Svet

Moskva varuje Fínsko pred návrhmi NATO – noviny

HELSINGHI: Fínsky prezident Sauli Ninisto hovoril v sobotu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o severskej žiadosti o členstvo v NATO, ktorá bude oznámená tento víkend.

„Telefónny hovor, ktorý začalo Fínsko… bol priamy a priamy a prebehol bez akýchkoľvek nedostatkov. Vyhýbanie sa napätiu sa považovalo za dôležité, “povedal pán Ninisto, ktorého citovala jeho kancelária. Kremeľ však reagoval slovami, že Putin považuje vojenskú neutralitu Fínska za „chybu“.

Putin zdôraznil, že rozhodnutie o tradičnej politike vojenskej neutrality bolo chybou, pretože nedošlo k žiadnemu ohrozeniu bezpečnosti Fínska.

Ruské podmienky pre fínsku neutralitu sú „chybou“

Očakáva sa, že Fínsko oficiálne oznámi svoju iniciatívu členstva v NATO v nedeľu a v pondelok sa o nej bude rokovať v parlamente.

Prezident Ninisto, ktorý je v posledných rokoch v neustálom kontakte s Putinom, uviedol, že severský člen a člen eurozóny „chce riešiť praktické a odborné otázky, ktoré vyvstávajú od ruských susedov“.

Moskovská okupácia Ukrajiny z 24. februára zmenila politickú a verejnú mienku vo Fínsku a susednom Švédsku na podporu členstva v NATO ako odstrašujúceho prostriedku proti ruskej okupácii. Obe krajiny už dlho spolupracujú so západnou vojenskou alianciou a očakáva sa, že sa čoskoro pripoja.

Očakáva sa, že Švédsko, podobne ako tradične neutrálne Fínsko, v najbližších dňoch oznámi svoju vlastnú iniciatívu členstva v NATO.

Prezident NATO Jens Stoltenberg opakovane povedal, že by ich privítali „s otvorenou náručou“.

Fínsky premiér Channa Marin naznačil, že väčšinové vedenie jeho Sociálnodemokratickej strany je za člena NATO. „Dúfame, že budúci týždeň pošleme naše prihlášky do Švédska. Budú mať svoj vlastný proces, ale dúfam, že sa rozhodneme naraz a pošleme naše žiadosti spoločne, “povedal Marin na tlačovej konferencii.

Vydané 15. mája 2022 za úsvitu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close