Veda

Mohla by to byť jeseň predtým, ako bude zaočkovaných dosť Oregončanov na dosiahnutie stádovej imunity proti COVID-19?

Úradníci verejného zdravotníctva v piatok uviedli, že nemôžu robiť žiadne predpovede o tom, kedy bude prvá vlna Oregončanov – zhruba 300 000 zdravotníckych pracovníkov a 60 000 obyvateľov dlhodobej starostlivosti – všetko zaočkovaný pre COVID-19. Tiež nemôžu povedať, kedy vakcíny by mohol nakoniec dosiahnuť bežná populácia pretože federálna vláda im poskytla skromné ​​informácie.

Môže to však byť tak ďaleko ako na budúcu jeseň? Úradníci boli ohľadom podrobností nejasní.

„Výzvou je,“ uviedol riaditeľ zdravotníckeho úradu v Oregone Patrick Allen, „že sme nedostali nijaký plán distribúcie ani predstavu o tom, koľko dávok pravidelne môžeme očakávať.“

Allen dodal: „Takže kým skutočne nevidíme očkovaciu látku na nakladacej rampe, nechcel by som sa pokúsiť predpovedať, ako dlho to bude trvať.“

Allen poznamenal, že federálni úradníci vyhlásili, že by mohol byť jún, kým nebudú všetci, ktorí chcú byť očkovaní. Federálni predstavitelia tiež uviedli, že zatiaľ čo vakcíny u detí nie je potrebné študovať, je pravdepodobné, že bude leto, kým nebudú očkované deti očkované.

Počas tej istej spravodajskej konferencie vysielanej naživo guvernérka Kate Brownová tiež novinárom povedala, že štát pracuje na očkovaní 10 000 obyvateľov denne a „bude nám to trvať väčšinu roka.“

Keď bola stlačená, aby bola konkrétnejšia – priblížiť dátum – Brown zopakoval, že nemôže povedať, pretože federálna vláda sa nezaviazala k žiadnym dátumom prepravy po decembri.

S počtom 4,28 milióna obyvateľov jeden reportér poznamenal, že pri rýchlosti 10 000 obyvateľov za deň to bude trvať do októbra, kým sa naočkuje dosť na dosiahnutie imunity stáda. Štátni a federálni predstavitelia tvrdia, že očakávajú stádovú imunitu – bod, v ktorom je naočkovaných toľko ľudí, že vírus zomrie -, ktorý sa má dosiahnuť, keď 70%, teda asi tri milióny Oregončanov, dostane svoje dávky.

READ  Fotograf zachytáva ISS prechádzajúcu Slnkom a Mesiacom z jeho dvora

Brown uviedol, že federálna vláda sa zaviazala dodať v decembri 147 000 dávok vakcín Pfizer a Moderna, a to začiatkom budúceho týždňa, ak bude podľa očakávania udelené povolenie na mimoriadne použitie. Hovorca guvernéra po tlačovej konferencii objasnil, že federálna vláda sa zaviazala do konca mesiaca dodať 197 500 dávok.

To je dosť na imunizáciu takmer 100 000 Oregončanov, pretože každý človek potrebuje dve dávky s odstupom niekoľkých týždňov.

Nedostatok podpory

Brown niekoľkokrát počas tlačovej konferencie poznamenal, že Oregon nedostal dostatočnú hotovostnú podporu od federálnej vlády. Povedala, že chýba pomoc na posilnenie bojujúcich firiem, vrátane reštaurácií vo vysoko rizikových oblastiach štátu, ktoré boli nútené odstaviť všetky podniky okrem odberu. Brown však uviedol, že peniaze sú potrebné aj pre ľudí, ktorí si nemôžu zarobiť na nájom, a prenajímateľov, ktorých nájomníci nie sú schopní platiť.

Uviedla tiež, že federálna vláda pridelila málo peňazí na úsilie o zavedenie vakcíny v Oregone.

“Len pre predstavu, od federálnej vlády sme dostali 5 miliónov dolárov na pomoc s našim úsilím o očkovanie,” uviedol Brown. “Očakávam trochu viac, ale ak urobíš matematiku, je to o niečo viac ako dolár na Oregončana.”

Pokračovala: „Je to absolútne. niet pochýb, … federálna vláda musí zintenzívniť. “

Nápor vďakyvzdania menší, ako sa očakávalo

Viac ako dva týždne po Dni vďakyvzdania štátny epidemiológ Dr. Dean Sidelinger uviedol, že Oregon sa väčšinou vyhýbal obávanému a očakávanému nárastu prípadov COVID-19, ktorý sa očakával, keby obyvatelia pri slávení sviatku cestovali a zhromažďovali sa s početnou rodinou.

