svet

Matovičova iniciatíva je silný signál, ktorý očakávame aj od Maďarska

Trianon sa nesmie stať skalou, ktorá by zabránila Slovákom a Maďarom pozerať sa do budúcnosti, uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok v Budapešti v utorok počas svojej prvej oficiálnej návštevy Maďarska, kde sa stretol s maďarským ministrom pre Zahraničné veci Péter Szijjártó.

V rámci budúceho výročia mierovej zmluvy o Trianone, ktoré sa uskutoční 4. júna, Korčok poznamenal, že on a jeho maďarský ministerský partner hovorili o Trianone veľmi otvorene.

„Vidíme túto historickú fázu inak, je to rovnaká história, ale žijeme ju inak. Čo nás nemusí spájať, nemalo by nás to deliť. Takto je potrebné podniknúť iniciatívu iniciatíva slovenského predsedu vlády (Igora Matoviča). „Myslím si, že je to silný signál – ak chcete – empatie, ktorú očakávame aj od Maďarska – 4. júna, keď si pripomenieme 100. výročie podpísanie Trianonskej zmluvy. ““ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Korčok vyjadril názor, že Európa, Slováci a Maďari, všetci v Európe, majú zložitú históriu a komplexné skúsenosti s touto históriou. To, čo hovorí, že pre niektorých je porážka, je víťazstvo pre ostatných. Čo je pre niektorých traumatické, pre iných je začiatok slobody.

„To sa však nesmie stať skalou okolo krku, ktorá by nám bránila pozerať sa do budúcnosti a robiť to, čo od nás občania v súčasnosti očakávajú. Verím, že tento týždeň bude týždeň plný empatie. Želám si, aby tieto tóny, ktoré budú počuť 4. júna v Budapešti, boli niečo, čo skutočne otvorí spoluprácu v budúcnosti. ““ pridal.

Korčok a Szijjártó tiež diskutovali o súčasných dvojstranných vzťahoch s dôrazom na koordináciu s cieľom zmierniť obmedzenia na hraniciach v regióne av Európskej únii. Rokovania sa zamerali aj na regionálnu spoluprácu a aktuálne otázky týkajúce sa európskej a medzinárodnej agendy.

Slovenského ministra zahraničných vecí prijme aj predseda Národného zhromaždenia László Köver a stretne sa aj s predsedom Výboru pre zahraničné veci Zsoltom Némethom.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close