Hlavné správy

Miestne úrady na Slovensku zatiaľ nepoužili peniaze EÚ pre ukrajinských utečencov – EURACTIV.com

Miestne orgány, ktoré vykonávajú opatrenia na pomoc ukrajinským utečencom, zatiaľ nedostali žiadne peniaze z fondov EÚ zriadených na podporu členských štátov.

Európska komisia v marci prijala program CARE (Coordination Action for Refugees in Europe), ktorého cieľom je umožniť členským štátom rýchlo mobilizovať zdroje dostupné z integračnej politiky EÚ na pomoc státisícom ľudí utekajúcich pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Návrh priniesol dodatočnú flexibilitu pri financovaní širokého spektra opatrení na podporu utečencov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR), Európskeho sociálneho fondu (ESF) a Fondu pre európsku pomoc najviac znevýhodneným (FEAD).

Ako pre EURACTIV Slovensko uviedlo Ministerstvo regionálneho rozvoja, ktoré koordinuje eurofondy na Slovensku, vláda na tento účel identifikovala celkovo viac ako pol miliardy eur disponibilných zdrojov.

Problém je ale v tom, že miestne úrady, ktoré vykonávajú opatrenia na pomoc ukrajinským utečencom, zatiaľ nedostali žiadne peniaze z eurofondov. Aktivity preto financujú z verejných zbierok, vlastných rozpočtov a zdrojov rôznych neziskových organizácií.

„Od vlády sme, žiaľ, zatiaľ nič nedostali, žiadny príspevok,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Tomasz Holubek, hovorca mesta Nidra. „Máme financie na vykrytie leta, ale nevieme, čo bude potom. Situácia sa môže ešte zhoršiť,“ hovorí Holúbek.

Podobnú skúsenosť majú aj iné samosprávy.

„Eufóriu z jednoty vystriedala realita, keď všetko zostalo na našich pleciach, a to sme očakávali,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Michal Kaliňák, riaditeľ strediska Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). .

Ministerstvo regionálneho rozvoja uviedlo, že je stále v kontakte s Európskou komisiou ohľadom úpravy operačných plánov.

„Vznikne nová osobitná prioritná os na podporu opatrení súvisiacich s migračnou vlnou. Okrem vyčlenenej pol miliardy eur vidíme možnosť uvoľnenia ďalších zdrojov v operačných programoch,“ reagovalo ministerstvo.

Podľa údajov ministerstva vnútra koncom júna požiadalo na Slovensku o dočasný azyl takmer 80-tisíc ľudí z Ukrajiny. Počet denných žiadostí však od vrcholu v polovici marca výrazne klesol.

READ  Globe-klusavé umelecké oblasti - Nový Indian Express

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close