Svet

Mjanmarsko smúti za smrťou protestujúcich proti puču

Yangon, 19. februára: Mia Dwight Dwight Kaing bola zamestnankyňou dospievajúcich v obchode s potravinami v rozptýlenom a izolovanom hlavnom meste Mjanmarska až do doby pred dvoma týždňami, keď sa vďaka streľbe stala národným symbolom protestu.

Smrť mladého demonštranta puču spôsobila v celej krajine smútok, len pár dní po tom, čo mu pri konfrontácii s políciou zasiahla guľka do hlavy.

Zúčastnil sa masívnej demonštrácie v Nairobi, kde požadoval prepustenie exilovej civilnej vodkyne Aung San Suu Kyi a jej návrat k moci.

Polícia demonštráciu rozptýlila gumovými projektilmi, dve osoby však boli zranené živými nábojmi, jeden bol Mia tvet tvet.

O dva dni neskôr si jeho rodina pripomenula 20. narodeniny.

Pracovníci nemocnice potvrdili, že zomrel v piatok krátko pred poludním, 10 dní po zastrelení.

„Zlomili sme srdce a teraz o tom nemôžeme veľa hovoriť,“ povedal jeho brat agentúre AFP s tým, že pohreb sa uskutoční v nedeľu.

Mia Dwight Dwivedi je prvou smrťou, ktorú potvrdilo prot prevratové hnutie od doby, keď sa armáda 1. februára chopila moci.

Online kolovalo grafické video, na ktorom dlhovlasá tínedžerka padla na zem a diváci, ktorí sa ponáhľali poskytnúť jej prvú pomoc.

Amnesty International uviedla, že preverila záznamy z incidentu a dodala, že „polícia sa bezohľadne zamerala na demonštrantov bez rešpektu alebo ochrany ich životov“.

Hneď ako jeho streľba skončila, stala sa Mia Dwight Dwight Kingová po celom Mjanmarsku pojmom a bodom pochodu pre kampaň za nespoluprácu proti novému vojenskému režimu.

15 metrov dlhý transparent s umeleckými dielami zobrazujúcimi okamih, keď bol zastrelený, bol zavesený na moste v Yangone, zatiaľ čo niektorí demonštranti ho počas pochodu fotografovali.

Zranenie Mia Dwight Dwight Kaing vyvolalo globálne odsúdenie aj z vojenskej junty.

READ  Rishi Sunak je „agresívny“ v diskusii o vedení konzervatívcov, tvrdia prívrženci TRUS | Konzervatívne vedenie

„Môžu zastreliť mladú ženu, ale nemôžu ukradnúť dôveru a odhodlanie odhodlaného ľudu,“ uviedol pre OSN. Špeciálny spravodajca Tom Andrews tweetoval.

Jeho správy šírili emotívne pocty na sociálnych sieťach, keď sa správy rozšírili v piatok.

„Budeme vás považovať za nášho mučeníka,“ napísal na Twitteri podporovateľ opozície. „Dosiahneme spravodlivosť pre tvoju stratu.“

„Nádej pre jej budúcnosť“

Úradník nemocnice uviedol, že príčinu jeho smrti bude vyšetrovať lekárska komisia.

Strelec nebol identifikovaný, ale používatelia Facebooku a Twitteru začali s online lovom.

Niektorí majú podozrenie, že vystrelili osobné informácie – vrátane adresy bydliska a sídla rodinnej firmy – do guľky človeka.

Terč obvinenia odmietol a na Facebooku vyhlásil, že sú nevinné.

Na jej narodeniny minulý týždeň vzali priatelia Mie Dwight Dwight Kaingovej kvety a jedlo do budhistického chrámu.

„Bol to mladý muž a vkladal veľké nádeje do svojej budúcnosti,“ povedala vtedy pre agentúru AFP jeho sestra Bo Bo. AFP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close