“Chcel by som vám poďakovať, Oregončanom, za zmeny a obete, ktoré ste všetci priniesli,” uviedol Sidelinger v piatok počas tlačovej konferencie vysielanej v priamom prenose. „… Tieto rozhodnutia, aj keď boli také ťažké, pravdepodobne spomalili nárast prípadov. Zatiaľ nevidíme obávané rýchlo rastúce prípady. “

READ  Príznaky koronavírusu: Prípady začínajú horúčkou, hnačka je varovným signálom

Pred dvoma týždňami bol kĺzavý priemer Oregonu za sedem dní 1 236 prípadov denne. V piatok to bolo 1 426. To je 15% nárast od Dňa vďakyvzdania.

Ale za posledný týždeň sedemdňový priemer v skutočnosti poklesol o 7% – z 1 533 prípadov pred týždňom na 1 426 v piatok.

Medzitým vzrástli prípady na vnútroštátnej úrovni za posledné dva týždne o 28% a za posledný týždeň o 15%.

Sidelinger uviedol, že Oregončania dbali na rad opatrení verejnej bezpečnosti, ktoré nariadil guvernér, vrátane vyhýbania sa spoločenským zhromaždeniam viac ako šiestich ľudí a zatvorenia reštaurácií a barov pre všetkých okrem novembrového odberu. Guvernér odvtedy uvoľnil niektoré z týchto obmedzení, aby umožnil stolovanie vonku, a prijal celoštátny všeobecne ľahší a viacúrovňový prístup.

Podľa sledovateľa The New York Times je Oregon na štvrtom mieste s najmenším počtom prípadov a piatym na najnižšom počte úmrtí v štátoch USA od začiatku pandémie. Počet úmrtí sa však v posledných týždňoch rapídne zvyšuje. K piatku úradníci uviedli, že v Oregone zomrelo na túto chorobu celkovo 1 138 ľudí.

Aj napriek tomu Allen, riaditeľ Oregonského úradu pre zdravie, uviedol, že keby Oregončania zomreli na koronavírus rovnakou rýchlosťou, ako Američania zomierajú na národnej úrovni, „mali by sme zomrieť o 2 000 viac ľudí“. Údaje z denníka The New York Times naznačujú, že úmrtia by boli ešte horšie, ako uviedol Allen, zhruba o 2 600 viac.

Diaľková doprava

Obyvateľka juhovýchodného Portlandu Darrah Isaacson vystúpila na tlačovej konferencii s cieľom varovať verejnosť, že COVID-19 nie je len prípad chrípky. Keď bola začiatkom marca postihnutá vírusom, bola to zdravá a aktívna osoba bez základných stavov. Mala horúčku, kašeľ, bolesti tela, extrémnu únavu a neutíchajúce bolesti hlavy.

“V skutočnosti si nepamätám veľa dní, keď som bol pôvodne chorý,” povedal 40-ročný Isaacson.

READ  Šéf ruskej vesmírnej agentúry vyhlásil Venušu za „ruskú planétu“

O viac ako deväť mesiacov neskôr je stále oslabujúco chorá.

“Moja rodina miluje turistiku, bicyklovanie, táborenie a kanoe, ale toto leto sme neurobili, pretože teraz už len ťažko dokážem prejsť okolo bloku,” povedal Isaacson.

Občas nedokázala stáť dosť dlho na to, aby sa mohla osprchovať. Prebudila sa uprostred noci a lapala po vzduchu, potom bežala na pohotovosť. V najhorších dňoch je pripútaná na lôžko.

Najťažšie na tom podľa nej nie je hrať so svojou 5-ročnou dcérou.

“Pred pár mesiacmi mi povedala:” Kiežby si bola ako skutočná mama, “opísal Isaacson. “A to bolo skutočne srdcervúce.” Stále ma tisne k slzám zakaždým, keď na to myslím. “

Isaacson vyzval verejnosť, aby sa naďalej fyzicky dištancovala, mala na sebe masku a umyla si ruky. Povedala, že vie, že je ťažké zdržať sa stretnutí s príbuznými alebo priateľmi.

“Ale môžem ti povedať, že alternatíva je oveľa vyčerpávajúcejšia,” povedala.

Kliknutím na video nižšie budete počuť Isaacsona vlastnými slovami.

Koronavírus v Oregone: Najnovšie správy | Sledovač živých máp |Textové upozornenia | Spravodaj

– Aimee Green; [email protected]; @o_aimee

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close