Zábava

Muž Overton uteká z Ukrajiny len niekoľko dní pred vojnou

Muž z Overtona, ktorý utiekol z Ukrajiny len niekoľko dní pred začiatkom vojny, pracuje so skupinou priateľov na vytvorení základne na Slovensku pre utečencov.

John Green, ktorý teraz žije v Andoveri, posledné dva roky pracuje ako učiteľ angličtiny v Kyjeve.

So svojou ukrajinskou priateľkou utiekol pár dní pred eskaláciou konfliktu.

26-ročný John a jeho priateľka Yulia teraz žijú na Airbnb v Gruzínsku, odkiaľ koordinujú misie na Slovensku.

John Green a jeho priateľka Yulia

„Našiel som spôsob, ako čo najmenej pomáhať tým, že pomáham svojim priateľom na Slovensku, ako sa len dá,“ povedal John pre Gazette.

„Úprimne povedané, moja práca je veľmi obmedzená v porovnaní s tým, čo robia moji priatelia. Som v kontakte s ľuďmi, ktorých poznám na Slovensku, zdieľam informácie, nadväzujem kontakty s tými, ktorí sú ochotní pomôcť, a robím, čo môžem, aby som pomohol utečencom.

„V nedeľu (27.2.) sme pomohli šiestim ľuďom nájsť istotu a úkryt na Slovensku a včera (28.2.) sme ďalším 30 pomohli dostať sa na západné Slovensko.“

Názov skupiny, ktorej je John členom, je Connection Point Slovakia.

A GoFundMe Stránka je založená s cieľom pomôcť získať peniaze pre slovenský útulok. V čase písania tejto správy doteraz vyzbierala viac ako 5 000 5 000, ale skupina bude potrebovať viac peňazí na pomoc utečencom.

Inzerent Andover: Zľava: John Green, Louise, Noah a Noahova priateľka Oksana KievZľava: John Green v Kyjeve, Louise, Noah a Noahova priateľka Oksana

John povedal, že nápad na tábor bol nápadom jeho priateľa Louisa Edwardsa.

„Louis spolupracuje so skupinou obchodných partnerov, ktorí organizujú letné tábory pre ukrajinské deti, majú miesta na Ukrajine a na Slovensku.

„Keď sa to všetko začalo, jeho myšlienkou bolo otvoriť kempingy ako platformu na prepravu ľudí cez hranice a na zadržiavanie ľudí v tomto priestore.“

READ  Recenzia: Word - Sineuropa

Keď sa pozrel späť na čas, keď ušiel z Ukrajiny, John povedal, že to bola jazda na horskej dráhe.

„Prvé dva dni, keď sme utiekli, boli len srdcervúce a číre hrôzy,“ povedal John.

„Koncom januára sa začali objavovať správy o konflikte. Všetci boli vtedy presvedčení, že sa nič nestane. Keďže konflikt trvá už osem rokov, bol prehnaný. Putin v tom období niekoľkokrát sústredil svoje sily na hranici. Ľudia si teda mysleli, že jediným rozdielom je, že západné médiá o tom vedia viac.

„Správy začali byť obzvlášť temné počas víkendu pred 16. februárom. Vtedy mi britská vláda povedala, aby som odišiel. Americká vláda povedala Američanom, aby odišli týždeň predtým. Stále však neverím, že sa niečo také stane.“ Mojím plánom bolo zostať chvíľu v Gruzínsku, aby som obnovil duševné zdravie,“ povedal. Pretože tam všetci sedeli a báli sa, čo sa bude diať. Yulia bola za moje rozhodnutie a išla so mnou.

John teraz verí, že je ten správny čas opustiť Ukrajinu, pretože jeho priatelia, ktorí ho opustili pred niekoľkými týždňami, sa vrátili na Ukrajinu v domnení, že sa nič nestane.

„Keby sme išli skôr, dúfali by sme, že sa vrátime. Uviazli by sme aj s ďalšími priateľmi. Ale našťastie väčšina mojich zahraničných priateľov krajinu úspešne opustila.“

Juliini rodičia sú však stále v Kyjeve.

„Je to neuveriteľné. Sme radi, že sme mimo krajiny, ale vieme, že mnohí sú stále mimo a bojíme sa o nich. Juliina rodina je odhodlaná zostať na mieste až do konca, nech sa stane čokoľvek.

Ak by ste chceli prispieť na Connection Point Slovakia, Kliknite tu.

Správa od redaktora

Ďakujem za prečítanie tohto príbehu. Vašu podporu si veľmi vážime.

READ  Katy Perry oslávila svoje narodeniny! Bloom pre ňu pripravila priznanie a prezradila toto ... - Hviezdne prípady - Koktejl

Pomôžte nám prinášať vám všetky spoľahlivé správy z vašej oblasti zdieľaním tohto príbehu alebo sledovaním nás Facebook stránka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close