Svet

Mestá „kritické bojiská“ pre udržateľnú budúcnosť: Guterres

Zhromaždenie potrvá do štvrtka v kenskom Nairobi. Prevádzkuje sa v spolupráci s vládou Kene UN-HabitatProgram OSN pre migráciu ľudí.

Podľa Agentúry OSN pre mestské záležitosti sa očakáva účasť viac ako 80 ministrov a zástupcov ministrov spolu s 5000 delegátmi z celého sveta.

Antonio Guterres vo svojom posolstve vyzdvihol Ciele udržateľného rozvoja (SDGs), Novú mestskú agendu a DMK. Parížska dohoda O klimatických zmenách.

Viac ako 2 miliardy v mestách do roku 2050

„Mestá sú dôležité bojiská. Tvoria 70 percent celosvetových emisií. Tvoria polovicu ľudstva. A do roku 2050 ich budú volať domovom viac ako dve miliardy ľudí.

Akčný plán generálneho tajomníka vyzýva na oživený a inkluzívnejší multilateralizmus, uznávajúc kľúčovú úlohu, ktorú môžu mestá a iné miestne orgány zohrávať pri plnení našej verejnej agendy, budúcich výziev.

„Takýto multilateralizmus je dôležitý, aby mestá zohrali svoju úlohu,“ povedal, „aby zabezpečili financovanie, informácie a podporu. Odolné, inkluzívne a udržateľné.“

Aj keď mestá vždy vytvárali nápady a inovácie, ktoré viedli k ľudskému rozvoju, sú dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, „uprostred sveta v kríze“, dodal.

„Nerovnosť je na vzostupe. Globálne teploty stúpajú s katastrofálnymi následkami. Dlh v rámci limitov zaťažuje ekonomiky rozvojových krajín. A to v polovici termínu Agenda 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj, Opúšťame polovicu sveta.“

670 miliónov ľudí stále žije v extrémnej chudobe. podotkol Guterres.

Trendy sa dajú zvrátiť

„Stále je čas zvrátiť tieto trendy,“ povedal a podporiť multilaterálne mestá, aby konali v oblasti zmeny klímy, dostupného bývania a cieľov udržateľného rozvoja.

„Táto OSN Na dosiahnutie týchto cieľovVrátane vášho ministerského vyhlásenia. Spoločne môžeme dosiahnuť udržateľnú mestskú budúcnosť, ktorú potrebujeme Vytvoriť pokojný, prosperujúci a zdravý svet pre všetkých,“ uzavrel.

Predseda Valného zhromaždenia Csaba Kőrösi vo svojich videopoznámkach pre zhromaždenie načrtol kľúčové spôsoby, ako sa mestá môžu stať udržateľnejšími.

READ  KTO: Remdezivir sa nemá používať na liečbu pacientov s koronavírusmi

Najprv poukázal na dôležitosť zostavovania komplexných údajov a štatistík. Po druhé, vlády musia plne posúdiť rozvoj miest v kontexte zmeny klímy, zdravia, potravinovej bezpečnosti a zásobovania vodou.

„Ale to, čo naliehavo potrebujeme, je jedno Výkyvy nálad. Od bežného plánovania a realizácie sa skutočná udržateľnosť zameriava na zmenu„To znamená posilnenie vedecko-politického rozhrania, pokrok v riešeniach založených na dôkazoch a plne sa priblížiť k našim cieľom.“

Kenský prezident William Ruto oficiálne otvoril zhromaždenie spolu s výkonným riaditeľom OSN-Habitat Maimunah Mohamed Sharif.

Uprednostnite spoluprácu

Delegátom povedal, že členské štáty by mali „uprednostniť národnú a miestnu spoluprácu ako základ pre spravodlivý prechod“. Nikdy nesmieme zabúdať na ľudské práva a nároky Charta OSNJe základom udržateľnej urbanizácie.

Pani. Sharif opísal výzvu, ktorej čelí celé ľudstvo, ako „obrovskú“.

„Jediný spôsob, ako môžeme dosiahnuť pozitívny a transformačný vplyv na mieste, je nepokračovať sami, ale prijať multilaterálne opatrenia.“

Prvá dáma Kene, Rachel Ruto, bude v utorok hostiť inauguračný ženský okrúhly stôl o ženách a ich úlohe v urbanizácii.

Päťdňový program zahŕňa dialóg hláv štátov na vysokej úrovni, tematické diskusie a dialógy. Všeobecný prístup k dostupnému bývaniu, opatrenia v oblasti klímy v mestách, obnova mestskej krízyLokalizácia cieľov udržateľného rozvoja a prosperita a miestne financie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close