sillay (Real Music House)
Vydavateľ: Mariána Vargu Company

Päťdielnu sériu o pôvode diela vo forme rozhovorov (Jana Vargová, Marek Spusta, Ivan Šiller, Han Ilu, Jozef Lupták) nájdete na webe www.facebook.com/MarianVargaTribute aj na Startlabe a zvukový rozhovor o projekte nájdete na archív Rádio_FM.

Informácie a fotografie poskytla redakcii Hudba.sk Mariána Varga v zastúpení Lea Majerčákovej Tlačovú správu sme upravili.

Foto: archív / Spoločnosť Marián Varga

READ  Slovensko varuje Rakúsko pred zbraňami hromadného ničenia

Zdielať na Facebook-u

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close