Zábava

Milióny za smrť herca Splinter: Nehoda alebo samovražda?

Jan Tříska sa narodil 4. novembra 1936 v Prahe, absolvoval Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) v rodnom meste a okamžite sa stal najmladším členom pražského Národného divadla. Za bránou odišiel z Národného divadla do pražského divadla a po jeho zrušení sa stal členom Mestských divadiel Praha.

Okrem divadelných predstavení mal aj pekné filmové príležitosti, napríklad vo filmoch Starec v chmelu (1964), Radúz a Mahulena (1970), V samote pri lese (1976) alebo v sérii FL Vek (1971) . Vďaka svojmu talentu a mimoriadnej pracovitosti sa po niekoľkých rokoch presadil ako herec aj po emigrácii do USA. V malej úlohe účinkoval napríklad vo filme Miloš Forman Ragtime (1981) alebo Lid verzus Larry Flynt (Ľudia vs. Larry Flynt, 1996).

Jan Tříska a Magda

Zdroj: CT

Po Nežnej revolúcii v roku 1989 nakrúcal aj v Čechách a na Slovensku. Jeho postava učiteľa českého filmu Obecní škola (1991) Igora Hnízda sa stala mimoriadnym úspechom. Film si vyslúžil nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, v roku 2003 získal podobnú nomináciu aj za česko-slovenský koprodukčný film Želary, v ktorom Jan Tříska stvárnil drsného farmára.

V lete 2002 sa Jan Tříska predstavil v tragédii King Lear v rámci Letných shakespearovských slávností, v jednej zo scén dokonca v Adamovom rúchu. Za túto úlohu bol v roku 2003 ocenený Cenou Alfreda Radoka pre najlepšieho herca.

V pozoruhodnom česko-slovenskom filozofickom horore Jana Švankmajera Madness (2005) o tenkej hranici medzi šialenstvom a normálnosťou sa Janovi Třískovi ušla postava markizáka de Sade a na Slovensku za ňu získal cenu Slnko v sieti. V roku 2008 hral hlavnú úlohu v hre svojho priateľa, bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. V roku 2011 účinkoval v českom trileri Hranaři. V roku 2014 hral v českom televíznom filme zo súčasnosti Piknik.

READ  Najmladší princ Louis vyrástol: Je to skutočne ON?

Jan Tříska

Zdroj: sokol

V marci 2015 mal v USA autonehodu, z ktorej vyviazol bez vážnejších zranení, bol však nútený zrušiť plánované divadelné predstavenia v Prahe.

Koncom septembra 2017 spadol herec, ktorý sa za zvláštnych okolností pripravoval na nakrúcanie nového filmu Na streche, z Karlovho mosta do Vltavy, kde bojoval o život dlhé dve minúty. V kritickom stave bol prevezený do nemocnice na ARO. V deň, keď mala padnúť prvá klapka nového filmu, však umelec zomrel.

Polícia dlho skúmala, čo sa v osudnú chvíľu na Karlovom moste vlastne stalo. Pracovala s verziou o samovražde a nehode. Nakoniec v roku 2019 prišiel český portál ahaonline.cz s informáciou, že poisťovňa vyplatila za tragickú smrť Třísku viac ako tri a pol milióna českých korún. Peniaze išli do produkčnej spoločnosti, ktorá film produkovala, v ktorej mala hrať hlavnú úlohu Tříska. „Potvrdzujem, že škody spôsobené výrobou filmu Na streche boli uznané v plnej výške a zaplatené,“ povedal denník Aha! Tomáš Pak zo spoločnosti, ktorá film poistila.

“Nie je zvykom poisťovať herca v Českej republike. Ale vyplatilo sa to vo filme Na streche. Bez toho by sa film ťažko realizoval,” Pak pokračovala a uviedla, že suma za Třísku bola údajne najvyššia, akú kedy zaplatila poisťovňa českej produkcii. Herec, ktorý mal v novinke hrať hlavnú úlohu, bol údajne poistený pre zranenie a vzhľadom na svoj vek aj pre smrť. „Ak by sa však na konci policajného protokolu napísalo, že išlo o samovraždu alebo nezodpovedné správanie a teda porušenie zmluvy, nastal by problém s platením poistného,“ Dodala Pak.

Jan Tříska

Zdroj: Bioscop

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close