Svet

Merkelová vyjadrila „úplnú solidaritu“ s Poľskom ohľadom Bieloruska

BERLÍN (AP) – Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok vyjadrila „úplnú solidaritu“ s Varšavou v súvislosti s napätou situáciou na hraniciach Poľska s Bieloruskom.

Zopakoval svoje obvinenie, že Bielorusko vykonáva „hybridnú ofenzívu“ lákaním bieloruských imigrantov v snahe destabilizovať Poľsko aj Európsku úniu a následne ich posielať k poľským hraniciam.

„Takže na jednej strane plná solidarita s Poľskom, na druhej strane chcem dať jasne najavo, že ide o problém medzi EÚ a Bieloruskom, a preto musíme všetko, čo sa deje, koordinovať bilaterálne,“ povedal. Po stretnutí v Berlíne to novinárom povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Jeho komentáre boli vnímané ako reakcia na poľskú kritiku, že sa mu nedávno nepodarilo koordinovať s Varšavou predtým, ako oslovil bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Po výzve Merkelovej začalo Bielorusko deportovať časť imigrantov do Iraku.


Merkelová uviedla, že EÚ uvalí na Bielorusko dodatočné sankcie, „ak nedôjde k pokroku“.

Zdôraznil tiež úlohu, ktorú by Rusko, blízky spojenec Bieloruska, mohlo zohrať pri vytváraní tlaku na Minsk. V duchu tohto sentimentu Moraviki vyzval k „láskavej výzve (Putinovi), aby ovplyvnil situáciu v Bielorusku.“

Moravič povedal, že sankcie budú silným nástrojom proti Bielorusku.

Samostatne Merkelová lamentovala nad tým, že Putin odmietol jej rady pre summit o situácii na Ukrajine.

„Hlboko ľutujem, že ani ruský prezident, ani ruský minister zahraničných vecí nie sú pripravení usporiadať do konca môjho funkčného obdobia ďalší summit v normandskom formáte,“ povedala Merkelová v narážke na štvorstranné rokovania medzi Ruskom. , Ukrajina, Nemecko a Francúzsko.

Takéto rozhovory sa v priebehu rokov viedli opakovane a mali obmedzený úspech, čím sa vyriešilo napätie medzi Ukrajinou a jej susedom Ruskom.

„Bol by to dobrý signál, že všetky strany majú záujem vyriešiť ukrajinskú otázku,“ povedala Merkelová. „To sa, žiaľ, nestalo.“

READ  Predseda vlády Matovič: EÚ v Turecku zaujala doposiaľ najprísnejší postoj

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close