Hlavné správy

Misia 1000: Pôrodné asistentky asistujú v prenatálnej starostlivosti a starostlivosti o deti na Slovensku

Podľa článku hosťa The Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Slovensko

Projekt iniciovaný Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC). Misia 1000 Realizované v regióne Spišská Nová Ves SR. 11 špecializovaných rómskych zdravotných mediátorov, známych ako pôrodné asistentky, pomáha matkám z marginalizovaných komunít počas tehotenstva a po pôrode, a preto zdôrazňuje kritických prvých 1 000 dní od počatia do 2 rokov života.

Prostredníctvom pôrodných asistentiek, odborných zdravotných mediátorov, budujeme komunitné kapacity v tehotenskej starostlivosti počas pobytu v pôrodnici a po prepustení. Týmto spôsobom budujeme komunikačné mosty a rozvíjame vzťahy medzi komunitamiVysvetlila riaditeľka ACEC Magdaléna Rothová. „Na Slovensku je predpôrodná príprava, potrebná predpôrodná starostlivosť a opatrenia na rozvoj rodičovských zručností pre rodičov bez dostatočných finančných prostriedkov takmer nedostupné.“, dodala.

Pôrodné asistentky pracujú v mnohých obciach spišského regiónu. Realizujú aktivity, ktoré prebiehajú priamo so ženami, tehotnými ženami a matkami v domácom prostredí a v nemocniciach. V rámci svojej činnosti spolupracujú s miestnou samosprávou, komunitnými centrami, inými pridruženými odvetviami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. V Spišskej Novej Vsi pracujú pôrodné asistentky na gynekologicko-pôrodníckom a detskom oddelení v nemocnici Svet zdravia.

Veľmi vítame, že hovoria po rómsky, čo dáva týmto matkám a deťom pocit bezpečia. Ak sú napríklad deti na detskom oddelení bez sprievodu, často tieto pôrodné asistentky vnímajú ako svojich záchrancov, pretože hovoria ich jazykom. V pôrodnici pomáhajú edukovať mamičky o laktačnej poradni,“ pochválila prítomnosť pôrodných asistentiek v nemocnici riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková. „Prvých 1000 dní po počatí je pre život dieťaťa kritických. Je základom pre imunitný systém, metabolizmus a vývoj mozgu. Kým títo kolegovia pomáhajú predovšetkým mamám z chudobných komunít, verím, že ich pomoc potrebujú všetky izby mamičiek v našich pôrodniciach. Vytvárajú povedomie a búrajú bariéry medzi personálom a pacientmi,“ dodala.

READ  3 Výjazd z tesného víťazstva Kanady nad Slovenskom

Pred tromi rokmi ACEC spustil pilotný projekt Misia 1000 s pomocou dobrovoľníčok v rámci podpory Benda Foundation. Vďaka financovaniu z nórskych grantov a štátneho rozpočtu je v súčasnosti zamestnaných prvých jedenásť pôrodných asistentiek.

Jednou z pôrodných asistentiek bola Marta Pollaková zo Spišskej Novej Vsi, ktorá 20 rokov pracovala ako učiteľka v materskej škole. Pozíciu pôrodnej asistentky berie ako svoje poslanie a jej hlavným cieľom je pomáhať rodičkám. „V tejto práci sa cítim veľmi dobre, napĺňa ma, hoci práca s ľuďmi je náročná, ak pracujete v osade, je to ešte náročnejšie. Ale ešte viac ma teší, keď vidím, že mamy so mnou rady pracujú a deti sú šťastné, keď prídem.,“ uzavrela.

Kým je dieťatko v brušku, poskytujeme mu podporu vo vývoji a staráme sa oň pred pôrodom a po ňom. Učíme ich prebaľovať, kúpať či masírovať bábätko a dohliadať na to, aby bola mamička v poriadku.,“ vysvetlila pôrodná asistentka Aneška Mirková.

Počas prezentácie o aktivitách projektu Misia 1000 sa v Spišskej Novej Vsi stretlo takmer päťdesiat účastníkov inšpirovaných témou starostlivosti v ranom detstve a efektívnymi prístupmi k starostlivosti v ranom detstve v podmienkach marginalizovaných komunít na Slovensku. Súčasťou podujatia bola aj prezentácia plánovanej kampane First Year First Priority.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close