Zábava

Mladí hudobníci zo Slovenska a Kuvajtu zdieľajú pódium – Arab Times

Tento príspevok bol zobrazený 13219 krát!

Kuwait City, 19. mája: Minulý štvrtok, 11. mája, Kuvajtská hudobná akadémia v Salwa poskytla svoje pódium výnimočnému koncertnému a workshopovému programu medzinárodných mladých hudobníkov. Podujatie sa konalo pod čestnou záštitou vysokého veľvyslanca SR v Kuvajte Igora Hajduska a za veľmi plodnej spolupráce Veľvyslanectva SR s Kuvajtskou hudobnou akadémiou. JE Ambassador otvoril koncert príhovorom k účastníkom a do podujatia sa zapojilo aj publikum. V prvej časti štyria mladí talentovaní slovenskí hudobníci navštívia Kuvajt. Boli členmi pôvodnej klarinetovej skupiny ‚Arum Quartet‘.

Stáli: JE veľvyslanec Igor Hajdusek (tretí zľava), manželka veľvyslanca Dr Lýdia (druhá zľava), spoluzakladateľka KMA pani. Fajer Al-Majidi (druhý vpravo), výkonná riaditeľka KMA Carol Masternak (vpravo), členovia Aram Quartet (v strede) Sedia: Hudobníci Kuvajtskej hudobnej akadémie

Počas ich fascinujúceho vystúpenia si diváci vypočuli pôvodné diela slovenských skladateľov. Členmi Arum Quartet na pódiu sú Albín Blaho, Rada Kováčová, Šimon Stimal a Juraj Bivoluška. Ich súbor vznikol ešte počas štúdia na bratislavskom konzervatóriu a Janáčkovej akadémii múzických umení. V priebehu niekoľkých rokov vyštudovali svoje inštitúcie, vyhrali niekoľko prestížnych súťaží a začali pôsobiť ako koncertní sólisti, pedagógovia, členovia národného orchestra a divadla. Boli najmä na Slovensku, ale aj v zahraničí, ako napríklad Rada Kováčová, spolupracujúca s Viedenskou univerzitou.

Účastníkom a prítomným sa prihovorí Vysoký komisár SR Igor Hajtušek

Zapájajú sa však do série Viva Musica Festivalu, ktorá prebieha po celom Slovensku aj v zahraničí, od Berlína po Kuvajt. V roku 2021 nahrali svoje prvé CD a vystúpili na prestížnych prezentáciách v Bratislave, hlavnom meste SR. V druhej časti podujatia prišli na pódium mladí umelci – hudobníci z Kuvajtu: Xion Baek, Tejia Wang, Shawn Thomas, Teema Moussen a Nigel Savio do Rosario, ktorí predstavili nádherný svetový klasický repertoár Bacha, Mozarta, Chopina a Albéniza. . Víťazi niekoľkých hlavných cien na medzinárodných hudobných súťažiach, ktoré sa nedávno konali v Kuvajte, Rumunsku a Bahrajne. Uskutočnil sa všeobecný workshop pod vedením slovenských výtvarníčok Rany Kovačovej.

Kuwait Music Academy a osobne ocenili ocenením pani Fajer Al-Majidi, spoluzakladateľku KMA, a slovenského veľvyslanca Igora Hajduska. Spoluzakladateľke KMA pani Fajr Al-Majidi, výkonnej riaditeľke KMA Carol Masternack a sekretárke KMA pani Malak. Pre Kuwait Music Academy, prvú profesionálnu hudobnú školu zriadenú v Kuvajte, jej zakladateľov, lektorov a prvých – talentovaných, mladých hudobníkov, otvárajúcich kartu nových, úspešných medzinárodných aktivít, je dôvod byť hrdý na svoje úspechy. Najlepším darčekom pre mladých umelcov je však vrelý potlesk a skvelá priateľská atmosféra kuvajtského publika, spoločná vášeň pre hudbu a dokonalé porozumenie s európskymi hosťami bez potreby prekladateľov. Je to vidieť na fotkách z akcie. To je zázrak jazyka hudby a vôbec – kultúry

READ  Druhýkrát ženatý Andy Kraus: TOTO je ich hniezdočko lásky ... Zbavil sa už svojej vily?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close