Veda

Môže vaša strava skutočne ovplyvniť vaše riziko rakoviny kože?

Ďalší odborníci boli pri interpretácii zistení štúdie podobne opatrní. Carrie Daniel-McDougall, docentka epidemiológie na University of Texas MD Anderson Cancer Center, napísala: „Toto nepredstavuje diétne odporúčania pre konzumáciu rýb ako súčasť zdravej, protizápalovej alebo komplexnej diéty na prevenciu rakoviny srdca.“ Zmeny.“ e-mail.

Dr. Daniels-McDougall viedol skoršiu analýzu s kratším časom sledovania a menším počtom premenných tej istej skupiny NIH-AARP zahrnutých v najnovšej štúdii. jeho papier, publikované v roku 2011, bola tiež zistená súvislosť medzi príjmom rýb a rizikom melanómu. Štúdia NIH-AARP však bola pôvodne navrhnutá tak, aby sledovala niekoľko typov rakoviny a nemerala dôležité a dobre známe rizikové faktory melanómu, ako je napríklad spálenie slnkom alebo väčšia celoživotná expozícia UV žiareniu, hovorí Dr. Napísal Daniel-McDougall. Ľudia s týmito rizikovými faktormi mohli tráviť viac času na slnku – možno na pláži alebo pri rybolove – a môžu si s väčšou pravdepodobnosťou vychutnať morské plody, zdôraznila. Bez ďalších informácií nie je možné určiť, či je to ryba, čas na slnku alebo iný faktor, ktorý zvyšuje väčšie riziko melanómu.

Doktorka Sanci Leachmanová, riaditeľka programu výskumu melanómu na Oregonskej zdravotníckej a vedeckej univerzite, uviedla, že nová štúdia bola dobre navrhnutá a zistenia označil za „zaujímavé“. Povedala však, že „keď takto rozdrvíte veľké súbory údajov“, nájdete vzťahy medzi faktormi, nie dôkaz, že jeden spôsobuje druhý. Tento typ štúdie je dobrý na vývoj nových hypotéz – napríklad kontaminanty nájdené v rybách môžu zvýšiť riziko melanómu – ale je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či sa uchytia.

„Veda sa vyvíja a nemôžete urobiť všetko cez noc. Je to len súčasť procesu,“ povedal doktor Leachman.

Veľa štúdií. identifikovali korelácie medzi Niektoré potraviny a typy rakovinyVo všeobecnosti však platí, že keď sa vykoná viac štúdií a výsledky sa budú posudzovať ako celok, účinky sa často zmenšia alebo úplne zmiznú. Najmä v prípade melanómu sa v obmedzených štúdiách zistili zvláštne a prekvapivé súvislosti s určitými potravinami. prejedanie sa citrusové ovocie sa u niektorých spája s vyšším rizikom melanómu, ale nie všetky, štúdium, napríklad; A červená a spracované mäso Súvisí s nižším rizikom melanómu, ale vyšším rizikom iné druhy rakoviny,

READ  NASA odstráni svoju raketu Mesiac z odpaľovacej rampy na opravu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close