najnovšie správy

Minister Doležal: dokončenie D3 je prioritou, štúdia posúdi kritickú situáciu

Dokončenie diaľnice D3 medzi Žilinou a Čadcou je najvyššou prioritou, ale Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR hľadá riešenia, ktoré by pomohli čo najskôr zmierniť kritickú dopravnú situáciu v Kysucii.

Po stretnutí so starostom mesta Kysucké Nové Mesto a starostami okolitých obcí sa o to podelil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominovaný Sme rodina).

Dodal, že MDV požiada Žilinský výskumný ústav dopravy (VÚD) o vypracovanie štúdie, ktorá zhodnotí celkovú situáciu miestnej dopravy.

„Nechceme sa rozhodovať od stola. Budeme mať štúdiu, ktorá objasní, čo uľahčí premávku v tomto meste a jeho okolí. Naopak, čo by mohlo potenciálne zhoršiť. Vždy budeme robiť rozhodnutia na základe údaje, presné údaje a fakty od odborníkov v oblasti dopravy, “uviedol minister dopravy.

Uviedol tiež zrýchlenie prác na odchode diaľnice na Kysuckom Novom Meste, ktorá je vyňatá z výstavby diaľnice D3. „Do desiateho mesiaca tohto roku by sme mohli začať súťažiť a mohli by sme stavať na jar roku 2021. Predpokladaná doba výstavby je dva roky,“ uviedol Doležal.

Samospráva upokojená štátnym prísľubom

Podľa starostu mesta Kysucké Nové Mesto Marián Mihalda boli predstavitelia autonómie veľmi upokojení prísľubom ministra dopravy, že štúdia dopadu bude vykonaná nielen na mesto, ale na všetky príslušné obce.

Starosta mesta Radol Anton Tkáčik zdôraznil, že obsluha priemyselnej zóny Kysuckého Nového Mesta by mala byť prioritnou stavbou na celom úseku diaľnice D3.

„To by značne uľahčilo súčasnú trasu I / 11. Čiastočne by sa to vyriešilo aj miestnou dopravou, pretože kamión bude predstavovať obrovskú prekážku pri preprave cez obytné oblasti, najmä Kysucké Nové Mesto. Potom všetky dediny Či už kamióny prichádzajú alebo vystupujú z Kysuckého Nového Mesta, preprava kamiónov je veľkým problémom a je to daň z priemyslu v tomto regióne, “dodal Tkáčik.

Miloš Vicena, riaditeľ investícií Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), uviedol, že v lokalite D3 sa začína nový projekt posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorý je potrebný na implementáciu ďalšie oddiely. „Pripravujú sa rôzne úrovne projektovej dokumentácie, aby bolo možné začať nákupy pre tri zostávajúce úseky diaľnice D3 do 18 až 24 mesiacov,“ uviedol.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close