Svet

Monitorovací výbor PZRE odporúča ochranu mandátu ruskej delegácie – Svet

Štrasburg 26. januára / Toss /. Snemovňa reprezentantov Rady Európy (PZRE) schválila návrh uznesenia, v ktorom sa odporúča potvrdiť príkaz ruskej delegácie, ktorý bol na začiatku rokovania napadnutý na žiadosť Ukrajiny, vedúceho ruskej delegácie, zástupcu Pre agentúru TASS to povedal hovorca Štátnej dumy Piot Tolstoj.

„The [Committee] Stretnutie dopadlo dobre. Uznesenie, ktoré potvrdzuje mandát našej delegácie, bolo schválené, “uviedol.” Žiadna z podmienok stanovených pred nami nie je prijateľná a nebudú splnené žiadne prekážky našej delegácie. Výbor nepodporuje žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, “dodal s tým, že sa vyjadril k úsiliu ukrajinskej delegácie zaviesť pozmeňujúce a doplňujúce návrhy obmedzujúce oprávnenie ruskej delegácie.

Iniciatívu spochybniť mandát ruskej delegácie predstavila vedúca ukrajinskej delegácie Maria Messentseva, zástupkyňa politickej služby ľudovej služby. Jeho žiadosti podporilo 38 účastníkov z najmenej piatich rôznych národných delegátov, čo stačilo na predloženie žiadosti Monitorovaciemu výboru PZRE. Proti tomuto kroku hlasovalo 61 delegátov.

Monitorovací výbor bol poverený vypracovaním správy o veci. Stephen Shenach predstavil podobnú správu v roku 2014. O schválenom návrhu zákona sa bude teraz rokovať počas štvrtkovej rozpravy, po ktorej bude nasledovať konečné schvaľovacie hlasovanie.

Ruská reakcia

Ruský vyslanec Pyot Tolstoj predtým uviedol, že Rusko je pripravené spolupracovať s ostatnými účastníkmi PZRE iba na rovnakom základe a neprijme žiadny pokrok v porovnaní s jeho mandátom.

Leonid Slutskij, predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy, očakáva tento krok od ukrajinských kolegov, zdôrazňuje však, že Rusko neprijíma „žiadne obmedzenia ani sankcie“. Podľa Slutského má zákonodarný výbor „veľmi konštruktívny zámer spolupracovať s ruskou delegáciou“.

Holandský senátor Tiny Cox v rozhovore pre DOS poznamenal, že žiadosť ukrajinskej delegácie bola podaná „v nevhodnom čase“. Zákonodarca tvrdí, že takýto krok by bol vhodný po tom, čo Monitorovací výbor vlani dokončil svoju správu o výkonnosti Ruska pred Radou Európy.

READ  Hospodárstvo, migrácia, zbrane alebo zahraničná politika. Aký je Bidenov názor na kľúčové problémy?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close