Technológie

Menej známe modely Lexus – poznáte ich všetky?

Lexus RX alebo LFA sú vozidlá, ktoré pozná každý fanúšik japonskej značky. Ale v jeho histórii vznikli koncepty, predvádzacie autá a dokonca aj sériový model, ktorý prakticky nepoznáme. Tu je niekoľko zaujímavých automobilov s logom Lexus.

Lexus Landau

Koncept Lexus Landau bol predstavený v roku 1994. Automobil vzbudil osobitný záujem. V tom čase bolo ťažké nájsť v ponuke prémiových značiek hatchback segmentu C, na trhu kraľovali klasické sedany. Koncept zaujal originálnym dizajnom. Automobil bol postavený na platforme prvej generácie modelu GS 300. Landau bol však o 60 cm kratší ako Lexus GS a o 5 cm vyšší.

Koncept mal päťdverovú karosériu. Rovnako ako karoséria modelu GS a jeho sesterskej Toyoty Aristo, aj jeho vzhľad bol dielom renomovaného štúdia Italdesign Giugiaro. Pre kompaktný hatchback bol atypický veľký motor V8 s kapacitou 4 las a výkonom 249 koní. Vozidlo malo automatickú prevodovku a pohon všetkých kolies. Toto bola ďalšia vlastnosť, ktorú je v segmente C stále ťažké nájsť.

Lexus LFA Spyder

Superšport LFA je jedným z najslávnejších modelov Lexusu. Mnoho fanúšikov automobilov si určite spomenie na koncept LF-A Roadster, ktorý však neskončil v sériovej výrobe. Nie všetci ale vedia, že v skutočnosti vytvorili iba jednu kópiu modelu LFA s otvorenou korbou. LFA Spyder bolo auto bez kompromisov – nedostalo ani strechu v podobe ľahkej plátennej strechy.

Okrem zmenenej konštrukcie karosérie sa automobil prakticky nelíšil od ostatných exemplárov japonského superauta. Pod jeho kapotou pracoval motor V10 4,8 560 k s pôsobivým zvukom. Aj keď nebolo možné na ceste stretnúť Lexus LFA Spyder, podrobne si ho môžeme pozrieť v jednej epizóde motoristického programu Jay Leno Garage.

Lexus IS 430

Výnimočným vozidlom Lexus bol aj model IS 430, ktorý vytvorili špeciálne pre tuningovú výstavu SEMA v roku 2003. Aj keď auto na prvý pohľad pripomínalo iba mierne upravený sedan IS, zmeny boli v skutočnosti oveľa podstatnejšie. Pod kapotu sa dostal 4,3-litrový motor V8 3UZ-FE transplantovaný z väčšieho modelu GS. Motor s výkonom 340 koní bol spriahnutý s ľahkým zotrvačníkom a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou Getraga, ktorá prenášala pohon na zadné kolesá.

READ  Spoločnosť SWAN spustila nové služby IPTV, ktoré je možné použiť aj v inej sieti

Vozidlo zdieľalo s Lexusom GS diferenciál a ďalšie komponenty prevodovky, ako aj niektoré časti pruženia. Mechanici z dielne Rod Millen Special Vehicles, ktorí boli poverení úpravou automobilu, pridali tiež elektronicky riadené tlmiče a silné brzdy Brembo. Lexus IS 430 bol špeciálnym predvádzacím autom, pre mnohých je však predkom neskoršieho sériovo vyrábaného sedanu IS F. Automobil, ktorý začal líniu športových automobilov japonskej značky s písmenom F.

Lexus FLV

V polovici 90. rokov predstavili Toyota a Lexus svetu koncepčné vozidlo FLV. Automobil debutoval s logom Toyota na autosalóne v Tokiu v roku 1995. Neskôr ako Lexus bol predstavený v Spojených štátoch na severoamerickom medzinárodnom autosalóne v roku 1996. Koncept však dobre zapadal do imidžu značky Lexus. Jeho trojpísmenový názov bol skratkou slov Future Luxury Vehicle a znamenal luxusné vozidlo budúcnosti.

Auto malo oválnu siluetu a pripomínalo kombináciu minivanu a športového kombi. Inžinieri, ktorí navrhli FLV, sa zamerali na veľkorysý priestor vo vnútri vozidla a pohodlie cestujúcich. Sedadlá boli navrhnuté tak, aby mohli cestujúci sedieť v prirodzenej a pohodlnej polohe. Japonci venovali maximálnu pozornosť aj komfortu nastupovania a vystupovania. Auto ponúklo tiež dostatok priestoru pre nohy a réžiu. Interiér sa prejavil na veľkých rozmeroch konceptu, ktorý bol dlhý takmer 4,8 m. FLV bol tiež pôsobivý svojou výbavou. Po pripojení telefónu bolo dokonca možné čítať e-maily na centrálnom displeji. Aj keď vozidlo vyzeralo pripravené na výrobu, Lexus FLV sa do ponuky nikdy nedostal.

Lexus HS 250h

Automobil, ktorý sa konečne dostal do predaja, bol Lexus HS. Automobil sa predával v Japonsku a USA, ale do Európy sa nikdy oficiálne nedostal. Model HS 250h debutoval v roku 2009 na severoamerickom medzinárodnom autosalóne v Detroite. Sedan Lexus mal byť luxusným bratom Toyoty Prius, ktorá sa v tom čase tešila veľkému záujmu amerických hviezd. Automobil bol ponúkaný výlučne s hybridným pohonom. Bol to prvý automobil v histórii japonskej značky ponúkaný výhradne v tomto variante.

READ  Okrem optimalizácie bude Gears 5 obsahovať aj Bautistu, rozšírenie príbehu a Novú hru +

Lexus HS 250h bol poháňaný kombináciou benzínového a elektrického systému s celkovým výkonom 190 koní. Pod jeho kapotou pracoval štvorvalcový motor 2AZ-FXE s objemom 2,4 litra. Pohonný systém bol veľmi podobný ako u prvej hybridnej Toyoty Camry. Dizajn automobilu však vychádzal z platformy Toyota Avensis. Okrem úsporného hybridného pohonu mal Lexus aj interiér vyrobený z väčšinou recyklovateľných materiálov. Názov HS vzišiel zo slov Harmonious Sedan a znamenal jednoduchý – harmonický sedan. Model sa vyrábal do roku 2018, vozidlo bolo najdlhšie dostupné na japonskom trhu. Jeho miesto v ponuke Lexus neskôr zaujal sedan ES v hybridnej verzii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close