Veda

Mliečna dráha mohla prísť o celý rad satelitných galaxií

Priestor okolo Mliečnej dráhy nie je prázdny. Je plná trpasličích galaxií – malých, slabých a nízkej hmotnosti, z ktorých každá obsahuje asi 1 000 hviezd.

Nie je to nič neobvyklé. Z našich pozorovaní iných veľkých galaxií vieme, že trpasličie galaxie sa často zhromažďujú v blízkosti a možno ich zachytiť v gravitačnom poli väčšieho objektu.

Astronómovia doteraz identifikovali asi 60 malých galaxií Do 1,4 milióna svetelných rokov od Mliečnej dráhy, aj keď je pravdepodobné, že v tme sa skrýva oveľa viac. Väčšina vyzerá, že sa motajú, ako ovocie lietajúce okolo banánu.

Podľa novej analýzy údajov zo satelitu Gaia je však väčšina týchto galaxií v skutočnosti relatívne nová v regióne – príliš nová na to, aby obiehala okolo Mliečnej dráhy, aspoň zatiaľ nie, domnievajú sa výskumníci.

„Dospeli sme k záveru, že kvôli ich neúmerne vysokým energiám a uhlovej hybnosti väčšina trpaslíkov nemôže byť satelitmi s dlhou životnosťou, a ak môžu byť pripútaní k Mliečnej dráhe, sú na prvej ceste, t. j. o 2 miliardy menej ako pred rokom. “, píšu vedci v novom papier Pod vedením astrofyzika Françoisa Hammera z Parížskeho observatória vo Francúzsku.

Trpasličie galaxie v priestore okolo Mliečnej dráhy. (ESA/Gaia/DPAC, CC BY-SA 3.0)

Misia Gaia je prebiehajúci projekt na mapovanie Mliečnej dráhy s doteraz najväčšou presnosťou, vrátane trojrozmerných pozícií, rýchlostí a rýchlostí hviezd a objektov (do a mimo bitu).

Pomocou meraní týchto vlastností Hammer a jeho kolegovia použili údaje z prvého tretieho zverejnenia údajov z Gaie na výpočet pohybov 40 trpasličích galaxií mimo Mliečnej dráhy. Potom použili parametre, ako je trojrozmerná rýchlosť každej galaxie na výpočet jej orbitálnej energie a uhlová rýchlosť,

Výsledky boli naozaj zaujímavé – pretože ukázali, že väčšina trpasličích galaxií považovaných za satelity Mliečnej dráhy sa pohybuje oveľa rýchlejšie ako objekty, o ktorých je známe, že obiehajú okolo Mliečnej dráhy, ako sú Gaia-Enceladus a trpaslíci Strelci. sférickej galaxie.

READ  Prvá hĺbková štúdia fenoménu „misokinézy“ naznačuje, že môže postihnúť 1 z 3 ľudí

Mliečna dráha počas svojej dlhej histórie opakovane kanibalizovala iné galaxie. Gaia-Enceladus, tiež známy ako Gaia Sausage, bol absorbovaný asi pred 9 miliardami rokov. Jeho stopy sa nachádzajú v populácii hviezd obiehajúcich pri relatívne nízkych energiách.

Trpasličí sféroidná galaxia Strelec je v súčasnosti narušená prílivovými (gravitačnými) silami a je začlenená do Mliečnej dráhy, proces, ktorý sa začal asi pred 4 až 5 miliardami rokov. Tieto hviezdy obiehajú o niečo rýchlejšie ako hviezdy Gaia-Enceladus.

Trpasličí galaxie sa stále pohybujú energickejšie. Tím dospel k záveru, že to znamená, že tieto trpasličie galaxie nemusia byť dostatočne blízko k Mliečnej dráhe, aby ich gravitačné pole Mliečnej dráhy spomalilo.

Vedci tvrdia, že objav by mohol zmeniť naše chápanie interakcií medzi normálnymi galaxiami a vlastnosťami trpasličích galaxií a trpasličích galaxií.

Je možné, že niektoré trpasličie galaxie budú zachytené na obežnej dráhe Mliečnej dráhy (nie je však možné povedať, ktoré), ale ako dlho budú pretrvávať, je otvorenou otázkou.

„Mliečna dráha je veľká galaxia, takže jej prílivová sila je jednoducho obrovská a pravdepodobne je príliš ľahké zničiť trpasličiu galaxiu po prechode alebo dvoch,“ Hammer vysvetľuje,

Ak trpasličí galaxia dokáže prežiť dlhšie, ako sa predpokladalo v prípade trpasličích galaxií Mliečnej dráhy, potom ich niečo musí držať pohromade, napríklad vyššie koncentrácie. temná hmotaneviditeľné lepidlo, ktoré spája vesmír.

Možnosť, že trpasličie galaxie obsahujú prekvapivé množstvo tmavej hmoty, je už silne naznačená. rýchlosť ich hviezdčo sa nedá vysvetliť samotnou prítomnosťou normálnej hmoty,

Nové zistenia naznačujú, že nie je potrebné zahrnúť temnú hmotu do našich modelov týchto galaxií; Budúci výskum by mohol študovať možnosť, či v súčasnosti prechádzajú narušením prílivu a odlivu so širším súborom parametrov.

READ  Fosílie zachytené pri policajnom zásahu zničia prehistorického lietajúceho plaza

Za zmienku tiež stojí, že výsledky výskumníkov sa nelíšia od a papier z roku 2006 zistil, že Rýchlosť veľkého a malého Magellanovho oblaku Na základe údajov z Hubbleovho teleskopu bolo oveľa viac, než sa predpokladalo, čo naznačuje, že tieto galaxie nie sú satelitmi. tento predpoklad sa zdá byť odkedy je opustená Aspoň podľa niektorých výskumníkov.

Napriek tomu toho o Mliečnej dráhe a objektoch okolo nej veľa nevieme a niet pochýb o tom, že Gaia mení naše chápanie nášho malého kúta vesmíru.

„Vďaka Gaii je teraz jasné, že história Mliečnej dráhy je oveľa väčší príbeh, než tomu, čo predtým astronómovia chápali.“ Tvrdí to astrofyzik Timo Prusik Európskej vesmírnej agentúry.

„Dúfame, že preskúmaním týchto vzrušujúcich indícií sa nám podarí ďalej odhaliť fascinujúce kapitoly minulosti našej galaxie.“

výskum bol publikovaný v The Astrophysical Journal,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close