Ekonomika

Menej domácností sa obáva, že nebudú schopné splácať svoje pôžičky

V porovnaní s výsledkami druhej vlny prieskumu sa priemerný pokles príjmu domácností bez zmeny úverových podmienok v septembri viac ako zdvojnásobil.

Optimistickejšie sú domácnosti, ktoré profitovali z odložených splátok úveru alebo iných zmien úverových podmienok. Iba 1,6% z nich očakáva v budúcom roku výrazné ťažkosti so splácaním svojich záväzkov. Ukázal to tretí prieskum Národnej banky Slovenska (NBS), ktorý mapuje vývoj odložených platieb. V predchádzajúcom prieskume takmer 12% týchto domácností očakávalo neschopnosť splácať úvery. Prieskum však zatiaľ nezachytáva nástup druhej vlny pandémie ani výrazné obmedzenia mobility prijaté v októbri.

O výsledkoch tretieho prieskumu informuje NBS vo svojom najnovšom analytickom komentári. V dôsledku vypuknutia koronovej krízy využilo odklad viac ako päť percent zadlžených domácností, čo predstavuje približne 10% objemu retailových úverov. Ďalších 9,4% si pripomenulo ďalšie zmeny úverových podmienok, ako napríklad zníženie mesačných splátok alebo refinancovanie úveru.

„Tento podiel sa zvýšil z predchádzajúcej hodnoty 3,4%, čo môže súvisieť so 6% podielom domácností bezodkladne alebo s ďalšími zmenami, ktoré sa plánovali uskutočniť v poslednej vlne prieskumu,“ uviedol analytický komentár. Podľa analytikov NBS sa priaznivý vývoj epidemiologickej situácie v čase zisťovania prejavil návratom veľkej časti dlžníkov k zamestnaniu alebo obnovením podnikania.

V porovnaní s predchádzajúcou vlnou prieskumu sú súčasné očakávania výrazne pozitívnejšie. Negatívne očakávania má iba 1,6% domácností s odkladom alebo inými zmenami v úverových podmienkach, čo predstavuje 0,23% z celkového počtu zadĺžených domácností a 0,26% z celkového objemu retailových úverov.

„Najväčší vplyv na toto výrazné zlepšenie očakávaní má tá časť domácností, ktorá požadovala zmenu úverových podmienok inú ako odklad splátok. Z nich sa výrazná časť očakávaní zlepšila,“ tvrdia analytici NBS.

Optimistické očakávania

V prípade odložených domácností sa podiel domácností s negatívnymi očakávaniami znížil z 5,1% na 4,3%. Údaje použité v súčasnej vlne prieskumu sa však zbierali pred vypuknutím druhej vlny epidémie, keď ešte stále vládli veľmi optimistické očakávania.

READ  Izraelskí oponenti vyvíjajú tlak na predsedu vlády Netanjahua

„Významné obmedzenia mobility zavedené vládou na zvládnutie pandémie sa prejavia v reakciách v ďalších vlnách prieskumu,“ uviedol analytický komentár.

V domácnostiach bez zmeny úverových podmienok sa očakávania mierne zhoršili. Väčšinou však ide o domácnosti, ktoré očakávajú, že v budúcom roku svoje dlhy riadne splatia. Osem percent domácností, ktoré ešte nepožiadali o zmenu úverových podmienok, plánuje túto zmenu v blízkej budúcnosti, z toho iba 0,1% plánuje požiadať o odklad splátok.

V porovnaní s výsledkami druhej vlny prieskumu sa priemerný pokles príjmu domácností bez zmeny úverových podmienok v septembri viac ako zdvojnásobil. Zatiaľ čo v druhej vlne prieskumu tieto domácnosti vykázali v priemere štvorpercentný pokles príjmu v porovnaní s predkrízovým obdobím, v súčasnej vlne sa pokles zvýšil na 9,5%. Naopak, domácnosti s odkladom alebo inými zmenami v úverových podmienkach sa výrazne priblížili hodnote spred koronárnej krízy.

„Pokles príjmov týchto domácností o 23% v auguste klesol na 12%, ale táto hodnota je stále vyššia ako v prípade skupiny domácností bez zmeny úverových podmienok,“ dodali analytici NBS.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close