Technológie

Minister obrany SR podporuje myšlienku využitia výcvikových programov pre ukrajinských bojovníkov

Ukrajinský minister obrany Oleksiy Reznikov požiadal na 5. zasadnutí styčného výboru pre obranu Ukrajiny na leteckej základni Ramstein o zváženie možnosti poskytovania výcvikových programov pre ukrajinských bojovníkov v iných susedných krajinách, túto myšlienku podporil aj minister obrany SR Jaroslav. Nat.

„Na pozadí dlhodobej podpory bola úloha výcviku ukrajinských vojakov povýšená na kvalitatívne vysokú úroveň. Spektrum našich potrieb je veľmi široké: od získavania individuálnych zručností až po výcvik v rámci práporov, ako aj veliteľstvo výcvikovej brigády. Založené Veľkou Britániou a podporované Kanadou, Holandskom, Dánskom, Nórskom, Švédskom Efektívny výcvikový program podporovaný Fínskom a Novým Zélandom už funguje,“ uviedol na Facebooku.

Podľa ministra už tento kurz absolvovali tisíce ukrajinských vojakov a viac ako jeden a pol tisíca teraz absolvuje výcvik.

„Predstavte si: Len v tomto programe bude vycvičených 30 000 vojakov. Na Ukrajinu sa vrátia plne pripravení na vojnu so znalosťami, výstrojom, osobnou ochranou atď. Toto bude chrbtica najmenej šiestich plukov,“ povedal.

Okrem toho, ako spomenul minister, existujú aj ďalšie projekty. Najmä vďaka vedeniu poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka vytvorila základňa príležitosť na výcvik ukrajinských vojakov na cvičiskách v Poľsku.

„V Ramstein-5 som požiadal o zváženie možnosti využitia podobných výcvikových programov v iných susedných krajinách. Túto myšlienku okamžite podporil najlepší priateľ Ukrajiny, minister obrany SR Jaroslav Nat. Tým sa zabezpečí rozsah výcvikového procesu, a budeme mať viac vycvičených vojakov v kratšom čase.Súbežne s tým sa s podporou Európskej únie vyvíja výcvikový program: povedal minister obrany.

Už sme podnikli konkrétne projekty vrátane výstavby výcvikových stredísk na Ukrajine, aby sme spojili európske zdroje a technológie s praktickými skúsenosťami v našej armáde. Tieto centrá budú potom pracovať v záujme celej Európy.

READ  Orbán zdôrazňuje možnosti spolupráce V4 a Južnej Kórey

Podľa neho už vznikli konkrétne plány, vrátane výstavby výcvikových stredísk na Ukrajine, aby sa skĺbili európske zdroje a technológie s praktickými skúsenosťami ukrajinskej armády, a potom budú tieto centrá fungovať v záujme celej Európy.

„Zintenzívnenie zbrojnej výroby a výcvikových programov dlhodobo posilňuje obranné sily Ukrajiny,“ zdôraznil Reznikov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close