Mužský hokej USA vypadol z olympiády po prehre so Slovenskom v rozstrele

„Trochu to bude bodať,“ povedal bývalý obranca Bruins Steven Kampfer. „Myslel som si, že väčšinu zápasu sme boli lepším tímom. Stačí sa trochu zvýšiť.“

Hopkintonov Sean Farrell sleduje, ako puk pri rozstrele minul bránu.Richard Heathcote/Getty

Osem rokov po tom, čo si TJ Oshie vyslúžil prezývku „TJ Soči“ pre svoje strelecké umenie proti Rusku, tentoraz nič také kúzlo nie je. Brendan Brison, Sean Farrell, Matt Neese, Nathan Smith a Miele vyšli v rozstrele naprázdno.

Spojené štáty americké prehrali pred štyrmi rokmi v PyeongChangu v rozstrele s Českom 5:0.

„Je to ťažká situácia, pretože hra je na vás,“ povedal Miele. „Chcel som skórovať a nepodarilo sa mi to, smrdí to. Neviem, čo viac povedať.

Americký brankár Strauss Mann povolil iba jeden gól zo štyroch striel Slovenska, dúfajúc, že ​​bývalý Bruin Peter Cehlárik ho trénoval v rozcvičke a zaskočil brankára. Na lavičke počas rozstrelu 17-ročný slovenský útočník Juraj Slafkowski povedal Cehlaricovi, že dúfa, že skóruje, keď na neho príde rad.

„Neboj sa,“ povedal mu Cehlárik po slovensky. „Bakhend, forhend a dám gól.“

Po tom, čo brankár Patrik Rybár zablokoval 38 zo svojich 38 striel na konečný zákrok, asistent Jan Pardevy objal trénera Slovenska Craiga Ramseyho a Slovensko oslávilo prvú cestu do olympijského semifinále od roku 2010 vo Vancouveri.

„Je to vzrušenie,“ povedal Ramsey, ktorý odohral 14 sezón v NHL a viac ako dve desaťročia strávil v lige ako asistent. „Keď to prišlo a Cehlaric skóroval a Barto ma zlomil na polovicu, stále som hovoril: ‚Vyhrali sme? Vyhrali sme túto vec?‘ Pretože v piatich rozstreloch stratíte prehľad. Bolo to veľmi vzrušujúce. Viem, čo cítia, cítim to.

READ  Španielski hráči kritizovali bojkotovanie fanúšikov na Euro 2020

Američania cítili zmes smútku, ľútosti a prijatia pri náhodných odrazoch, ktoré môžu rozhodnúť hokejový zápas. Boli jediným tímom, ktorý vyhral všetky tri zápasy skupinovej fázy v riadnom predpise, zaostávali za celý turnaj 11 minút a napriek tomu sa im rozplynuli medailové sny.

„Vlastne sme ešte neprehrali ani jeden zápas – prehrali sme rozstrel,“ povedal tréner David Quinn. „Toto je frustrujúca časť.“

Medzinárodné pravidlá vyžadujú rozstrel piatich hráčov, po ktorom nasleduje 10-minútový OT troch proti trom, dokonca aj vo vyraďovacích kolách. Quinn a jeho hráči lamentovali nad krutosťou vylúčenia v súboji zručností jeden na jedného a poukázali na to, že hra by nikdy nemala dosiahnuť takú úroveň.

Po tom, čo Nick Abruzzese z Harvardu vyrovnal skóre v poslednej minúte prvej tretiny a Sam Hentges zvýšil náskok USA v druhom polčase, bolo veľa šancí dostať sa do vedenia. Američania mali štyri presilové hry vrátane presilovky troch a jednej s časom 1:22 na tri a tri, pričom ani v jednej z nich neskórovali.

Najbližšie sa dostali k strele Mattyho Peniersa.

„Dostávame päť proti trom a to je naozaj to, čo mení hru,“ povedal Quinn. „V takejto situácii máte päť proti trom a ak to nevyužijete, dáte druhému tímu veľkú sebadôveru a oni zúročia.“

Do konca 43,7 sekundy Slovensko vyprázdnilo sieť do predĺženia, keď kapitán Marek Hrivik dostal hokejku o puk v bránkovisku.

Samuel Nasko oslavuje so spoluhráčom Patrickom Rieberom po tom, čo Slovensko porazilo Spojené štáty.Richard Heathcote/Getty Images

„Odskoky sa stávajú,“ povedal Mann, ktorý dosiahol 34 úspor v regulácii a OT. „Nikto za to nemôže, je to hokej.

Keď sa hokej presunul do troch proti trom, USA zdolali Slovensko 7:4, ale už nikdy neskončili. Matt Knies, ktorého rodičia sú Slováci, mal jednu z najlepších šancí na skórovanie v záverečných sekundách predĺženia, no zastavil ho Rybár.

READ  Slovensko ďakuje Taiwanu za prísľub rúšok 10 000 dávok vakcíny Kovit-19

Už teraz chýbal obranca prvej štvorky Jake Sanderson kvôli nezverejnenému zraneniu, USA hrali väčšinu zápasu bez krídelníka v najvyššej línii Briana O’Neilla, ktorý si v druhom nohe zobral puk stredom ľavej nohy.

„To ukazuje veľa: obetoval svoje telo pre tím a to je Brian,“ povedal Miele. „Stratiť ho bolo ťažké, ale ak stratíte niekoho, kto sa obetuje pre tím, je to ten najlepší spôsob.“

Slovensko sa v piatok v semifinále stretne s Fínskom po tom, ako Slafkowski strelil svoj vedúci piaty gól na turnaji.

„Je úžasné, že sa to deje,“ povedal Slafkowski, najmladší hráč turnaja. „Už sa neviem dočkať semifinále.“

Rusi postúpili do semifinále proti Švédsku výhrou 3:1 nad Dánskom vďaka gólom kapitána Vadima Šipačiova a bývalých obrancov NHL Slava Voinova a Nikitu Nesterova. Na rozdiel od USA, obhajca titulu Rusi stiahli tretinu v presilovej hre, takže Voinovovi zostávalo 4:14 na spečatenie.

Turnaj je otvorený po tom, čo Slovensko porazilo USA, ktoré takmer dominovalo až do ich náhleho odchodu.

„Myslel som si, že máme skvelý tím,“ povedal Comber. „Myslel som si, že sme tu mohli mať veľký úspech. Aby som to skrátil, určite sklamanie.“