Ekonomika

Monkton vidí splnenie sna World Juniors

Moncton sa pripravuje na privítanie tisícok ľudí na Majstrovstvách sveta juniorov IIHF v roku 2023, ktoré sa začínajú na Boxing Day.

„Bol to dlhodobý sen a skutočne veľká časť toho, prečo chceme postaviť Avenir Center,“ povedal starosta Don Arnold v rozhovore. „Prišlo to trochu rýchlejšie, než ktokoľvek čakal.“

Turnaj, ktorý spoluorganizuje Halifax, odohrá 14 zápasov v centrálnej aréne Moncton, ktorá bola otvorená v roku 2018.

USA, Fínsko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Slovensko hrajú v Avenir Center. Niektoré dni sledujú dva zápasy denne. V budove prebiehajú aj tréningy.

Zápasy kanadských tímov a finále turnaja sa konajú v Halifaxe.

Kanada tento týždeň odohrala dva exhibičné zápasy v Monctone. Arnold nazval atmosféru na týchto hrách „elektrickou“.

Starosta Monctonu Don Arnold povedal, že hosťovanie svetových juniorov bolo snom, keď mesto postavilo Avenir Center Arena. (Shane Magee/CBC)

Generálny manažér arény Dave Saldanha uviedol, že zápas proti Švajčiarsku navštívilo približne 8000 ľudí. Stredajší večerný zápas proti Slovensku navštívilo približne 8 500 ľudí, čím sa naplnila jeho kapacita pre hokej.

„Divákov to baví, verejnosť to baví a myslím si, že to je veľmi pozitívny indikátor toho, čo s turnajom príde,“ povedal Saldanha.

Rôzne verejné podujatia Naplánované počas turnaja vrátane Nového roka.

Súťaž predstavuje vítanú zmenu v ťažkých časoch počas pandémie, hovorí mestská hotelová a obchodná asociácia.

Vo vestibule štadióna sa usmieva muž a vyvesuje propagačné plagáty k zápasu.
Dave Saldanha, generálny manažér Avenir Center, povedal, že je to dobré znamenie, že na dva exhibičné zápasy tento týždeň prichádzajú davy ľudí. (Pierre Fournier/CBC)

„Je to závan čerstvého vzduchu,“ povedal Christian Cyr, generálny riaditeľ Chateau Moncton Hotel & Suites. Info Morning Moncton. „Posledných pár rokov som mal naozaj ťažké časy.“

Cyr, ktorý stojí na čele regionálnej hotelovej asociácie, uviedol, že mimo sezóny je obsadenosť zvyčajne 15 až 20 percent.

Cyr povedal, že 70 percent hotelov je rezervovaných na turnaj World Junior.

Patrick Richard, výkonný riaditeľ Downtown Moncton Center-Willie Inc., uviedol, že niektoré podniky kvôli konkurencii pridávajú zamestnancov, hodiny a televízory.

„Zvyčajne zistíme, že je to pomalý týždeň,“ povedal Richard o čase po Vianociach. „Z nuly na 90 tu ideme veľmi rýchlo. Takže podniky sú nadšené.“

Vonku stojí muž v zimnom kabáte a usmieva sa do kamery.
Patrick Richard, výkonný riaditeľ Downtown Moncton Center-Ville Inc., povedal, že hodiny sú po Vianociach zvyčajne pomalé, takže podniky sú zo súťaže nadšené. (Shane Magee/CBC)

Povedal, že dav bude vítanou zmenou po spomaleniach a uzávierkach počas pandémie.

Prichádza však uprostred rastúcich obáv o bezdomovcov v meste a verejnú bezpečnosť.

Richardova organizácia bola jednou zo štyroch podnikateľských skupín, ktoré začiatkom mesiaca varovali, že ekonomická životaschopnosť centra je ohrozená kvôli kriminalite, užívaniu drog a bezdomovectva. Richard povedal, že odvtedy nastal určitý pokrok.

„Určite je ťažké povedať na jednu stranu, že v centre mesta je kríza… zároveň vítame svet, ale myslím si, že obe tieto veci sa môžu stať. [co]– je,“ povedal Richard.

Plagáty zobrazujúce hokejistov, ktorí zakrývajú okná.
Mnohé prázdne výklady v centre Monctonu boli pokryté propagačnými materiálmi súťaže. (Pierre Fournier/CBC)

Udalosť sa koná v roku poznamenanom odhaleniami o tom, ako Hockey Canada riešila obvinenia zo sexuálnych útokov.

„No, nebudem klamať, je to trochu náročnejšie,“ povedal Arnold.

„Musíme sa polepšiť. Myslím si, že Hockey Canada určite urobila správne kroky a napokon aj ich oddanosť tréningu hráčov a nulovú toleranciu, kde by mali byť vždy v týchto situáciách.“

Dohoda z New Brunswick pre turnaj v Monctone vyžaduje od Hockey Canada, aby pre účastníkov, vrátane personálu, dobrovoľníkov, športovcov a trénerov, uskutočnil školenia týkajúce sa sexuálneho násilia a súhlasu.

Prebiehajú samostatné policajné vyšetrovanie obvinení zo sexuálnych útokov, do ktorých sú zapojení kanadskí atléti z MS juniorov v roku 2003 v Halifaxe a z hier 2018 v Londýne, Ont.

Vedúci predstavitelia Hockey Canada to začiatkom tohto roka povedali výboru Dolnej snemovne Organizácia od roku 1989 vyplatila 8,9 milióna dolárov na vysporiadaniach za sexuálne zneužívanie.

READ  Ceny slovenských výrobcov v januári ďalej klesajú

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close