Svet

Mjanmarské vojenské nálety koncert etnickej rebelskej skupiny „Kill 60“ | správy

Povstalecká skupina tvrdí, že civilisti boli medzi tými, ktorí zahynuli pri nálete na zakladajúcom podujatí Kachinskej organizácie nezávislosti.

Povstalci tvrdia, že mjanmarská armáda zabila desiatky ľudí vrátane civilistov pri náletoch na slávnostné podujatie prominentnej etnickej rebelskej skupiny.

„Dve mjanmarské vojenské lietadlá zaútočili v nedeľu okolo 20:40 (14:40 GMT) na ceremóniu organizovanú Kačjskou nezávislou armádou (KIA) v štáte Kačin,“ povedal v pondelok pre tlačovú agentúru AFP plukovník Naw Phu.

„Zahynulo asi 50 ľudí vrátane členov KIA a civilistov,“ povedal, zatiaľ čo ďalších asi 70 bolo zranených.

Hovorca KIA pre agentúru Associated Press telefonicky uviedol, že pri útoku v prvý deň trojdňových osláv vzniku nezávislosti Kačinu zahynulo viac ako 60 ľudí a približne 100 bolo zranených. Koncert.

Podujatie sa konalo na základni využívanej na vojenský výcvik KIA, ozbrojené krídlo organizácie.

Hovorca citoval svoj tím, podľa ktorého vojenské lietadlá zhodili na oslavu štyri bomby. Zúčastnilo sa na ňom 300 až 500 ľudí a medzi mŕtvymi bol aj spevák a hráč na klávesových nástrojoch Kachin, uviedol podľa agentúry AP hovorca, ktorý si neželal byť identifikovaný zo strachu z odplaty zo strany úradov.

Medzi zabitými boli kachinskí dôstojníci a vojaci, hudobníci a majitelia nefritových banských podnikov a ďalší civilisti. Medzi nimi je najmenej 10 kačinských vojenských a obchodných VIP sediacich pred pódiom a šéfkuchári pracujúci za pódiom, povedal.

Podrobnosti incidentu nebolo možné nezávisle potvrdiť, no médiá sympatizujúce s Kachinmi zverejnili videá o tom, čo boli podľa nich následkami útoku, na ktorých sú roztrieštené a sploštené drevené konštrukcie.

Vojenské ani vládne médiá vo vojensky ovládanom Mjanmarsku, ktoré je zničené desaťročiami povstania etnických menšín, ktoré sa snažia o autonómiu, neposkytli žiadne okamžité komentáre.

Kancelária OSN v Mjanmarsku vo vyhlásení uviedla, že správy o náletoch sú „hlboko znepokojujúce a zarmucujúce“.

„Nadmerné a neprimerané použitie sily bezpečnostnými silami proti neozbrojeným civilistom je neprijateľné a zodpovední musia byť braní na zodpovednosť,“ uvádza sa v správe.

Hana Young, zástupkyňa regionálneho riaditeľa Amnesty International, uviedla, že nálety boli „súčasťou vzoru nelegálnych náletov armády, ktoré zabili a zranili civilistov v oblastiach kontrolovaných ozbrojenými skupinami“.

Young dodal: „Armáda vo svojom ťažení proti povstalcom prejavila nemilosrdnú neúctu k civilnému životu. Je ťažké uveriť, že armáda nevedela o prítomnosti významného civilného obyvateľstva na mieste útoku. Armáda by mala obetiam týchto náletov a ďalším civilistom v núdzi okamžite poskytnúť lekársku pomoc a humanitárnu pomoc.

Mjanmarsko je v politickom chaose od vojenského prevzatia moci vo februári 2021, čo sa stretlo s pokojnými celonárodnými protestmi. Po tom, čo armáda a polícia zabili demonštrantov, ktorí boli proti vojenskému režimu, civilisti v celej krajine vytvorili ozbrojené jednotky ako súčasť ľudových obranných síl na boj proti vojenskému režimu.

Podľa Skupiny pre práva politických väzňov, ktorá dokumentuje vraždy a porušovanie ľudských práv v Mjanmarsku, od prevratu zahynulo najmenej 2 370 ľudí a viac ako 15 900 bolo zatknutých.

KIA je v neustálom boji s armádou už celé desaťročia a po tom, čo armáda minulý rok prevzala moc, prepukli prudké boje.

Mjanmarská exilová vláda národnej jednoty, ktorú pri prevrate zvrhli demokraticky zvolení politici, ohlásený útok odsúdila.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close