Veda

Muž drží kameň roky v nádeji, že je to zlato. ukázalo sa, že je oveľa cennejšie

V roku 2015 bol David Holl na prieskume v regionálnom parku Maryborough neďaleko Melbourne v Austrálii.

Vyzbrojení detektorom kovov objavili niečo výnimočné – veľmi ťažkú ​​červenkastú skalu, ktorá spočíva v nejakom žltom íle.

Vzal si ho domov a skúšal všetko, aby ho otvoril, pričom sa uistil, že vnútri skaly je nuget – napokon, Maryborough Goldfields je v oblasti, kde v 19. storočí vrcholila austrálska zlatá horúčka.

Aby svoj objav prelomil, Holl vyskúšal skalnú pílu, uhlovú brúsku, vŕtačku, dokonca aj ponorenie veci do kyseliny. Ani perie však nedokázalo prasknúť. To preto, že ten, ktorý sa tak usilovne snažil otvoriť, nebol nuget. Ako po rokoch zistili, išlo o vzácny meteorit.

„Vyzeralo to ako vytesané, zahmlené,“ povedal Dermot Henry, geológ z Melbournského múzea. povedal Sydney Morning Herald,

„Vzniká, keď prechádzajú atmosférou, roztápajú sa a atmosféra ich vytvára.“

Keďže sa mu nepodarilo otvoriť „The Rock“, no napriek tomu bol Holl zvedavý, vzal ho do Melbournského múzea na identifikáciu.

„Videl som veľa skál, ktoré ľudia považujú za meteority,“ Henry povedal Channel 10 News,

V skutočnosti, po 37 rokoch práce v múzeu a skúmaní tisícok hornín, Henry vysvetľuje, že iba dve z ponúk sa ukázali ako skutočné meteority.

Bol to jeden z dvoch.

(Múzeum v Melbourne)

Bill Burch, ďalší geológ z Melbournského múzea, povedal: „Ak ste videli skalu na Zemi ako je táto, a zdvihli ste ju, nemala by byť taká ťažká.“ povedal Sydney Morning Herald v roku 2019.

Výskumníci publikovali vedeckú prácu popisujúcu 4,6 miliardy rokov starý meteorit, ktorý nazvali Maryborough podľa mesta, kde bol nájdený.

Má neuveriteľných 17 kilogramov (37,5 lb) a po použití diamantu na vyrezanie menšieho kusu zistili, že má vo svojom zložení vysoké percento železa, čo z neho robí h5 jednoduchý chondrit,

READ  Pew Pew! Vedci objavili rekordný „megamaser“ vzdialený 5 miliárd svetelných rokov.

Po otvorení môžete okolo neho vidieť aj drobné vykryštalizované kvapôčky kovových minerálov, tzv chondrule,

„Meteority poskytujú najlacnejšiu formu prieskumu vesmíru. Vracajú nás späť v čase a poskytujú kľúče k veku, formovaniu a chémii našej slnečnej sústavy (vrátane Zeme).“ povedal Henry.

„Niektoré poskytujú pohľad do hlbokého vnútra našej planéty. Niektoré meteority obsahujú „hviezdny prach“ starší ako naša slnečná sústava, čo nám ukazuje, ako hviezdy vznikajú a ako sa vyvíjajú, aby tvorili prvky periodickej tabuľky.“

„Iné vzácne meteority obsahujú organické molekuly, ako sú aminokyseliny, stavebné kamene života.“

Meteorit Maryborough zblízka(Birch a kol., PRSV, 2019)

Hoci výskumníci zatiaľ nevedia, odkiaľ meteorit pochádza a ako dlho mohol byť na Zemi, majú určité odhady.

Naša slnečná sústava bola kedysi rotujúcou hromadou prachu a chondritových hornín. Nakoniec gravitácia vtiahla tento materiál dohromady do planét, ale to, čo zostalo, bol väčšinou obr. v priebehu malá hviezda pás

„Tento konkrétny meteorit pravdepodobne pochádza z pásu asteroidov planéta Mars A Jupitera vyhodili ho tam nejaké asteroidy, ktoré na seba narazili, potom jedného dňa zasiahne Zem,“ Henry povedal Channel 10 News,

Uhlíkové datovanie ukazuje, že meteorit bol na Zemi 100 až 1000 rokov a v rokoch 1889 až 1951 bolo pozorovaných niekoľko meteorov, ktoré môžu zodpovedať jeho príchodu na našu planétu.

Výskumníci tvrdia, že meteorit z Maryborough je oveľa vzácnejší ako zlato. Je to jeden z iba 17 meteoritov, ktoré boli kedy zaznamenané v austrálskom štáte Viktória, a je druhou najväčšou chondritickou hmotou po masívnom 55 kg exempláre identifikovanom v roku 2003.

„Toto je len 17. meteorit nájdený vo Victorii, zatiaľ čo sa našli tisíce nugetov,“ Henry povedal Channel 10 News.

„Vzhľadom na reťaz udalostí je to celkom, dalo by sa povedať, astronomické, že sa vôbec bude skúmať.“

READ  Najťažšia neutrónová hviezda, aká bola kedy objavená, je „čierna vdova“, ktorá požiera svojho spoločníka

Nie je to ani prvý meteorit, ktorému trvalo niekoľko rokov, kým postavili múzeum. V jednom obzvlášť úžasnom príbehu z roku 2018 v ScienceAlert, vesmírnej skale trvalo 80 rokov, dvaja šéfovia a pauza ako zvonček, kým konečne odhalili, ako to naozaj je.

Teraz je pravdepodobne taký dobrý čas ako každý iný na to, aby ste na svojom dvore skontrolovali obzvlášť ťažké a tvrdé kamene – možno sedíte na metaforickej zlatej bani.

Štúdia bola publikovaná v r Zborník Kráľovskej spoločnosti Viktórie,

Verzia tohto článku bola pôvodne publikovaná v júli 2019.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close