Ekonomika

Na Slovensku budú v septembri pravdepodobne predčasné voľby – EURACTIV.com

Po tom, čo sa premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) nepodarilo nájsť v Národnej rade novú väčšinu, začali sa rokovania o predčasných voľbách.

Vládna koalícia v decembri prehrala hlasovanie o dôvere. Prezidentka Zuzana Čaputová dala stranám do konca januára, aby našli novú väčšinu alebo rozhodli o novom volebnom období.

V posledných týždňoch sme boli svedkami snahy Hegera nájsť väčšinu. Len pred týždňom povedal, že má „nádej“, no po tom, čo sa bývalý koaličný partner Sloboda a Solidarita rozhodol nepodporiť ho v jeho prenasledovaní Hegerovej, boli jediným riešením nové voľby.

„Odmietame reči o novej väčšine,“ napísal vo vyhlásení šéf Slobody a jednoty Richard Sulík.

„Všetko úsilie preto musí smerovať k jedinému spravodlivému riešeniu tejto situácie. Preto trvám na tom, aby parlament prijal rozhodnutia vedúce k predčasným voľbám do konca januára,“ povedala Kaputová.

Sulík potvrdil, že strana podporuje septembrové voľby, ako keby boli členovia aliancie rodina. Opoziční lídri Roberta Fica Smar-SD a Hellas-SD Petra Pellegriniho podporujú voľby čo najskôr – v júni.

Kto povedie krajinu až do volieb, stále nie je jasné. Prezident by mohol vymenovať svoju byrokratickú vládu, ale to by si vyžadovalo podporu v Národnej rade, čo bolo vzhľadom na neobľúbenosť Čaputovej medzi niektorými opozičnými stranami neisté.

Ak parlament do konca januára nebude fungovať, prezident povedal, že je „pripravený konať podľa mojich ústavných kvalifikácií“, čo znamená, že môže vymenovať svoju vládu.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Lídri EÚ sa snažia zabezpečiť dodávky energie pri raste cien

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close