Ekonomika

Môže Európa prežiť bez ruského zemného plynu?

Európa sa nachádza v energetickej kríze, čo znamená, že krajiny budú mať túto zimu problém s vykurovaním domov a udržaním priemyslu.

Pretože Rusko prerušilo európsky prísun zemného plynu do tovární a vykurovania domov v zime. Nord Stream 1, ktorý je zásobovaný hlavným plynovodom do Nemecka, bude tento týždeň znížený na 20 % kapacity, tvrdí Moskva a obviňuje z technických príčin.

Európski lídri upozorňujú na možnosť úplného prerušenia, keďže ruský prezident Vladimir Putin využíva moc na politickú páku vo svojom konflikte so Západom ohľadom vojny na Ukrajine. EÚ súhlasí s prídelom plynu

Tu sú kľúčové veci, ktoré by ste mali vedieť o energetickej kríze:

Odstavilo Rusko plyn do Európy?

Tým sa výrazne znížila ponuka. Pred inváziou na Ukrajinu Rusko nepredávalo plyn na krátkodobom spotovom trhu. Po tom, čo Európska únia uvalila sankcie na ruské banky a spoločnosti a začala posielať zbrane na Ukrajinu, Rusko prerušilo dodávky plynu do šiestich krajín a prerušilo dodávky do ďalších šiestich.

80 % tokov cez Nord Stream 1 do Nemecka, najväčšej ekonomiky EÚ, má byť stiahnutých, pričom Rusko viní časti z opravy. Stalo sa tak po obavách, že plynovod sa po 10-dňovej údržbe nemusí znovu otvoriť.

27-členná Európska únia sa snaží naplniť zásoby plynu pred zimou, keď dopyt stúpa a energetické spoločnosti čerpajú svoje zásoby, aby udržali teplo v domácnostiach a fungovali elektrárne.

Cieľom EÚ je teraz spotrebovať menej plynu na výstavbu zásobníkov na zimu. Zásoby plynu v Európe sú plné len na 65 % v porovnaní s cieľom 80 % do 1. novembra.

Prečo je ruský zemný plyn taký dôležitý?

Rusko pred vojnou dodávalo 40 % zemného plynu do Európy. Klesla na približne 15 %, čím sa ceny prehnali a zaťažili energeticky náročné odvetvia.

READ  Mercedes-Benz eScooter - Mercedes, ktorý si môže dovoliť každý

Plyn sa používa v rôznych procesoch, ktoré väčšina ľudí nikdy nevidela – oceľ na výrobu áut, sklenených fliaš a pasterizáciu mlieka a syrov.

Spoločnosti varujú, že na výrobu tepla nemôžu zo dňa na deň prejsť na iné zdroje energie, ako je vykurovací olej alebo elektrina. V niektorých prípadoch sa zariadenie, ktoré drží roztavený kov alebo sklo, zničí, keď sa teplo vypne.

Vysoké ceny energií už teraz hrozia, že v Európe spustia recesiu s rekordnou infláciou. Úplné zníženie by zasadilo ešte tvrdšiu ranu už aj tak problémovej ekonomike.

Čo je to plynovod Nord Stream 1?

Je to hlavný európsky plynovod, ktorý vedie popod Baltské more z Ruska do Nemecka a je hlavným nemeckým zdrojom ruského plynu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Nord Stream 1 bude prerušený po oneskorení pri reinštalácii časti odoslanej do Kanady na opravu, zatiaľ čo sa teraz očakáva odstavenie ďalšej turbíny, pretože potrebuje opravu.

„Situáciu veľmi komplikujú obmedzenia a sankcie uvalené na našu krajinu,“ povedal Peskov.

Európski lídri technické vysvetlenie odmietajú.

Putin sa „snaží oslabiť masívnu podporu pre Ukrajinu a vraziť klin do našej spoločnosti“, povedal pre tlačovú agentúru nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. „Aby to urobil, podnecuje neistotu a zvyšuje ceny.“

Európa potrebuje uskladniť 12 miliárd kubických metrov plynu, čo je ekvivalent 120 tankerov LNG, aby naplnila svoju skladovaciu kapacitu počas zimy.

Tri ďalšie plynovody privádzajú ruský plyn do Európy, ale jeden je uzavretý cez Poľsko a Bielorusko. Druhá, cez Ukrajinu a Slovensko, napriek bojom stále prináša malé množstvá plynu.

