športové

Marit Björgen – neprenasledovala

dnes 00:00
|

Je späť! Päťnásobný olympijský medailista a držiteľ 18 titulov majstra sveta sa vracia na bielu stopu. Na svetovom pohári však neuvidíme legendárneho nórskeho bežca Marita Björgena, ale v sérii Ski Classics, ktorá spája lyžiarske maratóny.

Legendárny nórsky bežkár MARIT BJÖRGEN sa vracia na bielu stopu

40-ročný rodák z Trondheimu si kladie za cieľ dokončiť slávny závod v dĺžke 90 km. Štvornásobná držiteľka veľkej krištáľovej gule už dokončila svoj prvý tréning, ktorý prerušila v strede.

S pľuzgiermi, bolesťou lakťa, ale radosťou na tvári. Takto vyzerala Marit Björgen po prvom utorokovom tréningu na kolieskových lyžiach od konca svojej kariéry v apríli 2018. Osemnásobný olympijský majster zvládol „iba“ polovicu zo šesťdesiatich plánovaných kilometrov. “Musím začať opatrne” komentoval svoje vystúpenie pre nórsku verejnoprávnu televíziu NRK. „Sú veci, na ktorých musím ešte pracovať. Bol som schopný prejsť 30 kilometrov. Musím ísť postupne a od začiatku ma neubližovať.“

Po skončení svojej kariéry sa Björgenovi život točil hlavne okolo jeho synov Mariusa a Ol. „Súťažím už takmer dva roky a chýba mi konkrétny cieľ, na ktorý by som mohol pracovať.“ medailistka z 26 majstrovstiev sveta odôvodnila svoje rozhodnutie vrátiť sa k bežeckému lyžovaniu. Do tímu Ragde Eiendom ho vybrali odborníci na maratónske trate Brothers Anders a Jörgen Aukland. Obaja už vyhrali preteky Vas. Anders ocenil v roku 2004, Jörgen dokonca dvakrát v rokoch 2008 a 2013. „Mám príležitosť stať sa súčasťou najlepšieho maratónskeho tímu pre bežecké lyžovanie. Zaujímalo by ma, čo sa znova naučím. Teším sa, že budem mať konkrétny cieľ, na ktorom budem pracovať.“

Björgen hovoril o svojich ambíciách len zriedka. „Môžeme o tom hovoriť iba vtedy, keď budem nosiť štartové číslo. Uvidíme, ako trénujem pre tvoju rasu.“ Jörgen Aukland, manažér tímu Ragde Eiendom, hovoril o niečom konkrétnejšom. „Marit bude trénovať dobre. Bude mať menšie objemy ako počas svojej kariéry, ale my sa zameriame konkrétne na vašu jazdu. Vieme, čo je potrebné na výhru tohto závodu.“ citoval svoje slová na oficiálnych stránkach maratónskej série vismaskiclassics.com.

Björgen zatiaľ hovorí iba o účasti v závode Vas. Nevylúčila však začatie iných populárnych maratónskych pretekov, ako sú Marcialonga alebo iné preteky na diaľku, vrátane nórskych národných majstrovstiev. V maratóne mohla populárna nórska športovka opäť súťažiť so svojím bývalým veľkým rivalom Thérèse Johaug. Budúcu sezónu bude tiež súčasťou tímu Ragde Eiendom. „Zameriam sa 100% na svetový pohár a zimné olympijské hry v Pekingu v roku 2022. Nie je teda isté, či sa budem v zime venovať maratónom.“ Nemôžem sa však dočkať, až sa naučím z iného prostredia. ” „svätý“ panovník komentoval plány NRK na budúcu sezónu.

V MARATÓNOCH NIE JE ZNAMENANÉ

Marit Björgen nie je prvou veľkou bežeckou hviezdou, ktorá sa po skončení svojej kariéry rozhodne presunúť do maratónov. V minulosti to isté urobila aj jeho bývalá veľká konkurentka Polka Justyna Kowalczyková. Tieto plemená priťahujú viac mužov. Či už ich vyskúšali švédski Johan Olsson alebo Nori Petter Northug a Tord Asle Gjerdalen. Minulú sezónu zo Svetového pohára v Marcialong vyskočil aj švajčiarsky Dario Cologna, štvornásobný víťaz „bieleho cirkusu“. Na maratónskych pretekoch však nikto z uvedených lyžiarov príliš neprevládal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close