Hlavné správy

Na Slovensku bolo 50 obetí koronavírusu a 2591 infikovaných – Domáce – Správy


,


12.11.2020 10:05, aktualizované: 16:13

Na Slovensku sa vyskytlo 2 591 nových prípadov koronavírusovej infekcie. Celkovo evidujeme 81 772 pozitívne testovaných. Celkovo vykonali 12 584 testov. Koronavírusom podľahlo ďalších 50 ľudí, čo bolo najviac od začiatku pandémie. celkový počet obetí stúpol na 464. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na svojej webovej stránke.

Vírus postihol 23 žien a 27 mužov vo veku 51 až 96 rokov. Pozitívne bolo testovaných 1206 mužov a 1385 žien. Najpozitívnejšie testy boli v Prešovskom kraji (516), nasledovali Žilinský kraj (489), Trenčiansky (366), Košický (301), Nitriansky (279), Trnavský (257), Banskobystrický (224) a Bratislavský (159) ).

V súčasnosti je v nemocniciach hospitalizovaných 1847 pacientov, na JIS je 105 ľudí, 116 pacientov potrebuje podporu pre umelú pľúcnu ventiláciu.

Študenti medicíny budú môcť pomáhať pri testovaní

Študenti medicíny budú môcť vykonávať výtery pod dohľadom a hodnotiť testy na nový koronavírus. Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Parlament o tom rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. 17. schôdzu Národnej rady SR ukončili poslanci hlasovaním.

Študenti pôrodnej asistencie a odboru laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve, ktorí absolvovali najmenej dva semestre, budú tiež schopní odobrať vzorky a následne ich diagnostikovať. Študenti doktorského odboru zubné lekárstvo budú tiež schopní pomôcť s testovaním, ak absolvovali najmenej šesť semestrov. Za krízového stavu sa za zdravotníckeho pracovníka považuje aj žiak, ktorý je v pracovnom pomere k poskytovateľovi a je študentom druhého alebo tretieho ročníka strednej zdravotníckej školy v študijnom odbore s diplomovanou všeobecnou sestrou, ako je uvedené v návrh novely. Mal by nad nimi dohliadať lekár, zubný lekár, záchranár, zdravotná sestra alebo všeobecná sestra.

READ  Juraj Slafkovský získava pre Slovensko prvú olympijskú hokejovú medailu

Po novom si budú môcť študenti všeobecného lekárstva od šiesteho semestra odoberať vzorky na testovanie aj počas krízovej situácie.

Podľa novely mohlo ministerstvo zdravotníctva uzavrieť zmluvy o odbere vzoriek a diagnostike choroby COVID-19 s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, Slovenským Červeným krížom a jeho územným združením počas krízovej situácie.

Účelom návrhu zákona je upraviť kompetenčný rámec pre organizáciu testovacích miest. Tým sa tiež zabezpečí testovanie osôb na hraniciach Slovenskej republiky, píše sa v materiáli. „Samotná implementácia bude prebiehať prostredníctvom uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa tiež spolupráca so Slovenským Červeným krížom,“ uvádza sa v návrhu ministerstva zdravotníctva.

Nová právna úprava tiež hovorí, že regionálny úrad verejného zdravotníctva môže v súvislosti s krízovou situáciou spôsobenou COVID-19 vydať rozhodnutie, ktorým sa držiteľovi povolenia na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice, špecializovanej nemocnice alebo zariadenia spoločného vyšetrenia a liečby vydá príkaz. jednotky zriadiť mobilné zberné miesto. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný vytvoriť mobilné zberné miesto do siedmich pracovných dní od prijatia rozhodnutia.

Cieľom novely je tiež administratívne uľahčiť prácu zdravotníckeho pracovníka na mobilných odberných miestach, čím sa dosiahne efekt vyššej dostupnosti a kapacity počtu testovaných osôb.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vysvetlil, že novela umožní ministerstvám zdravotníctva a vnútra zazmluvniť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú môcť vykonávať komplexné testovanie. Zároveň chce, aby testovanie bolo zadarmo v každom okresnom meste. Zberné miesta budú môcť podľa Krajčiho využívať aj ľudia, ktorí pocítia akékoľvek príznaky choroby. Ďalej uviedol, že v piatok požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o podpísanie legislatívy.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

READ  Luteránska solidarita so suchom postihnutými južne od Madagaskaru

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close