Zábava

Medzinárodný festival animácie Fest Anka 2022 oceňuje niektoré z najúžasnejších animovaných diel

Slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film Fest Anka International Animation Festival 2022 sa podelil o víťazný zoznam nedávno skončených Anka Awards. Víťazi boli ocenení na záverečnom ceremoniáli 2. júla v historickom Mestskom divadle Žilina, kde študentské filmy vyvolali veľký rozruch. Celkovým víťazom ceny Anča za najlepší krátky animovaný film sa stal nemecký film záležitosť Režisér Malte Stein.

Španielsky film v kategórii študentov v réžii Pabla Ballera. V mojej hrudi je stále miesto pre váš svietnikový chrám: Príbeh lásky, V rovnakej kategórii získal čestné uznanie. Ocenený cenou Anča za najlepší slovenský krátky animovaný film sestryNakrútila Andrea Szhelesová a produkovala FAMU.

Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov:

záležitosť– rozpráva príbeh muža prenasledovaného maličkosťou, ktorá ho nesklame. Režisér filmu Malde Stein je však festivalu aj divákom dobre známy, keďže jeho filmy sú už roky súčasťou festivalovej ponuky. Porota v zložení Mihai Mitrică, Saša Bach a minuloročná víťazka Anča Award za najlepší krátky animovaný film Sarina Nihei poznamenali, že ich „tento krátky film dotlačil až na okraj a prenasledovala ich táto maličkosť“.

V mojej hrudi je stále miesto pre tvoj chrám Dagger: milostný príbeh, o vzťahu medzi známymi postavami Asha a Pikachua v ikonickej anime sérii. Porota ocenila „autorkin svieži vizuálny prístup a úprimné rozprávanie so zmyslom pre humor pri riešení univerzálnej témy lásky a nenávisti rozprávanej očami dobre vyvinutých postáv“.

Tá istá hlavná porota udelila francúzskemu filmu Cenu Anča za najlepší študentský animovaný film Mami, čo je so psom? Rozpráva príbeh jedenásťročného dievčaťa a jej prebudenia k svojej sexualite. Francúzska režisérka Lola Lefebvre nám predstavuje osobný príbeh s istou úrovňou humoru a úprimnosti, ako poznamenala medzinárodná porota, „príbeh bude rezonovať univerzálne u všetkých divákov“.

READ  AMC Networks International a M7 tvoria strategické partnerstvo CEE News

Získal špeciálne uznanie v kategórii Študentský film Omrvinky života Poľská režisérka Katarzyna Miechowicz. Jeho film sa obracia do absurdna v predstavení troch postáv žijúcich v malom plážovom mestečku. Porotu zaujal najmä vizuál filmu.

Súťaž slovenských filmov:

Víťaz slovenskej kategórie turnaja sestry, o vzťahu staršej sestry a mladšej sestry uväznenej v piesku na suchu. Porota, v ktorej bola ocenená česká režisérka Mikaela Pavlatova, ukrajinská riaditeľka festivalu Linoleum Anastasia Verlinskaya a novinár Jair Salvador Flores Álvarez (alias Gropka), opísala film ako „alegóriu bremena, veľmi jemným a sofistikovaným spôsobom“. Ukazuje, že s každým koncom je nový začiatok.“ V rovnakej kategórii udelila porota špeciálne ocenenie Zvuky medzi korunami Od Philipa Dwiaka. Ocenili „dokonalú zmes brilantného dizajnu postáv, skvelej hudby a komédie, ktorej študent nemôže uveriť“.

„Ocenené filmy, medzinárodné aj slovenské, tvoria študenti, je tu počuť hlas novej generácie tvorcov a je tu vidieť ich vyzretý vizuálny prejav,“ povedala riaditeľka festivalu Ivana Sujová.

Najlepšie animované hudobné video a najlepší krátky animovaný film pre deti:

Členovia poroty Kate Jessop, Michael Mihaly a Dorota Brastovičová (Seifer) si pozreli 23 videoklipov a rozhodli o Cene za najlepší animovaný videoklip a Zvláštnom uznaní v rovnakej kategórii.

Prvý z nich získal francúzsky animátor Charlie Mars Koko Tsoutso, Porota opísala videoklip ako „vtipný, dynamický, úderný a zábavný, s invenčným využitím animácie postáv“. Porota udelila hudobnému videu cenu Zvláštne uznanie Chladné srdce (PNAU Remix) Elton John a Dua Lipa. Porota, ktorú vytvoril Raman Jaffery, ocenila „silný dizajn postavy, štýl plynulej animácie a pôsobivé prepojenie medzi zvukom a vizuálom“.

Coucou Tchoutchou

Cenu Anča za najlepší krátky animovaný film pre deti hodnotili deti zo základných škôl a predškolských zariadení zo Žiliny a okolia počas Detských dní pre školy 28. a 29. júna. Po zhliadnutí deviatich súťažných filmov žiaci hlasovali Mishou Šteniatko sa stratí v Antarktíde a je zachránené skupinou králikov. Na tento film sa deti môžu tešiť od septembra v rámci programu Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti 2022.

READ  Anglicko zvíťazilo nad Českom v skupine D na Euro 2020 vďaka gólu Rahima Sterlinga

Dofilmy– Fanúšikovia animácie si víťazný film, ako aj ďalšie súťažné i nesúťažné krátke animované filmy pre deti môžu vychutnať zo svojich domovov na DAFilms.sk od 4. do 10. júla. K dispozícii bude šesť kurátorských kategórií animovaných filmov pre dospelých a všetky kategórie budú na festivalovú tému – dievčatá v animácii.

Víťazi medzinárodného festivalu animácie Fest Anca 2022:

Najlepší krátky animovaný film: Malte Stein – záležitosť (Nemecko, 2021)

Zvláštne uznanie animovaného krátkeho filmu: Pablo Ballerin – V mojej hrudi je stále miesto pre tvoj chrám Dagger: milostný príbeh (Španielsko, 2020)

Najlepší študentský krátky animovaný film: Lola Lefevre – Mami, čo je so psom? (Francúzsko, 2021)

Študentský krátky animovaný film – špeciálne uznanie: Katarzyna Miechowicz – Omrvinky života (Poľsko, 2020)

Najlepšie animované hudobné video: Charlie Mars – Coucou Tchoutchou (Francúzsko, 2021)

Hudobné video – špeciálne uznanie: Raman Jafari – Elton John, Dua Lipa: Chladné srdce (PNAU Remix) (Nemecko, 2021)

Najlepší slovenský krátky animovaný film: Andrea Szelezová – sestry (Česká republika, 2021)

Slovenský krátky animovaný film – Zvláštne uznanie: Filip Diviak – Zvuky medzi korunami (Česká republika, 2020)
Najlepší krátky animovaný film pre deti: Milan Vitanov – Mishou (Nemecko, 2020)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close