Veda

Masívnym objektom by mohol byť medzihviezdny mesiac, čo je vzácny objav

Je to len druhý objavený vesmírny objekt, ktorý by mohol byť exomesiac alebo mesiac mimo našej slnečnej sústavy. Obrovský mesiac bol nájdený obiehajúci planétu veľkosti Jupitera s názvom Kepler 1708b, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti 5 500 svetelných rokov od Zeme.

Novoobjavené nebeské teleso je 2,6-krát väčšie ako Zem. Takýto veľký mesiac nemá v našom vlastnom systéme obdoby. Pre porovnanie, náš vlastný Mesiac je 3,7-krát menší ako Zem.

Toto je už druhýkrát, čo David Kipping, odborný asistent astronómie na Kolumbijskej univerzite a vedúci laboratória Cool World Lab, a jeho tím našli kandidáta na exomesiac. Objavili prvý, mesiac veľkosti Neptúna obiehajúci okolo obrovskej exoplanéty s názvom Kepler-1625b, v roku 2018,

„Astronómovia doteraz objavili viac ako 10 000 kandidátov na exoplanéty, ale exomúny sú oveľa náročnejšie,“ uviedol Kiping vo vyhlásení. „Sú Terra Secret.“

Pochopenie viac o mesiacoch, napríklad o tom, ako sa tvoria, či môžu podporovať život a či zohrávajú úlohu v potenciálnej obývateľnosti planét, môže viesť k lepšiemu pochopeniu toho, ako sa môžu formovať a vyvíjať planetárne systémy.

ťažko dostupné predmety

Kipping a jeho tím stále pracujú na potvrdení, že prvý kandidát, ktorého našli, je v skutočnosti exomesiac, a tento najnovší objav bude pravdepodobne čeliť rovnakému ťažkému boju.

Mesiace sú v našej slnečnej sústave bežné, s viac ako 200 prirodzenými satelitmi, no dlhé pátranie po medzihviezdnych mesiacoch bolo väčšinou bezvýsledné. Astronómovia boli úspešní pri detekcii exoplanét okolo hviezd mimo našej slnečnej sústavy, ale presné určenie exomúnov je ťažké kvôli ich malej veľkosti.

V Mliečnej dráhe bolo objavených viac ako 4000 potvrdených exoplanét, ale to neznamená, že ich bolo ľahké nájsť. Zistilo sa, že mnohé z nich sa ponoria do svetla hviezd pomocou tranzitnej metódy alebo keď planéta prechádza pred svojou hviezdou. Pozorovanie mesiacov, ktoré sú menšie a spôsobujú ešte menší pokles hviezdneho svetla, je mimoriadne náročné.

READ  Sonda NASA Voyager 2 dostáva prvé príkazy od marca, posiela späť ahoj

Na nájdenie tohto druhého potenciálneho mesiaca Kiping a jeho tím použili údaje z vyradenej misie NASA na lov planét Kepler, aby preskúmali niektoré z najchladnejších plynových obrích exoplanét nájdených v teleskope. Vedci použili toto kritérium pri svojom objave, pretože v našej slnečnej sústave obieha najviac mesiacov plynných obrov Jupiter a Saturn.

Zo 70 planét, ktoré skúmali, iba jedna odhalila sprievodný signál, ktorý vyzeral ako mesiac, pričom len 1% šanca, že to bolo niečo iné.

„Je to tvrdohlavé znamenie,“ povedal Kipping. „Hodili sme kuchynský drez na túto vec, ale jednoducho to nejde.“

3 spôsoby, ako možno vytvoriť mesiac

Novoobjavený kandidát zdieľa podobnosti s prvým možným objavom exomúca. Obidve sú potenciálne plynné, čo zodpovedá ich obrovskej veľkosti, a sú ďaleko od svojich hostiteľských hviezd.

Tento potenciálny mesiac mimo slnečnej sústavy nie je podobný tomu nášmu

Existujú tri základné teórie o vzniku Mesiaca. Jeden nastane, keď sa veľké objekty vo vesmíre zrazia a z explodovaného materiálu sa stane Mesiac. Ďalším je zachytenie, keď sú objekty zachytené a vytiahnuté na obežnú dráhu okolo väčšej planéty – ako je napríklad Neptúnov mesiac Triton, o ktorom sa predpokladá, že je to zachytený objekt z Kuiperovho pásu. A tretím je, že mesiace sú tvorené z materiálov, ako je plyn a prach, ktoré sa točili okolo hviezd, ktoré tvorili planéty v prvých dňoch Slnečnej sústavy.

Je možné, že oba exomúny začali ako kandidátske planéty, ktoré sa nakoniec dostali na obežnú dráhu okolo väčších planét, ako sú Kepler 1625 b a Kepler 1708 b.

Obrie mesiace sú pravdepodobne anomáliou

Kipping verí, že je nepravdepodobné, že by všetky mesiace mimo našej slnečnej sústavy boli také veľké ako títo dvaja kandidáti, čo by z nich mohlo urobiť skôr čudákov ako štandardných. „Prvá detekcia v akomkoľvek prieskume bude vo všeobecnosti nepárna,“ povedal. „Väčšie, ktoré sa dajú ľahšie odhaliť s našou obmedzenou citlivosťou.“

Webbov teleskop sa chystá na bezprecedentný pohľad na tieto zaujímavé exoplanéty

Na potvrdenie, že ide o dva kandidátske exomúny, budú potrebné následné pozorovania Hubbleovým vesmírnym teleskopom a vesmírnym teleskopom Jamesa Webba v roku 2023. Medzitým Kipping a jeho tím pokračujú v zhromažďovaní dôkazov na podporu exomúca.

READ  Vesmírny teleskop Jamesa Webba úspešne rozmiestnil anténu

Skutočnosť, že každej pridruženej planéte trvá obeh okolo svojej hviezdy viac ako pozemský rok, spomaľuje proces objavovania.

„Potvrdenie vyžaduje, aby sa prechod Mesiaca opakoval niekoľkokrát,“ povedal Kipping. „Dlhodobá povaha našich cieľových planét znamená, že tu máme len dva prechody, čo nestačí na pozorovanie série prechodov Mesiaca potrebných na získanie definitívnej identity.“

Ak sa potvrdia, môže to byť začiatok nového prijatia, že exomúny sú rovnako bežné ako exoplanéty mimo našej slnečnej sústavy.

Prvé exoplanéty boli objavené až v 90. rokoch minulého storočia a veľká väčšina dnes známych exoplanét sa objavila až po vypustení Kepler v roku 2009.

„Tieto planéty sú cudzie v porovnaní s naším domácim systémom,“ povedal Kipping. „Ale zmenili naše chápanie toho, ako sa tvoria planetárne systémy.“

Oprava: Skoršia verzia tohto príbehu nesprávne uviedla rok objavenia prvého exomesiaca.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close