Ekonomika

Moldavsko je neutrálne, bez zbraní uprostred vojny na Ukrajine

Bukurešť (Rumunsko), 1. apríla (pozri správy) – Moldavsko v tejto fáze nepožaduje od svojich partnerov žiadne dodávky zbraní, aby sa ochránilo pred vojnou v susednej Ukrajine, uviedol v piatok moldavský minister zahraničných vecí Nico Bobes.

„Podľa ústavy platnej od roku 1994 je Moldavsko neutrálnou krajinou a naša regionálna diplomatická a vojenská politika je v súlade s týmto postojom. (…) Neutralita však neznamená sebaizoláciu. Zapája sa aj do mierových operácií, “ povedal na spoločnej tlačovej konferencii v Kišiňove s kolegami z Česka, Slovenska a Rakúska.

„Dnes nerokujeme o žiadnych plánoch vojenskej spolupráce. V tejto fáze Moldavsko nehľadá zbrane od svojich partnerov. Podľa nášho názoru bude mier a stabilita na území krajiny zachovaná,“ ​​dodal Bobesku.

Pápež svojim kolegom povedal, že Moldavsko čelí mnohým ekonomickým problémom v dôsledku vojny, pričom mnohí exportéri už nie sú schopní predávať svoje produkty na východných trhoch a dopravcovia majú prístup k tradičným trasám v regióne, ktorý bol uzavretý z dôvodu vojenskej akcie. Tlačová správa vydaná Ministerstvom zahraničných vecí Moldavska.

Diplomati hovorili o dostupnosti nákladnej dopravy cez Rakúsko, Českú republiku a Slovensko a identifikácii spôsobov, ako zvýšiť prítomnosť moldavských produktov na trhoch týchto krajín.

Moldavské ministerstvo hospodárstva v utorok uviedlo, že ekonomika krajiny v roku 2022 vzrastie len o 0,3 % po tom, ako vlani expandovala na 13,9 %, a to najmä v dôsledku vojny na Ukrajine a spomalenia globálnych dodávateľských reťazcov. Predtým, ako Rusko 24. februára začalo s inváziou na Ukrajinu, ministerstvo hospodárstva stanovilo cieľ 4,5-percentného hospodárskeho rastu v roku 2022.

READ  UniCredit Sp A: EIF a UniCredit poskytujú MSP v Bulharsku, na Slovensku, v Slovinsku a Chorvátsku 1 miliardu EUR

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close