Svet

Mjanmarská armáda zatkla ďalších novinárov o mediálnej represii-editor

Vojaci stoja pri vojenských vozidlách, keď sa ľudia zhromažďujú proti vojenskému prevratu v Yangone v Mjanmarsku 15. februára 2021. REUTERS / Stringer / Súbor Foto

Zaregistrujte sa a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

20. januára (TASR) – Mjanmarská armáda zatkla troch ľudí pracujúcich pre nezávislý spravodajský web Dawei Watch za to, že ich údajne držali vo väzbe po sérii mediálnych zásahov od minuloročného prevratu.

Moe Myint, 35-ročná novinárka a matka troch detí, bola zadržaná v utorok v Dawei na juhu Mjanmarska a autorka povedala, že meno nezverejní pre citlivosť tejto záležitosti.

Ďalší novinár, 38-ročný Ko Chao a 21-ročný Thar Ki, webový dizajnér stojaci za zverejnením, boli v stredu zatknutí.

Zaregistrujte sa a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

„Momentálne sú zadržaní na policajnej stanici v Davao. Dôvod ich zatknutia zatiaľ nie je známy,“ povedala učiteľka s výzvou na ich okamžité prepustenie.

Hovorca vládnucej vojenskej junty na žiadosť o komentár neodpovedal.

Vojenská junta už skôr uviedla, že si cení úlohu médií, ale nedovoľuje, aby bola nesprávne pochopená alebo považovaná za spôsobenie verejného nepokoja.

Armáda od svojho prevratu z 1. februára zrušila mediálne licencie, zaviedla obmedzenia na internet a satelitné vysielanie a zatkla desiatky novinárov.

Podľa správy, ktorú zverejnil Výbor na ochranu novinárov, je Mjanmarsko uvedené ako druhý najhorší väzenský dozor na svete.

ASEAN, skupina mediálnych právnikov z juhovýchodnej Ázie, uviedla, že od prevratu bolo zadržaných 115 novinárov, 44 zadržaných a traja zabití.

Niektorí zahraniční novinári vrátane amerického novinára boli zadržaní Danny Window, bývalý šéfredaktor nezávislého internetového magazínu Frontier Myanmar.

Fenster bol vlani v novembri odsúdený na 11 rokov väzenia za porušenie imigračných zákonov a zákonov o nezákonnom zhromažďovaní, potom bol prepustený po rokovaniach medzi bývalým americkým diplomatom Billom Richardsonom a vojenskou juntou.

správa zamestnancov agentúry Reuters; Strih Ed Davis a Alex Richardson

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close