Plyn prichádza plynovodom aj z Nórska, severnej Afriky a Azerbajdžanu.

Aká je Putinova hra?

Hoci ruskí exportéri ropy a plynu predávali menej energie, zvýšenie cien znamenalo, že Putinov príjem sa v skutočnosti zvýšil, uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu.

READ  Oznámenia živých správ: Ministerstvo financií USA pozastavilo dlh ruskej vlády v dolároch

Od invázie sa ruské príjmy z exportu ropy a plynu do Európy v posledných rokoch viac ako zdvojnásobili na priemerných 95 miliárd dolárov, uvádza IEA so sídlom v Paríži.

Nárast ruských energetických príjmov za posledných päť mesiacov je viac ako trojnásobok toho, čo zvyčajne robí vývozom plynu do Európy na celú zimu.

Putin má teda hotovosť a môže počítať s bolestivými účtami za energie a energetickou recesiou, ktoré podkopú verejnú podporu Ukrajine v Európe a zvýši sentiment pre vyjednané urovnanie v jeho prospech.

„Na základe toho, čo sme videli za posledný rok, by bolo nerozumné vylúčiť možnosť, že by sa Rusko mohlo rozhodnúť vzdať sa príjmov z vývozu plynu do Európy, aby získalo politický vplyv,“ povedal výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

Čo môže Európa urobiť?

EÚ prešla na drahší skvapalnený zemný plyn alebo LNG, ktorý prichádza loďou z miest ako Spojené štáty a Katar. Nemecko zrýchľuje na svojom pobreží Severného mora terminály na dovoz LNG, ale to bude trvať roky. Prvý zo štyroch plávajúcich prijímacích terminálov by mal byť online koncom tohto roka.

Ale samotný LNG nemôže preklenúť túto medzeru. Svetové exportné zariadenia LNG pracujú na plnej kapacite na napätých trhoch s energiou a nemôžu obsahovať plyn. Výbuch v americkom termináli vo Freeporte v Texase, ktorý posiela väčšinu plynu do Európy, cez noc odstavil 2,5 % európskych dodávok.

Navyše, keďže Európa súťaží s Áziou o obmedzené množstvá LNG, kapitáloví ekonómovia očakávajú, že ceny zostanú vysoké. Ceny v USA, ktoré sú zvyčajne izolované, tiež stúpnu, pretože ide o hlavného vývozcu LNG, uviedli.

Bezpečnosť a iné zdroje energie sú dôležité. Napríklad Nemecko už dlhšie prevádzkuje uhoľné elektrárne, vytvára systém aukcií plynu zameraný na podporu bezpečnosti a prestavuje termostaty vo verejných budovách.

READ  AirCar: Nové slovenské lietajúce auto skutočne letí! - Správy - Auto

Ministri energetiky EÚ sa dohodli na návrhu legislatívy na zníženie dopytu po plyne od augusta do marca o 15 % prostredníctvom dobrovoľných vnútroštátnych opatrení. Ak sa neuloží dostatok plynu, 27-členný výbor môže spustiť povinné opatrenia.

Krajiny sa snažia zabezpečiť alternatívne dodávky energie, pričom lídri z Talianska, Francúzska a Európskej únie nedávno uzavreli dohody so svojimi náprotivkami v Alžírsku, Azerbajdžane a Spojených arabských emirátoch.

Môžu ľudia túto zimu zamrznúť?

Domy, školy a nemocnice pravdepodobne neprídu o teplo, pretože vlády musia najprv zaviesť prídely na podniky. Nemecká vláda môže povoliť dodávateľom plynu, aby zvýšenie okamžite preniesli na zákazníkov.

Možnosti zahŕňajú torpédovanie priemyslu a/alebo vyhadzovanie spotrebiteľov vysokými účtami.

IEA odporúča európskym krajinám zintenzívniť kampane na ochranu ľudí doma a zdieľanie plynu v núdzových situáciách. A čas sa kráti.

„Európski lídri sa musia na túto možnosť pripraviť už teraz, aby sa vyhli škodám, ktoré by mohli vyplynúť z protichodnej a rušivej reakcie,“ povedal Broll. „Táto zima by sa mohla ukázať ako historický test európskej jednoty – a nemôže zlyhať – s dôsledkami mimo energetického sektora.“ [AP]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close