Svet

Mnoho ľudí žiada Bidena o nové riešenie s Kubou

HAVANA (AP) – Stovky osôb vrátane Alana Crossa, bývalého amerického dodávateľa uväzneného na Kube, si začali vymieňať kontakty medzi ostrovom a Washingtonom a doručili list prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Dokument uviedol, že zákaz uvalil na „bežných“ Kubáncov „mimoriadne“ ťažkosti a bol „strašný“, najmä počas epidémií. “Nie je morálnym činom držať celý národ ako rukojemníka, aby sa dosiahla zmena režimu. Nie je to veľmi efektívne.”

Tento list propagoval blog „La Joan Cuba“, blog analytikov a novinárov, ktorí často kritizujú určité politiky kubánskej vlády, ale prezentujú sa ako fórum na dosiahnutie demokratického socializmu.

Toto je prvý spoločný podnik, v ktorom sa Biden zaujímal o to, aby čo najlepšie využil svoj sľub v kampani na prehodnotenie politiky pre tento ostrov, ktorá sa počas administratívy Donalda Trumpa dramaticky sprísnila.

Podľa signatárov „samotné USA nie sú zodpovedné za problémy, ktorým čelí Kuba, ale sankcie trvajúce takmer 60 rokov“ je ťažké prekonať. „

„USA nemusia byť naším ideologickým spojencom, môžu však prestať byť nepriateľskými susedmi,“ dodali. „Vláda USA a jej vodcovia požadujeme, aby nezasahovali do našich vnútorných záležitostí.“

Autori dokumentu tvrdia, že bol v utorok zaslaný e-mailom do Bieleho domu a na americké veľvyslanectvo v Havane.

Americký kríž, ktorý bol na ostrove uväznený v roku 2009, bol odsúdený za špionáž pre Washington a odsúdený v roku 2011. Na slobodu sa dostal v decembri 2014 v rámci transferu, ktorý umožňoval odsúdenie agentov kubánskej rozviedky. Spojené štáty. United. Crossov odchod je presne počiatkom obnovenia diplomatických vzťahov, po ktorom nasleduje bilaterálne zrútenie sa za päť rokov a opätovné otvorenie veľvyslanectiev v roku 2016 po historickej návšteve prezidenta Baracka Obamu.

Biden bol Obamovým viceprezidentom a jeho manželka Jill absolvovala v roku 2018 turné po Kube.

READ  Koronavírus na Slovensku (správy, mapa, vývoj)

Bývalý prezident Trump sa radikálne otočil tvárou v tvár intenzívnemu nepriateľstvu a schváleniu viac ako 200 opatrení, pričom sa snažil presadiť zmenu modelu prostredníctvom ekonomickej stagnácie. Kuba odhaduje, že táto politika bude v roku 2019 stáť 5,5 miliardy dolárov.

Medzi ne patrí zrušenie leteckých licencií, zatvorenie lodí, povýšenie kubánskych Američanov na súdne konanie voči zahraničným spoločnostiam, zákaz remitencií, čierna listina Kuby a obťažovanie lodí ropou na ostrove.

Podľa listu je Trumpovým cieľom „vyhrať (konzervatívne) politické body na Floride“, o ktoré nemá veľký záujem obyvateľov ostrova. „Skupina extrémistov spôsobila Kube veľké škody z jej privilegovaných pozícií,“ uvádza sa v liste.

Medzi ďalších signatárov patria umelci rôznych generácií, ako napríklad Anton Arupat, Eduardo del Lano, Fernando Perez, Jr. Garcia Aguilera, Jose Maria Vittier Garcia-Marrus; Ekonómovia ako Mauricio de Miranda Barondo alebo Omar Everleni Perez; Akademici ako Arturo Lopez-Levy, Carlos Lasso alebo Isabel Alfonso a podnikatelia ako Camilo Candice alebo Colin Laverte.

“Kuba si zaslúži demokratický mier. Bidenova vláda má jedinečnú príležitosť napraviť sankcie,” uviedol pre agentúru Associated Press, jeden zo signatárov dokumentu, Harold Cordenas, americký ostrovný výskumník. „Prezident Biden, búrate tento múr.“

—-

Andrea Rodriguez is on Twitter: www.twitter.com/ARodriguezAP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close