Veda

Misia astronauta NASA-SpaceX má byť spustená „najskôr“ v novembri

  • Ďalšia misia NASA so SpaceX sa začne „najskôr od polovice novembra“, oznámila agentúra v sobotu.
  • Táto misia s názvom Posádka-1 dopraví štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a späť.
  • Spustenie bolo predtým naplánované na Halloween. Toto oneskorenie umožňuje spoločnosti SpaceX preskúmať problém s jej raketovými motormi Falcon 9.
  • Ďalšie príbehy nájdete na domovskej stránke Business Insider.

Tím štyroch astronautov NASA si bude musieť na návštevu Medzinárodnej vesmírnej stanice počkať o niečo dlhšie. Agentúra oznámil v sobotu že Crew-1, jej spoločná misia so SpaceX, odštartuje najmenej začiatkom novembra.

Misia bola predtým naplánovaná na 2:40 stredoeurópskeho času 31. októbra. Posledné oneskorenie umožňuje spoločnosti SpaceX vyhodnotiť raketové motory Falcon 9 počas nedávneho testovacieho štartu. Generátory plynu rakety preukázali neobvyklé správanie, uviedla NASA vo vyhlásení, hoci nešpecifikovala, čo sa pokazilo.

SpaceX prerušil plánované spustenie svojej rakety Falcon 9 2. októbra po tom, čo generátor plynu zaznamenal neočakávaný nárast tlaku.

motory sokol 9 merlin

Prvý stupeň modelu Falcon 9 je poháňaný deviatimi motormi Merlin v spodnej časti rakety.

NASA


Toto nie je prvýkrát Spoločnosť SpaceX odložila Crew-1, prvého predstaviteľa spoločnosti, zmluvne dohodnutú misiu astronautov pre NASA. Misia sa mala pôvodne začať už v septembri. To bolo odsunutý až do Halloweenu lepšie sa koordinovať s harmonogramami ďalších kozmonautov a astronautov, ktorí idú na ISS alebo z nej.

NASA uviedla, že by mohla mať viac informácií o probléme s motorom v priebehu niekoľkých dní.

„Tímy aktívne pracujú na tomto zistení na motoroch,“ uviedla vo vyhlásení Kathy Lueder, spolupracovníčka správcu Riaditeľstva misií pre výskum a prevádzku NASA. „V priebehu budúceho týždňa by sme mali byť oveľa múdrejší.“

nasa astronauti bob behnken doug hurley skafandre spacex posádka drak kozmická loď zem ilustrácie demo2 demo 2

Astronauti NASA Doug Hurley a Bob Behnken leteli na 63-dňovú misiu s vozidlom Crew Dragon spoločnosti SpaceX.


SpaceX; Business InsiderZoznámte sa s tímom Crew-1

Posádka-1 obsahuje Astronauti NASA Shannon Walker, Mike Hopkins a Victor Glover, ako aj astronaut Japonskej agentúry pre výskum kozmického priestoru Soichi Noguchi. Hopkins má byť veliteľom misie, pilotom Gloverom a špecialistami na misie Walker a Noguchi.

Z členov posádky je Glover jediný, kto predtým nebol vo vesmíre, ale zaznamenal viac ako 3 000 hodín skúseností s lietaním. Noguchi je najskúsenejším členom tímu: Lietal na ruskej kapsule Sojuz a americkom raketopláne.

Príďte na štart, deväť motorov Merlin zdvihne raketu Falcon 9 – a vesmírnu loď SpaceX Crew Dragon – z odpaľovacej rampy. Keď raketa prekročí zemskú atmosféru, jej prvý stupeň sa odlúči od vesmírnej lode. Jeho motory sa potom opäť zapália, aby nasmerovali prvý stupeň na vopred určené miesto pristátia. Druhý stupeň rakety nakoniec vynesie loď na obežnú dráhu smerom k ISS.

Tím Crew-1 plánuje zostať na ISS štandardných šesť mesiacov. Za ten čas budú robiť vesmírne prechádzky, robiť vedecké experimenty a pracovať na pravidelnej údržbe staníc.

S misiou Crew-1, ktorá je teraz naplánovaná na koniec tohtoročnej jesene, sa pobyt astronautov na ISS bude ešte viac prekrývať s pobytom misie Crew-2 naplánovanou na jar 2021.

Na ISS pricestuje do tej doby ďalší tím: astronautka NASA Kate Rubins a ruskí kozmonauti Sergey Ryzhikov a Sergey Kud-Sverchkov majú v stredu 14. októbra vystreliť z ruskej rakety Sojuz.

soichi noguchi victor glover shannon walker nasa jaxa astronauti spacex skafandre portrét posádka 1 drak misia kozmická loď KSC 20200924 PH SPX01_0009_orig

Astronauti NASA SpaceX Crew-1 sa 24. septembra 2020 zúčastňujú testovania rozhrania vybavenia posádky v sídle SpaceX.


SpaceXSpoločnosť SpaceX je zmluvne viazaná na najmenej šesť plánovaných misií ISS v rámci programu komerčných posádok NASA.

Partnerstvom so spoločnosťou SpaceX NASA znížila závislosť od ruských kozmických lodí Sojuz, ktoré nedávno stáli až 90 miliónov dolárov na sedadlo. Pred misiou Demo-2 nemohla NASA od roku 2011, keď ukončila program raketoplánov, vypustiť vlastných amerických kozmonautov na americké rakety alebo kozmické lode. Predpokladá sa, že miesto na kapsule SpaceX bude stáť 55 miliónov dolárov, bez financovania, ktoré NASA poskytla spoločnosti SpaceX na vývoj svojej novej vesmírnej lode Crew Dragon.

Prostredníctvom svojho programu komerčných posádok NASA tiež financuje vývoj novej vesmírnej lode od spoločnosti Boeing. Spoločnosť zahájila jednu bezpilotnú testovaciu misiu tejto kapsuly s názvom Starliner, ale zasiahla technické ťažkosti a nedokázal sa dokovať s vesmírnou stanicou podľa plánu. Boeing plánuje spustiť následná ukážka Starliner v decembri.

READ  NASA vyberie astronautku Jeanette Eppsovú na misiu Boeing do vesmírnej stanice

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close