hospodárstvo

MMF schválil pôžičku Ukrajine vo výške 5 miliárd dolárov

Medzinárodný menový fond (MMF) schválil úverovú zmluvu pre Ukrajinu vo výške 5 miliárd dolárov (4,43 miliárd eur).

Podľa Kyjeva bude pôžička pomôcť krajine vyhnúť sa predvolenej situácii, keďže nová pandémia koronavírusov tlačí hospodárstvo do recesie.

Výkonná rada MMF schválila 1,5-ročnú pôžičku Ukrajine na svojom zasadnutí v utorok 9. júna. Kyjev by mal okamžite dostať 2,1 miliardy dolárov.

„Je to o 200 miliónov dolárov viac, ako sa očakávalo,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Dodal, že by pomohol Ukrajine prekonať problémy spôsobené dokumentom COVID-19. zasiahne hospodárstvo Ukrajiny.

Zvyšné peniaze dostane Ukrajina v štyroch splátkach, ktorým bude predchádzať vyhodnotenie vykonávania dohodnutého programu z fondu. Šéf MMF Kristalina Georgieva tvrdí, že program sa viac zameriava na stabilitu ako na ďalekosiahle štrukturálne reformy.

Podľa MMF, hoci vláda musí zintenzívniť svoje reformné úsilie, finančníci pripúšťajú, že pandémia nového koronavírusu znížila šance na hospodársky rast. Ako povedal MMF, v roku 2020 sa očakáva výrazný pokles ukrajinskej ekonomiky. Očakáva sa, že ukrajinská ekonomika sa tento rok zníži o 5%, s poklesom približne o 12% v druhom štvrťroku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close