športové

Mesto Žilina pripravuje reformu podporného systému pre športové aktivity jednotlivcov a klubov

dnes 22:25
|

Mesto Žilina pripravuje reformu podporného systému pre športové aktivity jednotlivcov a klubov.

Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je cieľom plánu znovu definovať smer športu v meste v oblasti športových grantov, dotácií a podpory vysokovýkonných športov. Zástupcovia športových klubov začiatkom budúceho týždňa prediskutujú nový model podpory športových aktivít.

„Vymenovali sme niekoľko oblastí, ktoré by sme chceli počas volebného obdobia zmeniť v športe v Žiline. Očakávania športovej verejnosti sú vysoké, pretože šport je globálnym fenoménom. Potrebná je infraštruktúra, nový koncept rozvoja športu a financovanie, bez ktorého sa šport nemôže rozvíjať. ““ Je to ďalší zásadný krok smerom k zásadnejším zmenám. “ hovorí starosta Peter fiabáne,

Fotogaléria

Primátor mesta Žilina Peter Fiabáne

Zdroj: TASR

Nový systém podpory športu by mal byť založený na štyroch pilieroch. „Prvý pilier sú športové dotácie a sú určené najmä pre športové kluby so silnou podporou športu pre mladých ľudí, zatiaľ čo výška financovania z rozpočtu mesta je navrhovaná na 350 tisíc eur ročne. Druhý pilier bude športové granty na podporu veľkých športových projektov a podujatí, v ktorých mesto navrhuje prideliť 33 000 eur, “ priblížil sa hovorca mesta.

Tretí pilier by sa mal zameriavať na podporu elitných športov, či už ide o extraligové kluby alebo jednotlivých športovcov. „Súčasťou tohto piliera je aj nezávislá podpora profesionálneho hokeja do maximálnej výšky 75 tisíc eur na základe rozhodnutia mestskej rady o predaji akcií MsHK Žilina, a.s. povedal Miškovčík.

Dodal, že najlepší športovci v jednotlivých športoch budú môcť požiadať klub o podporu v maximálnej výške 3 000 eur prostredníctvom klubu alebo občianskeho združenia.

Miesto Andrej Hlinka, ŽilinaFotogaléria

Miesto Andrej Hlinka, Žilina

Zdroj: TASR

Štvrtý pilier by mal byť fond na podporu športu a bude pozostávať z nevyčerpaných finančných prostriedkov z prvých troch pilierov a príspevkov sponzorov. Primátor Fiabáne má predstavu, že polovica prostriedkov bude vyčlenená na mimoriadnu podporu športových aktivít a druhá polovica bude venovaná investičným plánom a údržbe športovej infraštruktúry.

„Využili sme všetky pozitívne skúsenosti, ktoré máme so súčasným systémom podpory športu. Navrhovaný nový model financovania dáva poslancom miest aj možnosť rozhodnúť sa, koľko peňazí sa pridelí každému pilieru. Našou ambíciou je každoročne získavať prostriedky na primerane financovaný šport, “ pridané Fiabáne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close