Svet

Na koncerte Organizácie Spojených národov v Južnom Sudáne (UNMISS) v Yambiu vládne mierová oddanosť a šťastie

„Používame hudbu na posielanie posolstiev mieru. Južný Sudán zažil veľa frakcií, ale my sme jeden ľud,“ povedala Emmy J Yore, populárna hudobníčka z najmladšieho národa sveta, na koncerte Stand Up for Peace v Yambiu.

„Verím, že každý človek môže byť veľvyslancom mieru a úsilie o mier by malo pochádzať nielen od našich lídrov, ale aj od komunít,“ povedal hosť na vysokej úrovni na veľkom podujatí organizovanom Veľvyslanectvom OSN. Južný Sudán (UNMISS) a štátna vláda.

Amyina hudba v štýle rumby nie je jediná vec, ktorá je opojná. Tradiční tanečníci z rôznych etnických skupín podali skvelé výkony s davom na nohách, kým OSN. Nasledovali melódie hodné tanca od internej skupiny mierovej misie The Flamingos. Miestni stand-up komiksy fandia, veselia sa

Ale výnimočnejší a pozoruhodnejší bol zastrešujúci duch mieru, ktorý prevládal.

„Je ťažké opísať, aká som šťastná, keď vidím, ako sa rôzne komunity spájajú,“ hovorí obyvateľka Yambia Lucia Jothová, jedna z tisícok, ktoré sa zišli, aby oslávili spolužitie na námestí.

„Dosť sme si vytrpeli a chceme prosperovať, dať našim deťom to najlepšie vzdelanie, aby sa z nich mohli stať budúci vodcovia,“ dodáva, jeho hlas bolo počuť z búrlivého, jasajúceho davu.

Annie Alice, vysídlená z Tamburah, epicentra minuloročného medzietnického konfliktu, sa k Lucii pripája duchom a radami.

„Veľké komunity Tambura boli zničené násilím, ale musíme sa vrátiť domov, aby sme si znovu vybudovali život,“ povedal.

„Na to však musíme zabezpečiť, aby sme si udržali relatívnu stabilitu, z ktorej sa momentálne tešíme, a zbrane ostanú navždy ticho. Chceme vidieť našich lídrov, aby sa spojili a spojili nás ako synov a dcéry jedného národa,“ dodala Annie.

Triezve slová Alice nezabránili jej a jej priateľovi Ipboyovi Johnovi, aby si šou užili.

READ  BREAKING NEWS - Masové streľby sa konajú v budove amerického FedExu

„Je to úžasný pocit konečne sa nadýchnuť a vychutnať si dobrú hudbu; Je to znak jednoty v rozmanitosti. Táto udalosť mi dala nádej, že sa čoskoro budem môcť vrátiť do svojej dediny v Thampure bez strachu, že ma zabijú alebo mučia,“ povedal Ibai a pohupoval sa v rytme tradičných bubnov.

Starší a zdravotne postihnutí ľudia v Yambiu sa radovali.

„Som síce starý, ale stále viem spievať v rytme tradičných bubnov,“ povedal Alex Cebit.

Vedúci poľnej kancelárie UNMISS v Západnej Equatorii Christopher Muchiri Murenga zo svojej strany poukázal na podstatu hesiel za mier a vyzval účastníkov, aby si ich vzali k srdcu.

„Postaviť sa za mier si vyžaduje tvrdú prácu každého jednotlivca. Sme tu, aby sme dosiahli inkluzívny a udržateľný mier pre obyvateľov Južného Sudánu. Ľudia sa však musia prestať rozdeľovať a prijať to, čo ich spája. Ako UNMISS sa zaväzujeme, že budeme aj naďalej vaším partnerom na tejto zásadnej ceste,“ povedal.

Hovorkyňa Dočasného zákonodarného zhromaždenia Západného Ekvádoru Vogila Charles Abdu zdôraznila odhodlanie vlády spoločne stáť za jednotou a harmóniou bez ohľadu na politické či etnické rozdiely.

„Táto pozoruhodná udalosť nám všetkým pripomína, že rovnaké práva a nezvratný mier si vyžadujú partnerstvá, jednotný zmysel pre účel a zodpovednosť. Aby sme zostali verní litere a duchu obnovenej mierovej dohody, musíme spolupracovať na praktickom zmierení,“ povedal hovorca. Abdu.

Súčasťou koncertu bude aj interaktívna informačná relácia o mandáte UNMISS a jej práci s komunitami a orgánmi v Južnom Sudáne.

Distribuované tímom APO v mene misie Organizácie Spojených národov v Južnom Sudáne (UNMISS).

Túto tlačovú správu vydáva APO. Obsah nie je monitorovaný redakčným tímom African Business a obsah nebol skontrolovaný ani preverený našimi redakčnými tímami, korektormi ani overovateľmi faktov. Za obsah tohto oznámenia je zodpovedný výlučne poskytovateľ.

READ  Joe Biden povedal, že USA zvažujú diplomatický bojkot olympijských hier v Pekingu Svetové novinky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close