Hlavné správy

Myslíte si, že vo vlaku ľahšie chytíte koronavírus? Nová štúdia ukazuje, ako sa šíri

Na štúdii spolupracovali výskumná organizácia Charité Research Organization a najväčší železničný prepravca v krajine Deutsche Bahn. Výsledkom výskumu bolo zistenie, že zamestnanci železnice nie sú viac ohrození nákazou koronavírus.

Štúdie sa zúčastnilo aj 600 vlakových sprievodcov, ktorých podrobili testom. Vedci chceli zistiť, či sú sprievodcovia viac ohrození nákazou – keďže prichádzajú do styku s cestujúcimi – ako rušňovodič a ďalší zamestnanci železnice. Ako píše nemecký web Zeit.de, zistilo sa, že nie sú.

Samotné výsledky odhalili niečo zaujímavé. Zatiaľ čo u sprievodcov malo pozitívny test na protilátky 1,3 percenta z nich, u rušňovodičov a ostatných zamestnancov boli nájdené protilátky u 2,7 percenta a to napriek tomu, že neprichádzajú do kontaktu s cestujúcimi.

Štúdia sa ešte neskončila a hodnoty sú z obdobia júna a júla. V tomto čase otestovali 1072 zamestnancov. Výskum bude pokračovať počas chrípkovej sezóny v októbri a februári.

Vo vlaku sa pravdepodobne koronavírus až tak nešíri kvôli Rusku a kvôli klimatizáciu, ktorá mení vzduch v kabíne každú chvíľku.

Verejnú dopravu aj dnes mnohí považujú za rizikovú kvôli tomu, že sa tam nachádza veľa ľudí v tesnej blízkosti a tým má vírus šancu sa ľahšie šíriť. Tento názor vyvracia britská rada pre bezpečnosť na železnici: „Výskum to spochybňuje a ukazuje, že cestujúci nie sú k nákaze tak náchylní, ako sa predpokladalo.“

READ  Päťdesiat najbohatších Američanov má toľko majetku ako polovica USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close