Veda

Na Marse zmizla voda. Toto by mohlo byť tam, kam to smerovalo.

„To znamená, že Mars bol dlho suchý,“ povedala Eva Scheller, absolventka Caltskej univerzity, ktorá bola vedúcou autorkou vedeckých prác.

Aj dnes existuje voda ekvivalentná globálnemu oceánu s hĺbkou 65 až 130 stôp, väčšinou je však zamrznutá v polárnych ľadových čiapočkách.

Planetárni vedci už dávno poznali starodávne dôkazy o tom, že voda preteká cez povrch Marsu – obrovské kaňony, tendre na kľukaté riečne kanály a delty, kde rieky stierali usadeniny v jazerách. Najnovší robotický prieskumník NASA na Marse, vytrvalosť, Ktoré pristáli za posledný mesiac Jazerná jama, Pôjde smerom k delte rieky na jej brehu v nádeji, že nájde stopy minulého života.

Bez stroja času neexistuje spôsob, ako zistiť, koľko vody bolo na malom Marse pred tromi miliardami rokov. Ale atómy vodíka plávajúce v atmosfére Marsu dnes zachovávajú strašidelné znamenie starodávneho oceánu.

Na Zemi je jeden z 5 000 atómov vodíka variantom známym ako deutérium, ktoré je dvakrát také ťažké ako jeho jadro, ktoré obsahuje neutróny aj protóny. (Atóm vodíka bežného typu má v jadre iba jeden protón, žiadny neutrón.)

Ale na Marse má deutérium vysokú koncentráciu asi jednej zo 700. Vedec NASA Goddard Flight College Ohlásil tento objav v roku 2015 Povedal, že sa dá použiť na výpočet množstva vody, ktoré sa vyskytne raz. Mars pravdepodobne začal s rovnakým podielom vodíka ako Zem, ale časom sa frakcia deutéria zvyšovala s odparovaním vody a stratou vodíka do vesmíru, pretože ťažké deutérium menej pravdepodobne unikne z atmosféry.

Problém tohto príbehu, Renu Hu, vedec z laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA a ďalší autor súčasných vedeckých prác, uviedol, že Mars nestráca vodík veľmi rýchlo. Merania z NASA Mars Atmosphere and Volatile Evolution Orbiter alebo MAVEN ukázali, že súčasná miera presahujúca štyri miliardy „môže predstavovať iba malý zlomok straty vody,“ uviedol Dr. Hu. „To nestačí na vysvetlenie vysychania Marsu.“

READ  Pacient v Durhame spochybňuje pripravenosť Severnej Karolíny na vypuknutie opičích kiahní :: WRAL.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close