Technológie

Microsoft experimentuje s ďalšími inováciami. To by mal ponúkať Windows 10

Uvidíme zmeny v budúcich vydaniach operačného systému.

Windows 10 bude čoskoro inovovaný, čoskoro však príde veľa nových funkcií.

Práve sa objavili ďalšie novinky, čo môžeme čakať píše napríklad Windowslatest.com. Viac nových používateľov priamo v systéme Windows 10 sa ho však dočká až na budúci rok.

ilustračný obrázok

Prečítajte si tiež

Veľká aktualizácia Windows 10 klope na dvere

Ďalšie rozšírenie Fluent Design

Obnovený vzhľad operačného systému Windows 10 je pod taktovkou takzvaného „Fluent Design“, ktorý Microsoft postupne aplikuje na čoraz väčší počet prvkov v prostredí.

V najnovších testovacích vydaniach operačného systému obsahuje nový dizajnový plášť aj funkcionalitu známu ako Task Display (aktivovaná aj pomocou klávesovej skratky Win + Tab). To zmení časovú os systému Windows 10. Priložený obrázok najlepšie vystihuje jeho potenciálnu novú podobu.

Funkčnosť časovej osi ukazuje vo veľmi prehľadnej podobe otvorené aplikácie, okná, dokumenty či prehrávané multimédiá podľa jednotlivých dní, resp. krát.

Odporúčané nastavenia prehliadača

Do sekcie predvolených nastavení aplikácií (cez Nastavenia operačného systému) bola pridaná nová možnosť. Pomocou neho budeme môcť celkom pohodlne prepínať / nastavovať predvolené nastavenia webových prehliadačov. Tieto nastavenia odporúča spoločnosť Microsoft – ale samozrejme s nimi nemusíme súhlasiť.

Živé.sk

Fotogaléria

Zdroj: Windowslatest.com

Obrázok naznačuje, že keď kliknete na potvrdzovacie tlačidlo, Microsoft Edge sa nastaví ako predvolený webový prehľadávač v operačnom systéme a zároveň pripojí vašu skratku k ponuke Štart a na plochu.

Pomocou tejto časti môžeme ľahko zvoliť predvolené (asociované) aplikácie pre jednotlivé formáty súborov a tiež zvoliť predvolené aplikácie podľa protokolu.

Ostatné webovo orientované komponenty v systéme Windows

Pred pár dňami objavené správy (vrátane snímok obrazovky z prostredia), ktoré potvrdzujú, že Microsoft plánuje zmeniť vzhľad a technológiu svojej úvodnej obrazovky „OOBE“.

READ  Assassin's Creed Valhalla hral dvakrát viac hráčov ako Odyssey

Takzvaná skúsenosť Mimo krabicu zobrazuje počiatočné nastavenia a možnosti pre používateľov, ktorí si práve zaobstarali nový Windows 10 alebo povedzme vykonali čistú preinštaláciu systému. Po novom by malo platiť, že spomínané okno OOBE už bude mať podobu webovej aplikácie – v štýle pripravovanej platformy Windows 10X.

Živé.sk

Fotogaléria

Zdroj: Windowslatest.com

Zároveň sa zmenia možnosti, ktoré okno ponúkne. Cieľom je okrem iného zjednodušenie správy celého okna, napríklad čo sa týka aktualizácie údajov a podobne.

Microsoft by však mal podobným spôsobom prepnúť ďalšie komponenty systému Windows 10 na webové aplikácie. Momentálne je spomínaný aspoň CloudExperienceHost, ale prichádzajú aj ďalšie moduly.

ilustračný obrázok

Prečítajte si tiež

Nový Windows 10 nás víta s aktualizovaným prvým nastavením

Správca úloh Spotlight a Game

Predtým bolo spomenuté tiež pomerne zaujímavá aktivácia funkcionality „Spotlight“ na ploche Windows 10. Zjednodušene povedané, budeme schopní automaticky zobrazovať rôzne meniace sa obrázky (tapety na pozadí) zo zdrojov operačného systému, ktoré z jeho zdrojov poskytne vyhľadávač Bing.

Systém Windows v súčasnosti ponúka podobné obrázky / fotografie, ale iba s uzamknutou obrazovkou. Všetko dôležité zapneme cez sekciu Nastavenia a Konfigurácia na pozadí.

Živé.sk

Fotogaléria

Zdroj: Windowslatest.com

Zatiaľ čo vyššie uvedené funkcionality by sa mali stať súčasťou všeobecne dostupných vydaní systému Windows 10 (nielen pre testerov) až do budúceho roka, jedna funkcionalita už prichádza. Ide o predstavil moderný Správca úloh pre hry. Bude slúžiť na sledovanie informácií o výkone operačného systému a spustených aplikácií bez nutnosti odchodu, resp. vypnúť hru. Preto je funkcionalita priamo súčasťou Xbox Game Bar.

Ilustračný obrázok

Prečítajte si tiež

READ  Ďalšia hlavná aktualizácia systému Windows 10 sa nainštaluje veľmi rýchlo. Spoločnosť Microsoft použije špeciálny postup

Windows 10 bude monitorovať zdravotný stav diskov

Windowslatest.com v tejto súvislosti uvádzaže zatiaľ čo doteraz bola funkcionalita dostupná iba pre Insiderov, najnovšie sa začínajú objavovať aj vo finálnych vydaniach operačného systému Windows 10 – v podobe aktualizovanej verzie Xbox Game Bar (k dispozícii prostredníctvom obchodu Microsoft Store).

Predbežne sa zdá, že funkcionalita (zatiaľ) nie je k dispozícii všetkým, aktualizácia prebieha vo vlnách. Okrem toho ho môžu používať iba používatelia systému Windows 10 verzie 2004, 1909 alebo 1903.

Živé.sk

Fotogaléria

Zdroj: Windowslatest.com

Moderná verzia Správcu úloh sa označuje ako „Monitor zdrojov“, pričom v zásade vykonáva podobné úlohy a má podobné prostredie, resp. kontrola. Môžeme tu ukončiť určitý proces, ktorý „považujeme za problematický“ (funkcionalita je určená pre skúsenejších používateľov), vidíme tiež podrobné štatistiky jednotlivých spustených procesov / aplikácií.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close