Zábava

Mladý huslista z južných Čiech vyhráva medzinárodnú šou talentov klasickej hudby


Virtuosos V4+, populárna televízna šou vysielaná v piatich rôznych krajinách, pozýva mladých talentovaných hudobníkov, aby si navzájom zmerali sily, podobne ako klasická hudobná verzia reality šou ako Pop Idol a Superstar. Spomedzi tisícok mladých nádejí, ktoré sa prihlásia, sa vyberie dvadsať, ktoré vystúpia v televízii, a z každej z piatich súťažiacich krajín je napokon vybraný jeden víťaz.

Šou vnáša do vážnej hudby vycibrený dizajn a do svojej poroty privítala aj celebrity, ako Guya Pratta, legendárneho basgitaristu Pink Floyd, Stevena Mercuria, amerického hudobného riaditeľa Českého národného symfonického orchestra a celého sveta. – Slávny chorvátsky violončelista Hauser.

Súťaž bola založená v roku 2014 v Maďarsku, už tretí ročník, a do súťaže sa zapojili ďalšie krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) – Česká republika, Poľsko a Slovensko – ako aj rotujúca piata krajina, tentoraz Slovinsko. Českým víťazom za rok 2022 je šestnásťročný huslista Roman Cervinga z Českých Budějovíc. V rozhovore pre regionálnu stanicu Českého rozhlasu České Budějovice povedal, že hudba je to najdôležitejšie v jeho živote.

Roman Cervinga v roku 2020 |  Foto: Šárka Mattová, Český rozhlas

„Neviem si bez toho predstaviť život. Baví ma nielen klasická hudba, ale rôzne žánre, ale chcem, aby mladí ľudia počúvali klasickú hudbu a nenechali ju zaniknúť.“

Cervinga pochádza z hudobníckej rodiny – jej matka je huslistkou v Juhočeskej filharmónii a jej otec je koncertným majstrom v Juhočeskom divadle. Hovorí však, že začať hrať na husle bolo jeho rozhodnutie, nie rozhodnutie jeho rodičov.

„Pamätám si, že sa ma rodičia pýtali, či chcem hrať futbal alebo husle. Od malička som bral do rúk nástroje svojich rodičov a počúval ich pri cvičení, tak som im povedal, že chcem hrať na 100% na husliach.“

READ  Slovenská vláda po odstúpení partnera stratila väčšinu

Virtuosos má veľký úspech v Maďarsku, kde ho vysiela štátna televízia. Popularita šou znamenala tisíce konkurzov mladých hudobníkov a posilnila prihlášky na hudobné školy. Víťazstvo v súťaži znamená nielen prestíž, ale ponúka aj mladým konzervátorom príležitosti na rozvoj ich zručností a kariéry, ako je peňažná odmena 10 000 eur a možnosť vystúpiť sólo na koncerte s medzinárodne uznávaným umelcom.

Jednou z porotkýň súťaže Virtuosos V4+ v roku 2022 je Gabriela Rachidi z Južných Čiech a riaditeľka Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov:

„Muzikantská kvalita je neskutočne vysoká a som veľmi rád, že Roman Cervinga dosiahol taký veľký úspech. Už teraz sa tešíme na to, čo bude robiť v budúcnosti. Hovorili sme o tom, kde ešte vystúpi – napríklad bude spolupracovať so španielskym operným spevákom Placidom Domingom.Takže toto sú možnosti, ktoré majú mladí talentovaní hudobníci zo súťaže.

Nie je to prvýkrát, čo Cervinga vystupuje na medzinárodnej súťaži, ale hovorí, že Virtuosos sú iní z niekoľkých dôvodov.

„Mali sme možnosť cestovať po Maďarsku – nikdy predtým som tam nebol, takže to bola pre mňa zaujímavá skúsenosť. Samozrejme, že sa relácia vysielala, takže všade boli kamery a v porote boli známe hviezdy.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close