Hlavné správy

Na migrantoch je Slovensko zaseknuté medzi skalou (Česká republika) a tvrdým miestom (Maďarsko).

Prekvapenie pre sestru

Sedem rokov po migračnej kríze v Európe v roku 2015 – Slovensko sa tejto téme vyhýbalo napriek politickému vykorisťovaniu zo strany krajne pravicových politikov a vtedajšieho premiéra Roberta Fica – krajina opäť prežíva ten čas.

Figo, ktorého strana Smar je dnes v opozícii, mal na tlačovej konferencii začiatkom novembra niekoľko protiimigračných komentárov a Marian Kotleba z krajne pravicovej strany ĽSNS dokázal v polovici novembra prilákať do Kutiho veľký dav. V blízkosti tábora v prítomnosti migrantov. Kotleba tam ohlásil vznik Ľudovej pohraničnej stráže a ministra vnútra Romana Mikulka z vládnej strany OĽaNO obvinil z nečinnosti a klamstva.

Začiatkom novembra hlavný prokurátor krajiny Maroz Žilinka oznámil vyšetrovanie, či sa orgány verejnej moci nedopustili trestného činu tým, že nezabezpečili hranicu Slovenska s Maďarskom a vystavili Slovensko nelegálnemu prisťahovalectvu. Odvtedy neuviedol mená ani ďalšie podrobnosti.

Napriek tomu pre migračnú situáciu čelil minister vnútra 1. decembra ďalšiemu hlasovaniu o nedôvere parlamentu (celkovo siedme). Minulotýždňové hlasovanie podporilo až 71 poslancov, čo je najväčší počet hlasov od prvého vyslovenia nedôvery ministrovi a na jeho odvolanie stačilo len piatim.

Mikulkovi vyčítala opozícia, že v septembri opätovne zaviedol dočasné hraničné kontroly zo strany Rakúska a Česka po tom, čo jeho ministerstvu a polícii sa nepodarilo zastaviť ľudí prekračujúcich 665-kilometrovú hranicu z Maďarska na Slovensko. V dôsledku toho migranti uviazli na Slovensku, pretože Maďarsko ich odmieta prijať späť, zatiaľ čo Česká republika vracia migrantov na Slovensko po neúspešných pokusoch o prekročenie ich hraníc. Väčšina emigrantov nechce zostať v Českej republike, ale radšej pokračuje v ceste do krajín ako Nemecko a Rakúsko.

Minister vnútra, ktorý viackrát priznal, že Slovensku chýbajú kapacity na ochranu dlhej hranice s Maďarskom, argumentuje, že slovenská polícia nezlyhala, a poukazuje na návrh zákona. Kódex schengenských hraníc – Dokument umožňujúci opätovné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach v schengenskom priestore v prípade ohrozenia vnútornej bezpečnosti.

READ  Mark Masters: Kanadu čaká prvý test proti vyradeným Fínom

„Migrácia a prekračovanie vonkajších hraníc EÚ väčšinou štátnych príslušníkov tretích krajín by sa nemali považovať za hrozbu pre verejný poriadok alebo vnútornú bezpečnosť,“ uvádza sa v dokumente.

A ako často pripomína Mikulec, reforma kontrol na vnútorných hraniciach v skutočnosti nerieši problém neregulárnej migrácie, ale stavia ho pred dvere Slovenska. Akékoľvek riešenie preto musí prísť na úrovni EÚ.

„Ak si niekto myslí, že zavedením hraničných kontrol s Maďarskom migranti zo Slovenska zázračne zmiznú, tak sa buď mýli, alebo nerozumie problému nelegálnej migrácie,“ povedal. Zmeny v azylovej politike EÚ.

Zatiaľ to navrhla len Európska komisia 20 aktivít Ako znížiť migráciu na takzvanej centrálnej stredomorskej migračnej ceste, nie na západobalkánskej ceste. Napriek tomu Slovensko nasadilo 40 policajtov, aby pomáhali chrániť vonkajšiu hranicu EÚ so Srbskom v Maďarsku, zatiaľ čo ďalší slovenskí policajti vytvorili so svojimi maďarskými kolegami zmiešané tímy na hliadkovanie na slovensko-maďarskej hranici.

Slovenská polícia od konca septembra do 15. novembra zadržala 4 466 nelegálnych imigrantov a 63 obchodníkov s ľuďmi.

Napriek dobre stráženej vonkajšej hranici a policajným hliadkam pozdĺž slovensko-maďarskej hranice sa Mohammadovi Alshamimu, 25-ročnému absolventovi politológie zo sýrskeho mesta Homs, podarilo dostať do Kuti po dlhom čase strávenom v Turecku.

Povedal, že sa chce stretnúť so svojou sestrou, ktorá žije v nemeckom Mníchove, ktorá o jeho príchode nevedela.

„Bude to prekvapenie,“ povedal pre BIRN a dodal, že jeho brat absolvuje rovnakú cestu v najbližších týždňoch.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close