Hlavné správy

Mladí hudobníci zo Slovenska a Kuvajtu zdieľajú pódium – Arab Times

Tento príspevok bol prečítaný 794 krát!

Kuwait City, 19. mája: Minulý štvrtok 11. mája poskytla Kuvajtská hudobná akadémia v Salwe svoje pódium pre výnimočný koncertný a workshopový program pre medzinárodných mladých hudobníkov. Podujatie sa konalo pod záštitou veľvyslanca Slovenskej republiky v Kuvajte Igora Hajdzeka a nad veľmi plodnou spoluprácou Veľvyslanectva SR s Kuvajtskou hudobnou akadémiou. Jeho veľvyslanec začal koncert príhovorom k účastníkom a publiku. V prvej časti zavítala do Kuvajtu štvorica mladých talentovaných slovenských hudobníkov. Sú členmi pôvodnej klarinetovej skupiny ‚Radius Quartet‘.

Stoja: JE veľvyslanec Igor Hajdušek (tretí zľava), manželka veľvyslanca Dr. Lýdia (druhá zľava), spoluzakladateľka KMA p. Fajr Al-Majidi (druhý vpravo), výkonný riaditeľ KMA Carol Masternak (vpravo), členovia kvarteta Radius (uprostred) Sedia: hudobníci Kuvajtskej hudobnej akadémie

Počas ich fascinujúceho vystúpenia si publikum vypočulo pôvodnú tvorbu slovenských skladateľov. Členmi Radius Quartet na pódiu boli Albín Blaho, Rada Kováčová, Šimon Stemal a Juraj Pivolská. Ich súbor vznikol ešte ako študenti bratislavského konzervatória a Janáskovej akadémie múzických umení. V priebehu niekoľkých rokov vyštudovali ich spoločnosti, vyhrali niekoľko prestížnych súťaží a začali pôsobiť ako koncertní sólisti, učitelia, členovia národnej kapely a divadla. Boli hlavne na Slovensku, ale aj v zahraničí, v spolupráci s Viedenskou univerzitou, ako Rada Kováčová.

K účastníkom a pozorovateľom sa prihovára veľvyslanec Slovenskej republiky Igor Hajdzek

Spojili sa však v jednom zo série festivalu Viva Musica, ktorý prebieha po celom Slovensku aj v zahraničí, od Berlína po Kuvajt. V roku 2021 nahrali svoje prvé CD a šou predstavili na prestížnych prezentáciách v Bratislave, hlavnom meste SR. V druhej polovici podujatia sa na pódium pripojili mladí umelci – kuvajtskí hudobníci: Zion Bagh, Tejia Wang, Shawn Thomas, Tima Mousen a Nigel Savio Do Rosario, Bach, Mozart, Sobin a Albinis. Víťaz niekoľkých prestížnych ocenení na nedávnych medzinárodných hudobných súťažiach v Kuvajte, Rumunsku a Bahrajne. Všeobecný workshop viedla slovenská výtvarníčka Rana Kováčová.

Ceny boli odovzdané pani Fajr al-Majidi, spoluzakladateľke Kuwait Academy of Music a KMA osobne, a slovenskému veľvyslancovi Igorovi Hajtuškovi. Pani spoluzakladateľka KMA. Fajr Al-Majidi, výkonná riaditeľka KMA Carol Masternock a tajomníčka KMA Mrs. Kuwait Music Academy, prvá profesionálna hudobná škola, ktorá vznikla v Kuvajte, je jedným z jej zakladateľov, lektorov a v prvom rade talentovaných, mladých hudobníkov, otváranie obalu nových, úspešných medzinárodných vystúpení je jedným z dôvodov, prečo byť hrdý ich úspechy. Najlepším darčekom pre mladých umelcov je však vrelý potlesk a vynikajúca priateľská atmosféra kuvajtského publika, všeobecný záujem o hudbu a dokonalé porozumenie s európskymi hosťami bez potreby prekladateľov. Je to vidieť na fotkách z akcie. Je to zázrak jazyka hudby a vôbec – kultúry

READ  Majstrovstvá sveta juniorov 2021: USA prekvapením Kanady ziskom piatej zlatej medaily na tomto podujatí

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close