Svet

Matovičova koalícia skutočne plánuje upratovanie v dôchodkoch – Denník E.

Dobrý deň,

posledný z tohto týždenníka Hospodársky spravodajský filter má 1 030 slov, čo je 4 minúty od čítania, pripravil Konštantín Čikovský.


1. Druhý pilier dostane ochranu a účinnejšie pravidlá

Teoretické úvahy ekonómov o tom, ako zmeniť slovenský dôchodkový systém tak, aby sa v budúcnosti nerozpadol, nespôsobil kolaps krajiny alebo nespôsobil sociálne nepokoje, môžu byť splnené v nasledujúcich mesiacoch.

  • Nový zákon, vrátane ústavného zákona o dôchodkovom systéme, už pripravuje komisia poverená ministrom financií Hegerom a ministrom sociálnych vecí Krajniak.
  • Jeho najdôležitejšie predbežné závery uverejnilo ministerstvo financií a ministerstvo financií viceguvernér NBS Ódor.

Prečo je to dôležité: Sme v politicky jedinečnej situácii, keď zmena vlády a potreba reagovať na dôsledky korónovej krízy vytvárajú na Slovensku av Európe prostredie pre reformy, ktoré sa nemusia celé desaťročia opakovať.

  • Slovensko bolo v porovnateľnej situácii asi pred 18 rokmi, keď bojovalo o vstup do EÚ a opakovane malo koalíciu s väčšou než obvykle ochotou podniknúť nepopulárne kroky. Napríklad vtedajšia vláda zaviedla súkromný dôchodkový pilier, ktorého fungovanie chce súčasná koalícia napraviť, a tak ušetriť do budúcnosti.

Najväčšie problémy a najpravdepodobnejšie plánované riešenia:

Vrátenie stroja: Priemerná dĺžka života sa zvyšuje, ale v poslednom volebnom období Parlament stanovil minimálny vek odchodu do dôchodku na 64 rokov. Ak by sa to nezmenilo, deficit dôchodkového systému by sa zvyšoval alebo by sa postupne znižovali dôchodky.

Základným riešením je, že súčasná koalícia vráti rozhodnutie do dôchodku k automatu, ktorý zvyšuje vek odchodu do dôchodku, ak sa priemerná dĺžka života zvyšuje a klesá, ak sa naopak zhoršuje zdravie obyvateľstva.

Experti súčasnej vlády navyše chcú dať ľuďom pri odchode do dôchodku viac slobody, ale čím skôr odídu, tým nižší je ich dôchodok.

Pevný druhý stĺp: Súkromný dôchodkový pilier by teraz mohla zrušiť ktorákoľvek väčšina v parlamente a politici mu tiež hrozili tým, že budú neustále ponúkať možnosť odísť.

READ  USA a EÚ založili bilaterálne fórum o Číne

Riešením by malo byť uviesť v ústavnom práve to, čo najmenšia časť príspevkov občanov ide do druhého piliera. Navyše, automatický vstup do druhého piliera by sa zaviedol pre všetkých ľudí po škole, ale zároveň by každý mohol odísť za presných podmienok a spoliehať sa iba na štátne dôchodky.

Väčšina ľudí má druhú šancu: Väčšina sporiteľov druhého piliera má v súčasnosti peniaze v super bezpečných fondoch s nízkym výnosom. Z dlhodobého hľadiska tak strácajú. Riešením je, aby ich štát podľa veku presunul do programov, ktoré sú pre nich vhodnejšie. Každý, kto protestuje, môže zostať s konzervatívnymi investíciami.

Súvisí to aj so zmenou úloh pre dôchodkové správcovské spoločnosti. Viac ako kedykoľvek predtým budú implementovať iba investičné stratégie definované štátom a ich odmena bude viac závisieť od toho, či môžu zarobiť sporiteľom podobným fondom v iných krajinách.

Viac k téme: Koalícia pripravuje významné zmeny v dôchodkoch a chce ich zaviesť ústavným zákonom koncom tohto roka (Marianna Onuferová / E)


2. Slovensko-Taiwanský Kellys testujú novú belgickú technológiu na elektronických bicykloch

Piešťanská

Na prečítanie potrebujete aspoň štandardné predplatné.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close