Svet

Mjanmarské bezpečnostné sily zabili 13 demonštrantov, podpálili továreň v čínskom vlastníctve

Rangún: Mjanmarské jednotky v stredu (7. apríla) zahájili paľbu na demonštrantov proti puču, pričom zabili najmenej 13 ľudí a zranili niekoľko ďalších. Podľa medializovaných informácií nasledovali malé bombové útoky po obchodnom hlavnom meste Yangon a továrni vlastnenej Čínou. zapáliť.

Vojenský vládca krajiny uviedol, že hnutie za občiansku neposlušnosť Mjanmarsko „ničí“.

Od nepokojov v Mjanmarsku bolo zabitých viac ako 580 ľudí od chvíle, keď sa pučom, ktorý sa skončil 1. februára, skončilo krátke obdobie demokracie vedenej verejnosťou. Napriek tomu, že armáda použila na potlačenie opozície nebezpečnú silu, pokračovali celonárodné protesty a štrajky.

Bezpečnostné sily zahájili v stredu paľbu na demonštrantov v meste Kale na severozápade krajiny, ktoré požadujú návrat civilnej vlády Aung San Suu Kyi, informovali miestne médiá.

Obyvateľ oblasti a tlačová agentúra Mjanmarsko Now uviedli, že 11 ľudí bolo zabitých a niekoľko ďalších bolo zranených.

Agentúre Reuters sa nepodarilo nezávisle overiť poplatok.

Mjanmarsko teraz uvádza, že v meste Pago neďaleko Yangonu boli zabití dvaja demonštranti.

Prečítajte si: Mjanmarská skupina zostavuje hrubý dokument o vládnucich právach

Obyvatelia uviedli, že v Yangone začuli najmenej sedem malých výbuchov vrátane vládnych budov, vojenskej nemocnice a nákupného centra. Neboli žiadne obete a žiadne nároky.

Americké veľvyslanectvo v Yangone uviedlo, že dostalo správy o „ručne vyrobených„ zvukových bombách “alebo ohňostrojoch, ktoré mali vydávať hluk a spôsobiť minimálne škody.

Oheň vypukol v stredu v čínskej továrni JOC Garment v Rangúne podľa informácií a hasičského zboru. Neboli hlásené nijaké obete na životoch a nijaké podrobnosti o rozsahu škôd.

V inej rangúnskej štvrti aktivisti zverejnili obrázky na Facebooku, kde je podpálená čínska vlajka.

Čína sa považuje za podporu vojenskej junty, ktorá minulý mesiac vystrelila z 32 čínskych tovární v Yangone.

READ  V Číne bolo celé 10-miliónové mesto testované za 5 dní.

„Zničte krajinu“

Riadiaci orgán, alebo CDM, pozastavil prácu nemocniciam, školám, cestám, úradom a továrňam, uviedol v stredu vo vyhlásení predseda skupiny, generálny generál Min Aung Hlung.

“Viedli sa boje v susedných krajinách a v medzinárodnom spoločenstve, ale nezničili podniky,” uviedol. „CDM je akt zničenia krajiny.“

Podľa Advokátskej komory politických väzňov (AAPP) bolo od prevratu takmer každý deň nepokojmi zastrelených vojakmi a políciou 581 osôb vrátane desiatok detí a bezpečnostné sily zatkli 3 500 a zadržali 2 750 ďalších.

Medzi zadržanými je aj Aun Schan Su Ťij a ďalšie popredné osobnosti jej strany Národná liga za demokraciu, ktorá voľby vyhrala vlani v novembri a neskôr bola zvrhnutá pučom.

Junta „stráca kontrolu“

Schopnosť väčšiny kampaní proti prevratu zameraných na mládež organizovať a zdieľať informácie prostredníctvom sociálnych médií a okamžitých správ bola vážne obmedzená obmedzeniami širokopásmového bezdrôtového internetu a mobilných dátových služieb.

Niektoré služby v Mjanmarsku majú k dispozícii služby s fixnou daňou.

„Mjanmarsko je od februára v postupnom poklese informačnej priepasti,“ informoval agentúru Reuters Alb Toker, zakladateľ siete Internet Block Surveillance Net Blocks.

„Komunikácia je teraz striktne definovaná a dostupná iba pre pár ľudí.“

Prečítajte si: Ako protestujúci v Mjanmarsku obklopujú sociálne médiá a internetovú temnotu

Po vypnutí tlačových médií protestujúci hľadajú prácu, aby dostali svoje posolstvo ďalej, a tlačia svoje vlastné denné vestníky veľkosti A4, ktoré by sa mohli digitálne distribuovať a distribuovať verejnosti.

Na stovky ľudí bol vydaný zatykač a tento týždeň sa chunta vydáva po stopách mnohých influencerov, zabávačov, umelcov a hudobníkov.

Najpopulárnejší komik v krajine Sarkar bol podľa medializovaných informácií zatknutý v utorok.

Britský minister zahraničných vecí Dominique Robb diskutoval o tom, ako by Británia a medzinárodné spoločenstvo mohli podporiť úsilie juhovýchodnej Ázie o vyriešenie krízy v Mjanmarsku, uviedol po stretnutí so svojím britským vyslancom v Jakarte indonézsky minister zahraničných vecí Redno Marsudi.

READ  Pápež obhajoval prítomnosť kresťanov v Iraku a Sýrii

Indonézia vedie rozhovory na vysokej úrovni o Mjanmarsku aj v niekoľkých krajinách juhovýchodnej Ázie.

Západné krajiny vrátane USA, Británie a Austrálie uvalili alebo sprísnili sankcie na sieť veliteľov a na najväčšie obchodné monopoly armády v reakcii na puče, blokády a použitie nebezpečnej sily proti demonštrantom.

Očakáva sa, že EÚ bude nasledovať tento príklad.

Rusko, ktoré podporilo vládnucu vojenskú radu Mjanmarska, v utorok uviedlo, že uvalenie sankcií na západný režim môže viesť k vyvolaniu občianskej vojny.

Prečítajte si: Rusko varuje pred mjanmarskými sankciami, ktoré by mohli vyvolať „rozsiahly občiansky konflikt“

Agentúra Fitch Solutions v stredu uviedla, že je nepravdepodobné, že samotné západné sankcie obnovia demokraciu. Predpovedala násilnú revolúciu v stredoveku, ktorá by vyprovokovala armádu proti ozbrojenému odporu, ktorý zahŕňal členov protireflektívneho hnutia a etnických militantov.

Niektoré sily etnických menšín ovládajúce rozsiahle oblasti hraníc uviedli, že nemôžu stáť pri vojenskej junte masakrujúcej ľudí a už sa zúčastňujú vojenských konfliktov.

Fitch uviedol, že Mjanmarsko sa sťahuje do zlyhania.

„S postupujúcim stupňom násilia voči civilnému obyvateľstvu a etnickým militantom stráca Tatmada (armáda) čoraz väčšiu kontrolu nad krajinou,“ uvádza sa v správe a dodáva, že väčšina obyvateľov podporovala zvrhnutú vládu Aun Schan Su Ťij.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close