Svet

Moskovský súd označil Navaľného za finančného extrémistu

Navaľnyj, ktorý je momentálne vo väzení, na twitteri napísal, že svoj boj nevzdá ani po najnovšom rozsudku. “Budeme pokračovať v presadzovaní našich myšlienok a cieľov. Toto je naša krajina, nemáme nič iné,” uviedol.

Rozsudok padol po pojednávaní, ktoré sa konalo s stranou verejnosti, a úrady ho môžu začať okamžite vymáhať. To okrem iného znamená, že žiadny z námorných spolupracovníkov nebude kandidovať do verejnej funkcie. Podľa AP ruskí predstavitelia dali opozícii týmto spôsobom ďalší významný úder, pretože vylúčili z jesenných volieb mnohých kritikov prezidenta Vladimira Putina.

„Prípad súvisí so zákonom, ktorý zakazuje kandidovať vo voľbách všetkým ľuďom zapojeným do protikorupčného fondu,“ uviedol právnik zastupujúci Navaľného Jevgenij Smirnov.

Návrh úradu generálneho prokurátora na zákaz konania vychádza z Námorného fondu pre boj proti korupcii (FBK), Fondu na ochranu občianskych práv (FZPG), ktorý bol zaregistrovaný minulý rok, a Občianskeho hnutia pre námorný personál. Moskovský súd 27. apríla reagoval na žalobcov a činnosť fondov obmedzil predbežnými opatreniami, ktoré platia do stredajšieho záveru v návrhu prokuratúry. Pokiaľ ide o zamestnancov, úradníkom stačilo na ukončenie činnosti podanie žaloby.

Zástupcovia Protikorupčného fondu sú do desiatich dní od rozhodnutia o odvolaní proti rozsudku. Valerize Vettoskinovej, ktorá zastupuje záujmy fondu, to povedala Tass.

Podľa prokuratúry sa organizácie okolo Navaľného „zaoberajú vytváraním podmienok na narušenie spoločenskej a spoločensko-politickej situácie a skutočným cieľom ich konania je vytváranie podmienok na zmenu základov ústavného poriadku“. Úrad generálneho prokurátora je navyše pevne presvedčený, že tieto štruktúry na území Ruskej federácie vykonávajú činnosť zahraničných a medzinárodných organizácií, ktorých činnosť už bola v Rusku označená za nežiaducu.

READ  Južná Afrika: Eloise - varovanie, aby ste sa držali ďalej od zaplavených riek a priehrad

V ruskom kontexte boli obidva fondy ruskými orgánmi označené ako „zahraniční agenti“ a tvrdili, že dostali peniaze zo zahraničia.

Zamestnanci Navaľného budujú sieť pobočiek po celom Rusku. Podieľajú sa na zverejňovaní analytických údajov na svojich webových stránkach, napríklad pri ochrane životného prostredia a podpore nezávislých kandidátov v miestnych voľbách a iných politických kampaniach.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close